Facebook Google+ Twitter

Najlepsze komedie w kategorii filmów dzwiękowych

5. Żandram z Saint Tropez (1964) 4. Miś (1980) 3. Jak rozpętałem II wojnę światową (1969) 2. Och Karol (1985) 1. Seksmisja (1983)

W ogólnej kategorii wszystkich komedii powinno się także rozpatrywać filmy z Chaplinem i wiele innych nakręconych w początkach niemego kina. Dlatego dodałem w tytule, że ranking dotyczy tylko filmów dźwiękowych. Nasuwa się jednak pytanie: czy młode pokolenie będzie miało jeszcze szanse zapoznać się z tymi starszymi komediami z okresu bez dźwiękowego, bo telewizje publiczne i komercyjne już nie przypominają tych filmów?
Duży wkład do kategorii rozśmieszania wnoszą też amerykańskie komedie westernowe (np: "Królowe dzikiego zachodu").
Natomiast skromnym i chwilowym zdaniem autora tego rankingu w podręcznej filmotece pracującego daleko od kraju Polaka - znajdują się głównie polskie i sprawdzone wcześniej pozycje, które znane są od lat wielu - a każdy (ze starszych) oglądał je wielokrotnie:

Żandarm z St Tropez / Fot. WikipediaNa piątym: jedyny międzynarodowy, francuski klasyk w tym zestawieniu - komedia z nieśmiertelnym Louis de Funès'em w roli głównej - nie wymaga dłuższego komentarza - doskonały, niedościgniony dla współczesnych aktorów mistrz komedii nagrał ich wiele i przynajmniej jeden z nich powinien się znaleźć w finałowym zestawie.
Miś / Fot. WikipediaNa czwartym: Miś "...on jest na skalę naszych potrzeb", "...łubu dubu, łubu dubu niech nam żyje prezes naszego klubu..." to w całości trzeba koniecznie wielokrotnie zobaczyć a nie opisywać. Ten film jest niestety bardziej śmieszny tylko dla ludzi, którzy pamiętają realia polskiego socjalizmu - dla pozostałych może być niezrozumiały podobnie jak niektóre czeskie komedie.
Główny bohater filmu Jak rozpętałem II wojnę śwatową / Fot. Wikipedia Trzecie: Jak rozpętałem II wojnę światową - cały serial z wyjątkowo udaną rolą Mariana Kociniaka, który w swoim mniemaniu jednym przypadkowym wystrzałem wywołał światową wojnę - później zaś traktował ją zupełnie na luzie - objechał w serialu całą Europę - wszędzie "pomagał" sojusznikom, aby szybko i pozytywnie zakończyć ten globalny konflikt.Och Karol 2 / Fot. Wikipedia Drugie: Och Karol - komedia i jednocześnie lekki muzyczny film opowiadający o czekającej mężczyzn przyszłości, w sytuacji nadchodzącej zdecydowanej liczebnej przewagi kobiet. Nowszy film z Piotrem Adamczykiem o przygodach Karola 2, wg autora i wielu innych kinomanów jest może nawet lepszy - co pokaże nam ranking w przyszłości i upływający nieubłaganie czas.
plakat filmu Seksmisja / Fot. filmweb I na pierwszym niesłychanie udana i wizjonerska - uwielbiana przez wszystkich komedia fantastyczna Juliusza Machulskiego: Seksmisja, którą autor obejrzał w nieuszkodzonej później cenzurą wersji przedpremierowej na pokazie (1984 r) w klubie studenckim Stodoła w Warszawie (po wielu latach od upadku komuny inni także mogli zobaczyć tą niecenzuralną całość i m/in: "...to dokąd pójdziemy? - na wschód tam musi być jeszcze jakieś życie...")Oczywiście lista filmów powinna być dużo dłuższa i nie należy ich ustawiać wyżej lub niżej bo niesłychanie trudno wybrać z tysięcy dobrze zrealizowanych i zróżnicowanych już komedii tą najlepszą... Ilu ludzi - tyle rankingów - a jeszcze dodatkowe utrudnienie zmienia się to niemalże codziennie - bo przybywają coraz to nowe wyzwania do oceny stopnia ich komediowości i uśmiechów jakie żywiołowo wywołują.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, to dlatego, że należymy to tej samej grupy wiekowej. Młodsi mają już inne preferencje i nie znają podstaw systemowych śmieszności niektórych filmów z okresu PRL-u.
Dlatego w rankingach na filmweb-ie i na wielu innych są już zupełnie inne filmy, ale to tak jak Pan napisał w swoim artykule o komediach jest bardzo zróżnicowana, wielowątkowa i bardzo szeroka - właściwie niemożliwa do zaszufladkowania kategoria. Komedie powinno się podzielić jeszcze na wiele innych podkategorii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy wybór, z którym mniej więcej się zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.