Facebook Google+ Twitter

Najdroższa złota moneta świata już wkrótce w Warszawie

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-09 09:37

Mówi się o niej, że jest legendą amerykańskiej waluty. Double Eagle, złota dwudziestodolarówka, warta blisko 8 mln dolarów, już w ten piątek przyjedzie do Polski. Będzie można ją podziwiać w warszawskiej Królikarni.

 / Fot. National Museum of American History, Smithsonian Institution, Washington, D.C.Złota dwudziestodolarówka Double Eagle z 1933 roku, uznana przez rząd USA za skarb narodowy, właśnie wyruszyła w swoje pierwsze tournée po Europie. Podczas podróży, trwającej prawie miesiąc, będzie gościć na wystawach w siedmiu europejskich stolicach.

16 marca złoty krążek przyjedzie do Warszawy. Monetę będzie można podziwiać w Muzeum Rzeźby w Królikarni przy ul. Puławskiej 113A. Wystawa potrwa zaledwie dwa dni.

"To pierwsza oficjalna wystawa Double Eagle w Europie. Ta moneta, to jeden z najbardziej fascynujących elementów w historii amerykańskiej numizmatyki. Dlatego jest nam niezmiernie miło gościć ją w Warszawie. Dzięki prezentowanej kolekcji zwiedzający będą mieli unikalną okazję zapoznać się z bogatą historią amerykańskiej waluty i na własne oczy zobaczyć ten piękny i drogocenny okaz" - czytamy wypowiedź Adama Zielińskiego, dyrektora zarządzającego Skarbnicy Narodowej, organizatora wystawy.

Moneta Double Eagle, którą będzie prezentowana podczas wystawy, to jeden z dwóch egzemplarzy, przekazanych w 1933 r. w ręce Smithsonian Institution, jako historyczne dziedzictwo USA.

Historia jak z dobrego filmu sensacji

W 1933 r. wybito prawie pół miliona monet Double Eagle. Jednak ani jedna sztuka nie została wprowadzona do obiegu. Stany Zjednoczone nawiedził Wielki Kryzys i ówczesny prezydent Franklin Roosevelt wydał dekret nakazujący obywatelom wymianę złotych monet na walutę papierową. Wszystkie zarekwirowane monety, warte przeszło 50 mln dolarów, zostały przetopione na sztabki złota, które umieszczono w nowo wybudowanym skarbcu Fort Knox. Ten sam los spotkał partię złotych dwudziestodolarówek Double Eagle.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.