Facebook Google+ Twitter

Najlepsze książki dla młodych czytelników

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-06-05 13:07

15 maja podczas Targów Książki w Warszawie ogłoszono listę zwycięzców plebiscytu przeprowadzonego wśród internautów, a 3 czerwca podczas I Targów Książki dla Dzieci w Krakowie podano listę nagrodzonych przez redakcję wortalu Granice.pl.

Co kto lubi, czyli kategorie konkursowe

Spośród ogromnej ilości zgłoszonych książek internauci mogli oddawać swoje głosy na te tytuły, które ich zdaniem zasługiwały na tytuł najlepszych w poszczególnych kategoriach konkursowych. Mieliśmy w plebiscycie piękne albumy dla młodych czytelników, książki nie tylko dla młodzieży, ale i dla najmłodszych, książeczki edukacyjne, powieści balansujące na granicy dwóch światów, przejmujące nas swoim mrokiem, szczyptę humoru na poprawę nastroju, tajemnicę i przygodę oraz „babskie" tematy, czyli świat dziewcząt.

Które z tytułów przypadły młodym (niekoniecznie ciałem, ale zawsze duchem) czytelnikom do gustu?

Piekielne klimaty lubią, jak widać, młodzi czytelnicy, bo „Uczeń diabła" Kennetha Boegha Andersena (Wydawnictwo Jaguar) znalazł bardzo wielu zwolenników. Być może sprawił to anielski charakter Filipa, nastolatka marzącego o przyszłości w niebie, czyli tam, dokąd trafił jego zmarły ojciec. Cóż jednak począć, kiedy z powodu niekompetencji urzędników i iście szatańskiej pomyłki chłopiec trafia do piekła, gdzie ma zasiąść na tronie i … zastąpić samego Lucyfera? Pozostaje tylko zasłużyć sobie na ten (mało) szlachetny tytuł.

Piekielnych krewnych, co prawda, nie ma nastoletni bohater książki „Spoko! To tylko rodzinka" Augustyna Szczawińskiego (Wydawnictwo Kefas), ale przedsiębiorczy tata wykazujący anty-talent do interesów, ciekawska babcia i uciekające dżdżownice kalifornijskie nie raz dadzą nam popalić. Istnieje przy tym ryzyko pęknięcia… ze śmiechu, zatem z książką należy obchodzić się ostrożnie.

Było piekło, musi być i niebo, czyli powieść, która wzbudziła wielkie poruszenie wśród czytelniczek (i nie tylko). „Niebo jest wszędzie” Jandy Nelson (Wydawnictwo Amber) to przejmująca historia siedemnastoletniej Lennie cierpiącej po niespodziewanej śmierci starszej siostry. Pocieszenie znajduje jedynie u boku chłopaka siostry, a przynajmniej do czasu, kiedy w szkole pojawia się nowy chłopak, Joe. Czy można równocześnie przeżywać najgorsze i najlepsze chwile w życiu? Cierpieć i kochać jednocześnie?

Do młodszych (ale tylko trochę) czytelników wyskakuje z szafy Staszek, by tym samym zdobyć tytuł najlepszej książki w swojej kategorii. „Staszek i straszliwie pomocna szafa” Tomasza Duszyńskiego (Wydawnictwo Paperback) to coś więcej niż przygoda, to prawdziwe wyzwanie, które podejmuje trójka gimnazjalistów: Staszek, Karol i Antek. Czy są oni jednak gotowi na zmierzenie się z tajemnica skrywaną przez starą szafę?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.