Facebook Google+ Twitter

Najgorsze urzędy skarbowe są w województwie śląskim

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-09-24 09:26

Trzęsienie ziemi szykuje się w najbliższych dniach kilku urzędach skarbowych naszego województwa. Ich nadzór z Izby Skarbowej w Katowicach zażądał wyjaśnień, dlaczego tak kiepsko pracują i zyskały najgorsze opinie w kraju.

Chorzowska skarbówka znalazła się w niechlubnej czołówce rankingu najgorszych Urzędów Skarbowych. / Fot. Dziennik ZachodniW 2006 roku niektóre regionalne urzędy skarbowe pracowały tak źle, że zajęły poczesne miejsca w niechlubnym rankingu "Rzeczypospolitej", który ukazał się w ostatni czwartek. DZ był pierwszą gazetą, która już w lutym 2006 roku alarmowała w artykule "Słaba kontrola", że samowola niektórych dyrektorów skarbówek szkodzi nie tylko podatnikom, ale i państwu. Z tego rankingu wyłania się przygnębiający obraz fiskusa w naszym regionie. Urząd Skarbowy w Chorzowie prowadził postępowanie 5,5 roku, podczas gdy w Ostrołęce - kończył je w 2 miesiące. Chorzowski urząd prowadził postępowanie 67 miesięcy, a niewiele mu ustępujący w tej dziedzinie US w Bytomiu - 56 miesięcy. Oba zajęły w rankingu "Rz" pierwsze i drugie miejsce.

Bytomska skarbówka, plasująca się na drugim miejscu pod względem urzędniczego bezwładu, właśnie przed rokiem została nagrodzona przez katowicką lożę Business Center Club tytułem "Urząd przyjazny przedsiębiorcy"... Takich "ciekawostek" jest więcej. Podatnicy obsługiwani przez Urząd Skarbowy w Zabrzu mają prawdziwego pecha - kompetencje urzędników są tak niskie, że na 227 zaskarżonych decyzji przez nich wydanych, ponad połowę, bo aż 127 uchyliła katowicka Izba Skarbowa. Oznacza to, że gdyby skrzywdzony podatnik nie odwołał się od decyzji, płaciłby słono za urzędnicze błędy.

Oceniając urzędy wedle innego wskaźnika - liczby skarg na naczelnika - palmę pierwszeństwa przyznano szefowi II US w Warszawie, ale drugie miejsce zajął naczelnik US w Jastrzębiu Zdroju, na którego pracę podatnicy skarżyli się w 2006 r. 59 razy. Co z tym wszystkim zrobi teraz nadzór nad urzędami skarbowymi, czyli Izba Skarbowa w Katowicach?

- Zwróciłam się do naczelników urzędów wymienionych w artykule w "Rz" o szczegółowe wyjaśnienia. Wnioski będą wyciągane po analizie treści złożonych przez naczelników wyjaśnień - powiedziała DZ Elżbieta Kubik, wicedyrektor IS w Katowicach, szefowa Pionu Nadzoru.

Twardzi jak beton


Od naszego krytycznego artykułu minęło półtora roku. Nikt nie wyciągnął wniosków. Wcześniej w śląskiej skarbówce także dochodziło do skandalicznych wydarzeń. Słynna sprzed kilku lat sprawa szefowej Urzędu Skarbowego w Cieszynie - gnębiącej niezgodnie z prawem podatników - znalazła wreszcie epilog. Stało się to możliwe tylko dlatego, że problemem zajęła się red. Elżbieta Jaworowicz w swoim programie "Sprawa dla reportera" w TVP. W ostatnich latach DZ apelował, by pracownicy fiskusa nie łamali przepisów i ludzkiego życia. Tymczasem nadgorliwcy ze śląskich skarbówek ścigali Bogu ducha winnych akcjonariuszy Banku Handlowego. W czwartkowym dodatku prawnym "Rz" opublikowano ranking urzędów skarbowych z całego kraju. Wzięto pod uwagę między innymi obciążenie urzędników pracą, wadliwość wydawanych przez nich decyzji, długotrwałość postępowania, skargi na naczelników.
K. W.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.