Facebook Google+ Twitter

Najlepsi strażacy w Polsce sprawdzą się za granicą

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2007-07-30 11:00

Są najlepsi w Polsce. Nieraz sprawdzili się w ekstremalnych warunkach. Walczyli o życie górników, zasypanych w ubiegłorocznej katastrofie na Śląsku. Łódzka grupa straży pożarnej do zadań ratowniczych wygrywała już niejedne międzynarodowe zawody, rozgrywane w kraju. Teraz jadą sprawdzić się poza granicami.

Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10, mający swoją bazę przy ul. Pojezierskiej, wyjechali w sobotę na poligon pod Leningrad. Tam przez dwa tygodnie będą porównywać swoje umiejętności z doborowym, międzynarodowym towarzystwem. Grupą dowodzi Makary Szulc, znakomity strażak, posiadacz tytułu Najlepszego Strażaka Roku.

– Będziemy uczyć się od innych. Jednak nasze wyszkolenie pozwala nam jechać z wiarą, że z najlepszymi możemy też wygrać – mówi dowódca. / Fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Zadania, jakie dla nich przygotowano, przyprawiają o zawrót głowy. Umiejętności ratowników sprawdzane będą na ziemi i na wysokości, w zalanych tunelach i pod zasypanymi budynkami. – Strażak ratownik musi umieć poradzić sobie w każdych warunkach, a do tego udzielić pomocy innym. Zabieramy dużo sprzętu, pozwalającego działać w każdych warunkach – mówi mł. aspirant Adam Markiewicz, pakując plecak do samochodu.

Zawodników czeka między innymi: poszukiwanie zatopionych konstrukcji, wyciąganie wraku samochody z wody, odnalezienie i ewakuacja poszkodowanych z zasypanych fabryk, labiryntów, przenoszenie rannych na linach z wieżowca przez kanion lub przez szeroką rzekę, ekstremalny spływ pontonowy. A to tylko niewielki wyciąg z opisu zawodów, zawierającego kilka stron maszynopisu. – To dwutygodniowy morderczy trening – mówią zgodnie ratownicy.

Najbardziej zawiedziony pozostaniem w Polsce był Macho, pies wyszkolony do poszukiwania zasypanych osób, należący do dowódcy. Tym razem jednak dla czworonogów nie przewidziano żadnych zadań.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Strażak ciężki zawód, a jednak nie strajkują. Trzeba o nich dbać
http://www.zawodowe.com/Strazak_-_opis_212

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.