Facebook Google+ Twitter

„Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”Szymborskiej i Filipowicza

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2016-10-26 20:10

26 października miała swoją premierę książka „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy”. Jest to niepublikowana dotąd korespondencja noblistki Wisławy Szymborskiej z jednym z najznakomitszych polskich prozaików Kornelem Filipowiczem.

 / Fot. archiwum Fundacji Wisławy Szymborskiej, grafiki pochodzą z archioNiepublikowana dotąd korespondencja Szymborskiej i Filipowicza jest zapisem wyjątkowej relacji, opowiadającej o codzienności z wielką miłością w tle.

O tym, że pisarzy łączyło coś niezwykłego, wiedzieli niemal wszyscy. Na czym opierał się ten niecodzienny związek – już w zasadzie nikt. O związku Szymborskiej i Filipowicza zwykło się mówić „wielkie uczucie”. Oni sami w tej sprawie głównie milczeli. Byli ze sobą 23 lata, ale nigdy się z tym nie obnosili. Nie mieszkali razem. Nigdy się nie pobrali. Wisława Szymborska i Kornel Filipowicz stworzyli dojrzały związek, oparty na całkowitym zrozumieniu, zaufaniu i dystansie do otaczającego ich świata.

Niechętnie analizowali własne uczucia, czego dowodem jest ich korespondencja. Chętniej zajmowali się w niej niewielkimi codziennymi kłopotami z aprowizacją niż miłosnymi wyznaniami. Barwnie opisywanym tłem dla ich miłości był okres PRL. Ówczesna rzeczywistość pozbawiona komórek i Internetu, z trudnym dostępem do telefonu pozwalała jedynie na częste listy. Od kwietnia 1966 do października 1985 zakochani pisali do siebie często niemal codziennie. Szczególnym momentem w ich korespondencji był rok 1968, w którym w polityce wrzało, a Szymborska z przyczyn zdrowotnych przebywała w sanatorium w Zakopanem. Czas tej rozłąki zaowocował nie tylko wyjątkową tęsknotą, ale także prawie setką listów. Co ciekawe, ich listy z tego czasu częściej poruszają temat codziennego, monotonnego sanatoryjnego życia niż gomułkowskiej rzeczywistości.

Drogi literatów połączyły się w 1966 roku, podobno w Dzień Kobiet. Miesiąc później już do siebie pisali. W jednym z pierwszych listów Szymborska otrzymała od Filipowicza namalowany na kartce niebieskim długopisem kwiat oraz zdjęcie ukochanych przez poetkę małp. Do swoich przesyłek lubili dołączać różne drobiazgi: liście kasztana, małą wstążeczkę czy zdjęcia i rysunki. W korespondencji literatów znaleźć można liczne kartki pocztowe pełne zabawnych i ironizujących wyklejanek Szymborskiej, listy pisane na pięknych papeteriach, ale i wyrwane z podręczników i starych encyklopedii strony, na których lubił pisywać Filipowicz .

Tytułowe listy prowadzą do spraw codziennych, rzadziej uczuć i literatury. Trudno znaleźć w nich sentymentalne wyznania. O swoich uczuciach mówili wprost, z niezwykłą lekkością, czułością i dyskrecją, świetnie się przy tym bawiąc. Szymborska często dla żartu pisała z błędami ortograficznymi lub przyjmowała rolę arystokratki – hrabiny Heloizy Lanckorońskiej. Filipowicz wcielał się natomiast w postać hrabiego Tulczyńskiego. W ich korespondencji pojawiają się także postacie fikcyjne, pozwalające literatom na żartobliwe sceny zazdrości.

Nieczęsto bywa nam dane obcowanie z tak niezwykłymi i pięknymi ludźmi. Nieczęsto też możemy z tak bliskiej i nieoczywistej perspektywy spojrzeć na tamten bezpowrotnie miniony świat. – pisze we wstępie Tomasz Fiałkowski.

W książce „Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy” znalazło się prawie 450 listów Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza. To całość zachowanej korespondencji pisarzy. Udostępniła ją Fundacja Wisławy Szymborskiej. Obecnie listy przechowywane są w archiwum Biblioteki Jagiellońskiej.

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz, Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy
Wydawnictwo Znak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo lubię książki biograficzne a listy szczególnie, są rzeczywistym obrazem tamtego czasu. Dla mnie też pozycja obowiązkowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Filipowicz miał kota, Szymborska Filipowicza, oboje swoją twórczość, szkodą, że F. nie dożył Nobla dla Szymborskiej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno nie będzie nudno.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dla mnie pozycja obowiązkowa...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.