Facebook Google+ Twitter

„Najlepsza książka na wiosnę” wybrana!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-04-04 09:18

„Na świecie szaleje wiosna” – pisze Stefan Sokołowski w „Zwidach wiosennych”. U nas kalendarzowa wiosna zaczęła się już 21 marca, ale ta literacka, pełna książek, rozpraszających szarość i topiących śniegi, przyszła znacznie wcześniej.

 / Fot. Granice.pl - wortal literackiTeraz nadszedł czas na wyłonienie zwycięzców, którzy powinni zostać uhonorowani zarówno naszą uwagą, jak i bukietem słonecznych żonkili, a z laureatami zapoznać się można na stronie konkursowej ksiazkinawiosne.pl. Nie można nie doceniać wkładu internautów w wiosenny tytuł „najlepszej książki”, zatem i na Was czekają przepędzające zimę zestawy nagród książkowych.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWiosenne kategorie konkursowe

Demoniczne historie niezupełnie ziemskiego pochodzenia i przepowiednie dotyczące
przyszłości, czyli fantasy, mrożące krew w żyłach kryminały, książki sensacyjne i thrillery, bajecznie kolorowe książki dla dzieci, dla młodzieży oraz książki dla rodziców i książki do słuchania. Powieści obyczajowe i romanse przekonujące nas, jak wzruszające, czasami smutne, a czasami – niosące radość historie niesie los, perły z lamusa oraz proza polska i obca – pomiędzy poszczególnymi tytułami w tych kategoriach trwała zaciekła walka w plebiscycie "Najlepsza książka na wiosnę”.

Który z tytułów zasłużył na miano najlepszego?Fantasy, science-fiction

W tej kategorii, zdaniem internautów, najlepsza okazała się gorąca, mocna seria o wartkiej akcji i zakazanej miłości, która przeciwstawi się przeznaczeniu, czyli „Cień nocy” Andrei Cremer (aż 48 proc. głosów!). Jury zdecydowanie opowiedziało się za książką „z pazurem”, wybierając „Jedenaście pazurów”, które pokazali m.in. Andrzej Sapkowski, Jaga Rydzewska, Łukasz Orbitowski i Mirosława Sędzikowska.

Kryminał, sensacja, thriller, czyli trochę przerażenia nie zaszkodzi

26 proc. internautów zmroził Alex Kava i „Kolekcjoner” (choć „Piękną ZŁAlicję"
dzieliły od niego TYLKO 3 głosy), natomiast jury opowiedziało się za „Tajemnicą świętego Wormiusa” Jarosława Klonowskiego, który swoich czytelników zabiera na wycieczkę aż do 1482 roku. W tej kategorii jury zdecydowało się także wyróżnić prześladowaną Jennifer Lee Carrell i jej książkę „Wciąż mnie prześladują”.

Książki dla dzieci, czyli wiosenna wyprawa maluchów w świat książki

Seria Beaty Naklickiej („Wiewiórka Prymulka poznaje kształty”, „Wiewiórka Prymulka poznaje przeciwieństwa”, „Wiewiórka Prymulka poznaje wielkości”, „Wiewiórka Prymulka poznaje zbiory”, „Wiewiórka Prymulka poznaje kolory”) przekonująca dzieci, jak pasjonującą zabawą może być nauka, przekonała również internautów, którzy tłumnie oddawali na nią swoje glosy (otrzymała 44 proc. głosów).

Jury zachwyciła maleńka, wychudzona kicia („Mgiełka, porzucona kotka” Holly Web), natomiast wyróżnienie zostało przyznane pomocnej w nauce angielskiego książce Pauliny Kielan („Angielski. Słówka znajdziecie... w alfabecie!”).

Książki (nie) tylko dla młodzieży

Internauci nostalgicznie popłynęli z „Gdzie indziej” Gabrielle Zevin, czyli zauroczyła ich powieść o śmierci i nowym początku, skierowana (nie) tylko do młodzieży, na którą oddano 28 proc. głosów. Wszystkie nastolatki powinny przeczytać historię z sercem w tle, czyli „Złamane serca” Pameli Wells, nagrodzoną przez jury, podobnie jak „Czarny młyn” Marcina Szczygielskiego – doskonałą, przypominającą horror, mroczną powieść dla odważnych.

Wiosenne rodziców czytanie

A co czytają i na co głosują rodzice? 40 proc. z nich postanowiło przekonać się, jak pięknym zawodem może być pełnienie roli ojca - „Zawód: TATA” Krzysztofa Pilcha. Jury w wiosennym nastroju postanowiło poczytać refleksyjną „Chatę” Williama P. Younga, poruszającą kluczowe kwestie odpowiedzialności, miłości i wiary w naszym życiu.

Perły z lamusa

W domach 39 proc. internautów z pewnością zagości książka „Ziemianie wobec wojny” Marcina Chorązki, natomiast jury postanowiło wybrać się na wiosenną wyprawę w góry. A najlepiej się do tego przygotować, podziwiając piękno szczytów dzięki książce „Alpy. 50 najpiękniejszych tras przez przełęcze” Dietera Maiera.

Coś dla serca, czyli powieści obyczajowe i romanse

Jury postanowiło przespacerować się „Aleją bzów” z Aleksandrą Tyl, a także wyróżnić znakomitą książkę o „chorej miłości”, czyli „Horyzont” Elżbiety Młynarczyk. Internautów zachwycił natomiast Paryż ze swoim klimatem i romantyczną otoczką. W tym mieście miłości lunch planuje zjeść aż 39 proc. spośród buszujących w sieci pożeraczy książek. A jeśli podróżować do Francji, to tylko z książką „Lunch w Paryżu” Elizabeth Bard.

Proza obca i polska

36 proc. internautów zwróciło uwagę na przejmującą i wstrząsającą opowieść o dniach „na haju”, osiemnastoletniego Bena van Deventera, który po latach zażywania narkotyków popada w psychozę i trafia do kliniki odwykowej („Dni trawy” Philipa Huffa).

Jury w tej kategorii wybrało znakomitą, epicką powieść „Kiedy ulegnę” Chang-Rae Lee, która przenosi czytelników w czasy wojny koreańskiej, a na jej tle autor nakreślił losy swoistego trójkąta wzajemnie zafascynowanych sobą ludzi. Na wyróżnienie zasłużył ponadto Mario Vargas Llosa i jego „Wyzwanie. Szczeniaki”.

Proza polska, w wiosennej, zwycięskiej szacie to „Ściana” Pawła Daniela Zalewskiego, na którą głosowało 44% internautów. Jury wskazało na „Dłoń” Michała Dąbrowskiego, ale wyróżnienie przypadło również książce Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, która niesie ryzyko padnięcia ze śmiechu (i będzie to „zejście” w dobrym stylu), czyli farsie „Mariola, moje krople”.

Oto ścisłe grono najlepszych, wybranych przez internautów i jury tytułów, z którymi przywitać przyszło nam tegoroczna wiosnę.

Niniejszym plebiscyt na „Najlepszą książkę na wiosnę” dobiegł końca, a my zapraszamy na stronę konkursu http://www.ksiazkanawiosne.pl/, gdzie można znaleźć więcej informacji o książkach zgłoszonych, nominowanych i nagrodzonych. Do zobaczenia latem, przy okazji palącego słońcem wydania plebiscytu w urlopowej szacie!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ostatnio czytałem Alex Kava czarny piątek , lecz mnie rozczarował .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.