Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18548 miejsce

Najcięższy atak hakerski w historii Niemiec

Bundestag oficjalnie potwierdził w piątek medialne doniesienia o hakerskim ataku na niemiecki parlament. Eksperci przyznają, że sytuacja jest nadzwyczaj poważna.

Mat. ilustr. http://fabiusmaximus.com/2015/01/05/cyberterrorism-strategy-75604/ / Fot. fabiusmaximus.com"Nastąpił atak na systemy informatyczne Bundestagu" - oświadczył rzecznik Ernst Habeker w Berlinie. Eksperci z administracji Bundestagu i Federalnego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Informatycznego (BSI) pracują nad odparciem ataku.

Według rozeznania dziennikarzy z niemieckiego tygodnika "Der Spiegel", rządowi specjaliści od informatyki już kilka dni temu zorientowali się, że ktoś próbuje dostać się do intranetu, wewnętrznej sieci parlamentu i rozpętać poważniejszy atak. Hakerzy usiłowali uruchomić program, który pozwoliłby zainfekować komputery Bundestagu, lub też umożliwić przejęcie kontroli nad wybranymi jednostkami. Pierwszy sygnał alarmowy odebrano we wtorek. Nie wiadomo, lub władze nie chcą ujawnić, czy hakerzy spenetrowali komputerowe bazy najwrażliwszych danych.

Posłowie i ich asystenci zostali ostrzeżeni o ataku w piątek rano. Wstępnie poinformowano ich, że sieć może zostać zamknięta w południe. Nieznani sprawcy wciąż szturmują Bundestag.

Chociaż pełne zamknięcie systemu może nie być niezbędne, wyłączono niektóre komputery, w tym zawierające informacje dotyczące dochodzenia w sprawie działań szpiegowskich w Europie prowadzonych przez amerykańskie tajne służby. Kanclerz Angela Merkel i wielu niemieckich polityków padli ofiarami tej inwigilacji. Pojawił się nawet wątek polski.

Ostatni znaczniejszy cyberatak na Bundestag i Urząd Kanclerski miał miejsce w styczniu i sparaliżował obie instytucje na wiele godzin. Do działań przyznała się wówczas grupa prorosyjskich hakerów z Ukrainy, o nazwie Cyberberkut. Napastnicy posłużyli się wtedy prostą, acz skuteczną metodą przeciążenia serwerów, czyli atakiem DDoS (Distributed Denial of Service). Jednakże obecnie trwający atak jest w opinii specjalistów rzeczą nie mającą precedensu. BSI przyznaje, że każdego roku dochodzi do około 20 poważniejszych ataków na niemieckie sieci rządowe. Znamienne, że hakerzy stają się co raz groźniejsi w swoich działaniach.

źródło: thelocal.de

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.