Facebook Google+ Twitter

Najdziwniejsze w Polsce muzeum siekier znajduje się w Orzechówce

Kowalstwo to już historia. Bez niego być może dalej siedzielibyśmy na drzewach. Siekiera potrzebna była przy narodzinach (kołyska) i śmierci (trumna). Pierwsze siekiery powstały być może w Polsce, ponieważ materiał na ostrza krzemień pasiasty.

ekspozycja / Fot. Bartłomiej KowalewskiWłaścicielem najdziwniejszego prywatnego muzeum siekier w pobliżu Bodzentyna jest kowal z dziada pradziada - Adolf Kudliński. Nie jest to zwykła postać, przyjaciele nazywają go wojownikiem i nie mijają się z prawdą. Władzy nie czapkuje, z tego tytułu ma wiele problemów, nie boi się krytycznie wypowiadać o jej patologiach. O kowalstwie może opowiadać całymi godzinami. Nie tylko jednak opowiada. Z jego pomocą można poznać tajniki kowalstwa.

Wycieczkowicze często biorą czynny udział w wykuwaniu prostych podkówek. Najbardziej zadziwiające jest, że świetnie się porozumiewa z cudzoziemcami, nie znając ich języka. Młodzież szkolna jaka jest każdy widzi: komórki,mp3 i inne wynalazki. U Kudlińskiego choć na chwilę o nich siekiera z krzemienia / Fot. Bartłomiej Kowalewskizapominają. Nie jest łatwo pisać o takich postaciach, najlepiej samemu się wybrać do tego wyjątkowego miejsca i zobaczyć jak się kuje żelazo. Zapewniam państwa, że wycieczka do Orzechówki dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Linki do materiału:
http://www.wici.info/News,muzeum_siekier_toporow_i_maczug,10946.html
superfakty.pl
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80279,3052564.htmlwiadomości.gazeta.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 21.11.2010 13:33

Byłem w Bodzentynie, ale żałuję, że nie odwiedziłem tego muzeum.
Do Autora: nie rozumiem ostatniego zdania zajawki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.11.2009 22:01

Konisie na wsi odchodzą pomału w niepamięć, przez lata uprawiania ziemi kamienie z pół wyzbierane - lemiesze pługów się nie wyginają, to i kowal zbędnym się zdaje a szkoda.... Ciężko utrzymać się z kowalstwa, chyba, że artystycznego, ale to też nie tak łatwo. Nie jestem pewien tylko czy pierwsza siekiera akurat powstała w Polsce, uważam, że właściwym było zamieszczenie słowa być może :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=B6xgq9Zi2D4

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.11.2009 16:21

"Siekiera a sprawa polska".... To dość "metaforyczna" przypowieść.... Choć kowalstwo już umiera naturalną śmiercią, siekiery wciąż są w użyciu...... :)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.