Facebook Google+ Twitter

Najdroższy grafficiarz świata

Zaskakuje tym co robi, pochodzi (podobno) z Wielkiej Brytanii. Nazywa się (podobno) Robin Gunningham, ma (podobno) 34 lata. Wszystko to tylko „podobno”, bo nikt nie wie, kim tak naprawdę jest Banksy.

Pierwszy raz o tym kontrowersyjnym człowieku przeczytałam, o ile dobrze pamiętam, na jednym z forów fotograficznych, jakiś rok temu. „Kim jest Banksy?”- pomyślałam i natychmiast sprawdziłam, co więcej na ten temat znajdę w wyszukiwarce. Na stronie internetowej, założonej przez jego menadżera zaprezentowany jest imponujący, żeby nie powiedzieć niemal nierzeczywisty, dorobek artysty. Przede wszystkim graffiti w różnych rozmiarach, z zaskakującą ilością szczegółów, przypominające komiksowe postaci, wywierające na widzu głównie wrażenia czysto estetyczne, ale nierzadko również pozostające w ścisłym związku z bieżącymi problemami na świecie.

Napis Banksy'ego na Marble Arch w Londynie / Fot. Iwona GuzińskaPierwszy (i jak dotąd ostatni) raz na jego prace poza internetem, natknęłam się przypadkowo, podczas czysto turystycznej wyprawy po Londynie w sierpniu tego roku. Był to prosty napis „what are you looking at?” („na co się gapisz?”) umieszczony zaraz obok kamery CCTV, przy Marble Arch. Wszystko jak najbardziej w stylu Banksy'ego - zarówno pod kątem przekazu ("nie!" kontroli nakładanej na obywateli), jak i techniki szablonowej, którą tworzy on wszystkie swoje prace.

„Więc on naprawdę istnieje” – pomyślałam sobie.

Po co komu obrazki Banksy’ego?

Banksy raz po raz udowadnia, że graffiti może być czymś więcej niż tylko nie do końca zorganizowanym bazgrołem na pociągu, murze, czy innej powierzchni. Pokazuje, że nawet tym „niechcianym” elementem sztuki można zainteresować szerszą „publiczność” i wzbudzać emocje.

Graffiti to jego sposób na protest – przeciw konsumpcjonizmowi (dzieci oddające hołd powiewającej na maszcie plastikowej jednorazówce z Tesco), ogłupiającej telewizji (dziewczynka podlewająca roślinę z której wyrasta antena telewizyjna, dziewczynka trzymająca telewizor tak jakby była to jedyna rzecz, którą kocha), kontroli obywateli poprzez kamery CCTV (napis „what are you looking at” na Marble Arch obok kamery, kamera „wyglądająca z krzaków” i patrząca na niewinną dziewczynkę), wojnie (dziewczynka – aniołek w kamizelce kuloodpornej i z czaszką w doni).

Zwraca uwagę na problem uzależnień coraz młodszych dzieci, stąd graffiti, na którym mały chłopiec wyławia z wiaderka nie rybkę, a strzykawkę. Banksy kpi z monarchii, dlatego jego gwardzista nie stoi nieruchomo, ale bezwstydnie obsikuje mur. Charakterystyczne dla Banksy’ego są szczury, podane przez niego „we wszystkich sosach”. Szczur wystrzelony przez kota w powietrze, szczur z walizeczką, szczur, który wymalował hasło „it’s not a race” (to nie jest wyścig), szur – paparazzi, szczur z piłką do gry pod napisem „no ball games allowed” („gry z piłką nie dozwolone”) i mnóstwo innych. Jeśli ktoś chciałby się udać w podróż śladami Banksy'ego - najlepiej, aby wybrał Londyn. Tam grafficiarz tworzy najchętniej i najczęściej.

Tajemnica sukcesu…

… tkwi w tajemnicy. Prace artysty wyceniane są na setki tysięcy funtów, co nie zmienia tego, że mimo wielu domysłów i teorii, Banksy pozostaje anonimowy. Komunikuje się ze światem jedynie poprzez swoje prace, czasem udziela telefonicznych wywiadów, nigdy jednak nie pokazał swojej twarzy. Z korzyścią dla niego, bowiem władzom brytyjskim podpadł już nie tylko swoimi graffiti.

Przypisuje mu się między innymi sfałszowanie banknotów brytyjskich, na których umieścił napis „Banksy of England”, podmienienie około 500 płyt Paris Hilton – na okładkach tych swoich Banksy umieścił karykaturę piosenkarki, oraz niejednokrotne „przemycanie” swoich dzieł do muzeów.

Zapraszam na http://www.banksy.co.uk/.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Monika Petarda
  • Monika Petarda
  • 17.04.2011 08:20

Banksy to nie graffiti.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tamtym roku, graffiti namalowane przez Banksy'ego na kawalku blachy zostało sprzedane na aukcji za bagatela 288 tysiecy funtów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

nie wiem co z tym linkiem :/ w takim razie zapraszam do wpisania w google 6 magicznych literek : BANKSY :) i każdy bez problemu znajdzie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

;-0+ ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za info o tym niezwykle pomysłowym artyście. uwielbiam go za prosty i konkretny przekaz robiony zrozumiałą dla większości techniką. no i ten klimacik tajemniczości :) u mnie zaczęło się od tego: http://www.banksy.co.uk/indoors/media.html

ps. w notce jest aktywny link prowadzący do samego siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawostka :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.