Facebook Google+ Twitter

Najlepsza Brygada łódzkiego sezonu teatralnego

"Brygada Szlifierza Karhana" wystawiana w Teatrze Nowym w Łodzi została nagrodzona "Złotą Maską" dla najlepszego przedstawienia teatralnego w Łodzi w sezonie 2008/2009.

Plakat "Brygady szlifierza Karhana" / Fot. materiały ze strony Teatru Nowego "Złote Maski" to nagrody przyznawane od 18 lat przez łódzkich krytyków teatralnych. W ten sposób podsumowują oni sezon w teatrach i wybierają najlepsze przedstawienia, twórców i wydarzenia teatralne. W tym roku główna nagroda przypadła Teatrowi Nowemu za sztukę "Brygada szlifierza Karhana" w reżyserii Remigiusza Brzyka. Nagrodę m.in. za rolę Zahara w tym przedstawieniu otrzymał również aktor Wojciech Błach.

Napisana przez czeskiego dramaturga Vaska Kanię sztuka po raz pierwszy zagościła na deskach Teatru Nowego 60 lat temu, wyreżyserowana przez Kazimierza Dejmka, była przedstawieniem inaugurującym działalność teatru. Po blisko 60 latach, z okazji okrągłej rocznicy istnienia łódzkiej sceny teatralnej, postanowiono ponownie wystawić "Brygadę".

 / Fot. Maciej Błoński - archiwum zdjęć ze strony Teatru NowegoRemigiusz Brzyk nawiązuje bezpośrednio do powojennego przedstawienia poprzez wprowadzenie do współczesnej inscenizacji standów z postaciami dawnych aktorów, pokazywanych na ustawionych dookoła sceny ekranach czy odtwarzanie z głośników fragmenty inscenizacji z 1949 roku. Łącznikiem między dawną a obecną "Brygadą" jest także Zahara - jedna z postaci stworzonych przez Kanię, które ostatecznie nie znalazła się w interpretacji Dejmka. W nowej wersji pojawia się on jako obserwator z dawnych czasów. "Brygada", reżyserowana przez Brzyka, jest połączeniem właściwej treści przedstawienia z elementami autotematyzmu. Dzięki temu zabiegowi przedstawienie nabiera nowego wymiaru. Można by powiedzieć, że "Brygada" w reżyserii Brzyka nie jest przedstawieniem wg Kani, ale raczej przedstawieniem o inscenizacji Dejmka i początkach Teatru Nowego.

 / Fot. Maciej Błoński - archiwum zdjęć ze strony Teatru Nowego "Brygada szlifierza Karhana" była przedstawieniem propagandowym czasów socrealizmu. Ukazywała grupę robotników z fabryki, dla których głównym celem była poprawa efektywności swojej pracy i zwiększenie produkcji. W jednej z Czechosłowackich fabryk Diesela dwie brygady pracowników - starsza, kierowana przez Karhana, oraz młodsza, którą przewodzi jego syn, rozpoczynają rywalizację o to, kto jest w stanie wykonać więcej czopów tłokowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.