Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsi Wykładowcy Uniwersytetu Dzieci Roku 2010/2011

Ewa Bo
Ewa Bo
Najlepsi Wykładowcy Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci
Najlepsi Wykładowcy Roku 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci Dariusz Kucharski/Kucharscy-foto.comli.com/Uniwersytetdzieci.pl
19 czerwca w Skwerze na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2010/2011 Uniwersytetu Dzieci, podczas którego uhonorowano Najlepszych Wykładowców Roku. Zostali nimi: dr Takao Ishikawa oraz mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura.

" Ważną rzeczą jest stale zadawać pytania"

Decyzją Rady Uniwersytetu Dzieci Najlepszymi Wykładowcami Roku 2010/2011 i laureatami nagrody zostali: dr Takao Ishikawa z Uniwersytetu Warszawskiego w kategorii "Wykład" oraz mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w kategorii "Warsztat".

Statuetkę przedstawiającą rakietę wręczyły zwycięzcom: prof. Magdalena Fikus i prezes Uniwersytetu Dzieci Agata Wilam.

To właśnie oni spośród 465 wykładowców z kilkunastu polskich uczelni wyższych (wśród których znaleźli się : minister Radosław Sikorski, Janina Ochojska, prof. Jerzy Bralczyk, szef Google Polska - Artur Waliszewski, twórca polskiej Wikipedii - Paweł Jochym), najlepiej potrafią rozbudzić w dzieciach pasję zdobywania wiedzy i wyjaśniać im skomplikowaną naukę w przystępny sposób.

Jury doceniło niezwykłą umiejętność w tłumaczeniu zjawisk fizjologicznych i chemicznych zachodzących w ludzkim organizmie podczas wykładu Ishikawy "Czy człowiek to żywa fabryka?", jak i wspaniały kontakt z małymi studentami .
Bardzo się cieszę i mam niebywałe szczęście, że otrzymuję tę nagrodę w pierwszej jej edycji. To bardzo dobrze rokuje, choć w szkole dowiedziałem się, że biologiem to ja na pewno nigdy nie zostanę - powiedział dr Takao Ishikawa.

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci

Mile zaskoczeni byli również mgr Kamil Kamysz i mgr Piotr Michura. Ich nadzwyczajną pomysłowość i umiejętność przekazywania pasji tworzenia dzieciom o różnych zdolnościach manualnych doceniono podczas warsztatu "Gramuzyka. Co w duszy gra?" Obydwaj panowie podziękowali przede wszystkim dzieciom, bo to ich pytania są inspirujące i to dzięki nim znaleźli się w tak zaszczytnym gronie wykładowców.

Praca z Uniwersytetem Dzieci, a także rodzicami małych studentów jest ogromnie ciekawym doświadczeniem. Człowiek przez całe życie zadaje pytania: Po co? Dlaczego? Dobrze, że są tacy, którzy chcą na te pytania odpowiadać -powiedziała prof. Magdalena Fikus i z Polskiej Akademii Nauk, honorowy patron nagrody.

Wyróżnienia w kategorii "Wykład" otrzymali:

prof. nzw. dr hab. inż. Małgorzata Lewandowska z Politechniki Warszawskiej za wykład z nanotechnologii „Małe może więcej" oraz za "doskonałe wyczucie tego jak myślą dzieci, umiejętność doboru środków przekazu, a także za proste i sugestywne zaprezentowanie możliwości jakie daje nanotechnologia"

dr hab. Małgorzata Lisowska-Magdziarz z Uniwersytetu Jagiellońskiego za wykład z komunikacji społecznej "Czy moja babcia tańczyła breakdance?" oraz za "traktowanie dzieci jako partnerów do naukowych dyskusji, doskonałą znajomość środowisk kulturowych i zainteresowań młodych ludzi, a także za docenianie wartości ich pasji"

dr hab. prof. UWM Iwona Ndiaye i dr Bara Ndiaye z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za wykład z afrykanistyki "Czy Afrykanie mieszkają w pałacach?" oraz za "pasjonujące zajęcia przełamujące stereotypy dotyczące mieszkańców Afryki, ich kultury i tradycji, a także za cierpliwe, merytoryczne i okraszone dużą dawką humoru odpowiadanie na pytania dzieci"

dr Bożena Gustowska z Uniwersytetu Wrocławskiego, za wykłady z historii: "Dlaczego Fenicjanie nie używali długopisów? Azjatyckie korzenie naszej cywilizacji", oraz za "umiejętność wzbudzenia fascynacji historią i łatwość w przekazywaniu wiedzy dzieciom w różnym wieku"

dr Agnieszka Bojarska-Sokołowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za wykład z matematyki "Magiczna wstążka i butelka" oraz za "umiejętność zaciekawienia dzieci matematyką jako nauką, która jest obecna wokół nas i pokazywanie związków matematyki z innymi dziedzinami nauki"

dr Mariusz Trojak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, za wykłady z ekonomii: "Czy Klara może zostać milionerką, czyli ile kosztuje informacja na giełdzie? Skąd się biorą pieniądze?" oraz za "wyobraźnię i umiejętność dobierania przykładów odpowiednich do wieku dzieci, a także za porywające całe audytorium metody przekazywania wiedzy".

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci
Wyróżnienia w kategorii Warsztat otrzymali:

prof. dr hab. Teresa Własow z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, za warsztat z ichtiologii "Jak utrzymać się na rybie?" oraz za "opowiadanie o swojej pasji w sposób przystępny i atrakcyjny dla młodego słuchacza, a także za najbardziej oryginalne metody wizualizacji omawianej tematyki"

dr inż. Adam Luberański, dr inż. Przemysław Bukowski i mgr inż. Wiesław Tomaszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, za warsztat z energetyki "Jak zagonić wiatr do pracy i czy słońcem można zamrażać?" oraz za "przybliżenie trudnego tematu w ciekawy i angażujący dzieci sposób, a także za pomysłowość i różnorodność zadań laboratoryjnych".

Przemysław Michalski, student Politechniki Warszawskiej, za warsztaty z fizyki: " Jak zrobić kamizelkę kuloodporną z mąki?, Ile barw ma światło?, Dlaczego jabłko spadło Newtonowi na głowę?" oraz za "świetne pomysły i odwagę w ich realizacji, twórcze podejście do przedstawienia trudnych do zrozumienia zagadnień, reagowanie na potrzeby małych odbiorców i gotowość odpowiedzi na każde ich pytanie".

mgr Michalina Jarmuż z Warszawy, za warsztaty z psychologii kulturowej "Jak Chińczycy raz do roku pokonują potwora Niana?, Gdzie leży prawda?" oraz za "charyzmę i budowanie niepowtarzalnej atmosfery zajęć, pozwalającej przedstawić nawet najtrudniejsze społeczne tematy w sposób atrakcyjny dla dzieci, angażując ich uwagę i emocje, a także za gotowość do podejmowania trudnych i ważnych tematów"

mgr Kornelia Kucharska ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i mgr Dariusz Kucharski z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie za warsztaty z zoologii "Czy żabie wszystko uchodzi płazem?, Czy owady mają wady?" oraz za "umiejętność zarażania dzieci pasją i miłością do przyrody, a także pomysłowość i zaangażowanie podczas zajęć"

dr Dagmara Sokołowska, mgr Grzegorz Brzezinka, mgr Mateusz Wojtaszek, mgr Witold Zawadzki z Uniwersytetu Jagiellońskiego za warsztaty z fizyki "Siły żywiołów - nasi sprzymierzeńcy czy zagrożenie?, Jak to działa?" oraz za "gotowość do nieustannego tłumaczenia najmłodszym praw fizyki, proste analogie ułatwiające ich zrozumienie, a także kreatywność w tworzeniu kolejnych zajęć".

Na koniec imprezy w kawiarnianej atmosferze można było wziąć udział w dyskusji o metodach popularyzacji nauki. Nie można także nie wspomnieć o występie raperek z zakładu poprawczego, działających w ramach Stowarzyszenia Praktyków Kultury, który urozmaicił to wydarzenie.

Finał kolejnej edycji Latającego Uniwersytetu Dzieci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto