Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12787 miejsce

Najdłuższa na świecie opera mydlana zeszła z anteny

18 września wyemitowano ostatni odcinek "Guiding Light" - serialu, który w Stanach Zjednoczonych nadawany był nieprzerwanie od 1937 roku.

Wbrew opinii wielu Polaków, to nie "Moda na sukces" jest najdłuższym telewizyjnym tasiemcem. Amerykańska produkcja, początkowo nadawana w postaci słuchowiska radia NBC, w telewizji CBS pojawiła się 30 czerwca 1952 roku. Łączna liczba odcinków przekracza 18 000 tysięcy! Gdy serial "Guiding Light" obchodził swoje 50-lecie, "Moda na sukces" nie trafiła jeszcze na ekrany.

Jedna z pierwszych oper mydlanych opowiadała o życiu kilku rodzin mieszkających w fikcyjnym miasteczku Springfield. Wszystkich przygód Bauerów, Spauldingów, Lewisów i Cooperów z pewnością nikt nie pamięta. Znakiem rozpoznawczym niezmiennie pozostawała latarnia morska - symbol serialu, która oświetlać miała drogę jego bohaterów.

Ostatni klaps padł na planie 11 sierpnia 2009 roku. Koniec emisji spowodowany był spadkiem popularności serialu. W połowie lat 50. była to najczęściej oglądana opera mydlana, jeszcze na początku lat 90. przed odbiornikami telewizorów zasiadało średnio ok. 6 mln widzów. Jednak w ostatnich latach oglądalność drastycznie spadła do poziomu ok. 2 milionów, co skłoniło producentów serialu do zaprzestania jego produkcji.

Teraz zaszczytne miano najdłużej nadawanej opery mydlanej od kilku dni należy do amerykańskiej produkcji "As The World Turns", która na antenie gości od kwietnia 1956 roku. Co ciekawe, aktorka Helen Wagner występuje w nim do dziś od pierwszego odcinka, dzięki czemu trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wśród widzów oper mydlanych przeważają osoby starsze. Tak jest również w przypadku "Mody na sukces", która w polskiej telewizji nadawana jest od 1994 roku. Serial ten ogląda u nas ok. 3 milionów osób. Wśród nich jest Wanda Andrunik, 62-letnia rencistka, która jest fanką serialu od początku jego emisji. Jak mówi: - Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy. Komplikacje w życiu bohaterów wydają się nie mieć końca. Czasem bywa i śmiesznie, niektóre wątki są wręcz absurdalne. Poza tym można oglądać co dziesiąty odcinek, a i tak wiadomo, o co chodzi - dodaje.

Wielbiciele przygód rodziny Forresterów mogą być spokojni. TVP1 emituje obecnie odcinki, które w USA wyświetlane były już w grudniu 2005 roku. Jeśli w telewizji publicznej jak do tej pory pojawiać się będą dwa odcinki dziennie, już w 2012 roku zrównamy się z emisją odcinków w amerykańskiej TV CBS. Dziś o 16:05 4495. odcinek "Mody na sukces".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.