Facebook Google+ Twitter

„Najlepsza książka dla młodych czytelników”. Konkurs dla pożeraczy książek

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-10 18:47

Cały wieczór siedzisz wpatrzony w ekran telewizora? Gry strategiczne przesłaniają ci rzeczywistość? Twój świat kręci się wokół internetu i filmów na DVD? Pora otworzyć świat wypełniony tymi najlepszymi z najlepszych, czyli książkami, które czytać warto i od których wprost nie można się oderwać.

Jeśli choć raz na którekolwiek z zadanych pytań odpowiedź brzmi: „tak”, to znaczy, że nie odkryłeś jeszcze magii książek. Zatem dla Ciebie, jak i wszystkich pożeraczy słowa pisanego, pora otworzyć świat wypełniony tymi najlepszymi z najlepszych, czyli książkami, które czytać warto i od których wprost nie można się oderwać.

Plebiscyt i konkurs „Najlepsza książka dla młodych czytelników” to nie tylko fascynująca przygoda z poszczególnymi tytułami, ale i możliwość wpływania na to, który z nich zostanie ogłoszony zwycięskim. Już dziś znamy nominowane książki, a na stronie www.ksiazkamlodych.pl wciąż trwa gorące glosowanie. Wśród internautów oddających swoje głosy na nominowane tytuły zostaną rozlosowane zestawy, w skład których wejść może aż 10 tytułów biorących udział w naszym plebiscycie.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe
Spośród ogromnej ilości zgłoszonych książek internauci wybrali swoje typy w każdej spośród konkursowych kategorii. Mamy w plebiscycie piękne i pobudzające kreatywność albumy dla młodych czytelników, książki nie tylko dla młodzieży, ale i dla najmłodszych, książeczki edukacyjne, powieści oscylujące na granicy dwóch światów, przenikające nas swoim mrokiem, małą dawkę specyfiku na poprawę nastroju, czyli szczyptę humoru, tajemnicę i przygodę oraz „babskie” tematy, czyli świat dziewcząt. W każdej z tych kategorii wciąż trwa zacięta walka, a wśród nominowanych tytułów wyboru tych „the best” dokonają zarówno członkowie jury, jak i Wy, drodzy młodzi (niekoniecznie ciałem, ale zawsze duchem) Czytelnicy!

Albumy dla młodych czytelników
Drapieżni czytelnicy lubią drapieżne tematy, czyli te o zwierzętach, do których niekoniecznie można się przytulić. Dlatego też wybór internautów padł na książkę przyprawiającą o gęsią skórkę, czyli „Drapieżniki. Z bliska 3D” Anity Ganeri (29 proc. głosów internautów), a dla 33 proc. miłośników szablozębnych Przemysław Wechterowicz przygotował pasjonującą „Kocham Pana, Panie Tygrysie”, która przekonuje, że prawdziwą przygodę można przeżyć wszędzie. Z Ziemi przeniesiemy się także w przestworza, uczestnicząc w prawdziwie kosmicznej wyprawie z książką Carole Stott „WOW! Ilustrowana encyklopedia kosmosu” (38 proc. głosów).

Dla młodzieży
W tej kategorii internauci połknęli bakcyla przygody i zaczęli marzyć o podbojach innych krajów i odkrywaniu kontynentów. Nominowany „Marco Polo” Pauliny Kielan (25 proc. głosów) to bezpośrednia relacja podróżnika z przebiegu wielkiej wyprawy, której towarzyszą obserwacje dotyczące kultury ludów Bliskiego i Dalekiego Wschodu, opis rzadkich gatunków roślin i zwierząt, bogactw Jedwabnego Szlaku czy nieznanych w Europie wynalazków. To istna skarbnica wiedzy i pozycja niezbędna dla młodych poszukiwaczu przygód.
Od lat nieodmiennie zachwyca też „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla (48 proc. głosów), dzięki której wędrować będziemy po fantastycznej krainie na pograniczu jawy i snu, gdzie wszystko może się zdarzyć. Brutalny powrót do rzeczywistości zgotuje nam natomiast „Uprowadzona” Lucy Christopher, czyli historia, jaka może spotkać każdą dziewczynę (27 proc. głosów).

Dla najmłodszych
24 proc. oddających swoje głosy internautów zachwyciło się prostymi historiami o czekaniu na brata, który wkrótce ma się urodzić, o magicznym syropie na męczący kaszel, o pierwszych rajdach rowerowych, niebieskim psie i bajecznych wakacjach z rodzicami, zebranymi przez Katarzynę Prudło w książce „Bo widzisz, mamusiu”. W świat magii, gwiezdnego pyłu i… wróżek zabierze nas czarująca i zaczarowana „Mała wróżka Amelka. Detektyw z bajki” Natalii Usenko (również 24 proc. głosów), a jeszcze kilka historii o tych wdzięcznych istotach poznamy dzięki książce„Bajeczne opowieści o wróżkach” Joanny Wachowskiej, Anny Zapart i Sylwii Gliniewicz (37 proc. głosów). Dla tych, którym mimo ogromu ciekawych rzeczy do zrobienia, zobaczenia i książek do przeczytania wciąż się nudzi, idealną pozycją (i sprawdzonym lekarstwem dla 16 proc. głosujących) jest rekomendowana przez grono internautów opowieść Rafała Klimczaka „Nudzimisie” – sprzedawana w księgarniach bez recepty!

Książeczki edukacyjne
Nauka poprzez zabawę jest możliwa? Oczywiście, że tak, a wiedzą o tym wszyscy internauci, którzy wraz z sympatycznym pieskiem Reksiem przeżyli niejedną twórczą przygodę („Reksio. Wielka księga ćwiczeń i zabaw” Joanny Babuli, zdobywający aż 34 proc. głosów). Po męczącej intelektualnej zabawie warto zaangażować do pracy także ręce i… z arkusza papieru stworzyć łabędzia, kaczkę czy inne cudo dzięki rozwijającej zdolności manualne „Księdze origami. Każde dziecko to potrafi” (26 proc. głosów). Nie wiem, czy Internauci potrafią wyczarować z kawałka gazety również pojazd mechaniczny, ale jeśli nie, to fascynującą wyprawę po ziemskim globie możemy odbyć dzięki opracowaniu „Nasza Planeta. Odkrywca” Jeny Green (oszałamiający wynik 40 proc. głosów).

Między światami
Oj, piekielnie gorąco było podczas głosowania i sam diabeł chyba podkusił aż 35 proc. internautów do głosowania na historię o poszukiwaniu dziedzica mrocznego królestwa, czyli na książkę „Uczeń diabła” Kennetha Boegha Andersena. Zstępujący do piekła nastoletni Filip miał niemal anielską duszę, ale z pewnością nie tak nieskazitelną, jak bohaterowie kolejnej z nominowanych pozycji, czyli „Anioła” L.A. Weatherly (18 proc. głosów). Nie cztery, ale całych 26 proc. głosów zebrała książka „Jestem Numerem Cztery” Pittacusa Lore, a internautom zafascynowanym przepowiedniami, spodobała się również „Przepowiednia” P.C. Cast (21 proc. głosów).

Szczypta humoru!
O tym, że na wszelkie smutki, smuteczki, złą pogodę i krzywe minki najlepszym lekarstwem jest śmiech, przekonało się aż 50 proc. internautów, wielbicieli książki „Spoko! To tylko rodzinka” w której wraz z autorem, Augustynem Szczawińskim będziemy łapać uciekające dżdżownice kalifornijskie i poszukiwać dodatkowych źródeł dochodu.
18 proc. internautów polubiło także zabawne przygody Pipsa i jego przyjaciół, o których fascynująco opowiada Stefan Friedmann („Przygody podróżnika Pipsa i jego przyjaciół: papugi Terefery i psa Klipsa”), a wraz z Catherine Rondiną i Kevinem Sylwestrem 32 proc. głosujących internautów wciąż zadawać będzie sobie pytanie „Czy dorośli zawsze mają rację?” oraz dowiedzą się, jak odróżnić prawdę od wierutnej bzdury?

Tajemnica i przygoda
Niniejszym ogłaszamy, że wielką wyprawę w kierunku przygody czas zacząć! Naszymi przewodnikami będą następujące lektury: „Kazio i skrzynia pełna wampirów” Iwony Czarkowskiej, dzięki której 21 proc. internautów wraz z Kaziem zwiedzać będzie miasteczko Wampirzyce; 26 proc. internautów wybrało błądzenie w labiryncie z Julkiem i Mają („Julek i Maja w labiryncie” Ałbeny Grabowskiej-Grzyb); 34 proc. czytelników pragnie odkryć sekret starej szafy („Staszek i straszliwie pomocna szafa” Tomasza Duszyńskiego), a 18 proc. wyruszy na poszukiwanie skarbów („Kroniki Archeo. Skarb Atlantów” Agnieszki Stelmaszyk).

Świat dziewcząt
Z książką, niczym z najlepszą przyjaciółką można poplotkować o tym, co jest na topie, jaki cień jest najlepszy dla osoby o zielonych oczach, jaką tunikę założyć na piątkową imprezę oraz… w jakim języku mówią kwiaty. Aż 37 proc. internautów chce złamać ten pachnący szyfr („Sekretny język kwiatów” Vanessy Diffenbauch), a 36 proc. dziewcząt (i nie tylko) pragnie bujać w obłokach z książką „Niebo jest wszędzie” Jandy Nelson. Miłość w kolorze blue zachęciła 26 proc. internautów, choć zapewne większość z nas marzy o „Błękitnej miłości” S. C. Ransom, która uniesie nas w przestworza.

Już w niedzielę, 15 maja o godzinie 10.00 podczas Warszawskich Targów Książki poznamy zwycięskie tytuły w plebiscycie „Najlepsza książka dla młodych czytelników” – edycja 2011, zaś na młodych czytelników, którzy zechcą się w stolicy z nami spotkać, czekają liczne atrakcje i niespodzianki. Redakcja wortalu Granice.pl szykuje też kilka specjalnych propozycji dla Internautów podczas Targów Książki dla Dzieci, które w pierwszych dniach czerwca odbędą się w Krakowie. Warto imprezy te uwzględnić w swoim kalendarzu.

Tymczasem zapraszamy na stronę konkursową http://www.ksiazkamlodych.pl/, by jeszcze zawalczyć o swoje typy. Wśród osób oddających głosy na ulubione książki zostaną rozlosowane nagrody!

Przypominamy, że na Wasze głosy czekają również książki pretendujące do tytułu „Najlepszej książki na lato” (http://www.ksiazkanalato.pl/).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.