Facebook Google+ Twitter

Najlepsze fotografie prasowe 2007 roku w toruńskim CSW

Legendarna, licząca ponad pół wieku wystawa World Press Photo zagościła w Toruniu po raz pierwszy. Do 20 lutego br. w Centrum Sztuki Współczesnej oglądać można 156 najlepszych fotografii prasowych.

Wystawa w CSW. / Fot. Łukasz KołtackiJednym z wielu partnerów wystawy "World Press Photo" jest biuro "Toruń2016", które zajmuje się koordynacją starań Torunia o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Tym bardziej możliwość goszczenia tej znanej na całym świecie wystawy to wielki przełom w miejscowej kulturze. "World Press Photo" jest konkursem, który wytycza w obecnych czasach zupełnie nowe kierunki, jeśli chodzi o fotografię prasową.

Fundacja "World Press Photo" ma swą siedzibę w Amsterdamie. To tam, spośród nadesłanych z całego świata zdjęć fotoreporterów, ogólnoświatowych agencji prasowych, czy czasopism, 13-osobowe jury wybiera te najlepsze, które w formie wystawy przez kolejne 11 miesięcy odwiedzą prawie cały glob. W tym roku będzie to ponad 50 krajów i około 100 miejsc, Toruń jest jednym z ostatnich. Z okazji wystawy w CSW pojawił się przedstawiciel fundacji Kari Lundelin.

Podczas wernisażu obecni byli: Bogdan Lewandowski (SdPl), prezydent Torunia Michał Zaleski, Rafał Bruski - Wojewoda Kujawko-Pomorski. / Fot. Łukasz KołtackiCo czyni konkurs "World Press Photo" aż tak prestiżowym i wyjątkowym? Liczba zgłoszeń. Początkowo wystawiano wszystkie z nadesłanych prac, lecz w tej chwili ich liczba przekracza ponad 80 tysięcy, nie ma więc ku temu technicznych możliwości. Komisja w ostatniej edycji wybrała zdjęcia w 10 różnych kategoriach, m.in. wydarzenie ogólne, problemy współczesności, portret, sztuka i rozrywka oraz sport - akcja. W każdej do wygrania jest osobna nagroda, także za fotoreportaż.

Zwiedzający wystawę. / Fot. Łukasz KołtackiSzczęśliwcem, wybranym spośród 5 tysięcy autorów z 125 krajów biorących udział w konkursie został Tim Hetherington. Zwycięska fotografia wykonana na zlecenie "Vanity Fair" przedstawia amerykańskiego żołnierza w Afgańskim bunkrze Restrepo i jest częścią wyróżnionego osobno reportażu w kategorii Wiadomości. Po raz czwarty w historii konkursu wyróżniono także dwóch Polaków: Rafała Milacha za cykl o emerytowanych artystach cyrkowych oraz Tomasza Gudzowatego w kategorii Osobliwości Sportu. Jury uhonorowało łącznie 59 fotoreporterów z 23 krajów, przyznając nagrody w 10 kategoriach.

Kari Lundelin, przedstawiciel fundacji World Press Photo w towarzystwie Olgi Marcinkiewicz - dyrektor biura Toruń 2016 Europejska Stolica Kultury i rzeczniczki prasowej CSW - Katarzyny Drewnowskiej-Toczko. / Fot. Łukasz KołtackiWystawie "World Press Photo" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu towarzyszyć będą różne działania edukacyjne skierowane do dzieci jak i młodzieży. Jednym z nich jest specjalnie przygotowany przez holenderską fundację edukacyjny zestaw poświęcony fotografii prasowej i pracy fotoreportera. Młodzi mogą dowiedzieć się, dlaczego wybiera się zdjęcie te, a nie inne i co czyni zdjęcie dobrą fotografią prasową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

za poprzednikami

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

bo to 3 ma coś w sobie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Leszkiem - 3 zdjęcie fantastyczne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobra relacja, a 3 foto superasko wyszło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.