Facebook Google+ Twitter

Najczarniejszy miesiąc koalicji antyterrorystycznej

Do 80 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych poniesionych w tym miesiącu przez żołnierzy międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej. Czerwiec stał się tym samym - dla sił ISAF - najczarniejszym miesiącem wojny w Afganistanie.

 / Fot. JT May III http://commons.wikimedia.org/W środę, w wyniku ataku terrorystycznego na wojskowy konwój na południu Afganistanu, zginęło czterech brytyjskich żołnierzy. Były to kolejne już ofiary afgańskiej wojny poniesione przez żołnierzy antyterrorystycznej koalicji. Czerwiec, pod względem aktów przemocy wobec wojsk koalicyjnych, był miesiącem rekordowym. Zginęło łącznie 80 żołnierzy, blisko 100 kolejnych odniosło obrażenia.

W ciągu ostatniego miesiąca, także do Polski napływały tragiczne informacje dotyczące polskiego kontyngentu. 12 czerwca zginął 25-letni kapral Miłosz Górka. Obok Rosomaka, którym poruszali się polscy żołnierze wybuchła mina-pułapka. Z tej samej przyczyny, 9 dni później, w podobnych okolicznościach śmierć poniósł kolejny Polak - podporucznik Robert Marczewski, stając się 18. polskim żołnierzem, który w imię pokoju, oddał swoje życie.

Nie tylko Brytyjczycy i Polacy ponieśli w tym miesiącu straty. W różnego rodzaju aktach terroru ginęli także żołnierze z USA, Kanady, Australii, Francji, Danii i Rumunii. Do tej pory, w ciągu 105 miesięcy obecności wojsk międzynarodowej koalicji w Afganistanie, zginęło łącznie blisko 2 tys. koalicyjnych żołnierzy, a ok. 10 tys. odniosło obrażenia.

 / Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej, http://commons.wikimedia.org/W ostatnich dniach rozpoczęła się w Polsce debata nad wycofaniem polskich sił z Afganistanu. Zapoczątkowała ją śmierć kaprala Miłosza Górki. Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zainicjowanym przez, wykonującego obowiązki prezydenta RP, marszałka Bronisława Komorowskiego, zadecydowano wstępnie, że w 2011 roku rozpocznie się ograniczanie polskiej obecności w Afganistanie, która docelowo ma zakończyć się nie później niż w 2013 roku.

Źródło: isaf.nato.int

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.