Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

425 miejsce

Najlepsze polskie shorty na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym

Znamy pierwsze tytuły tegorocznej, 33. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego! Od 13 do 22 października na ekranach Kinoteki i Multikina Złote Tarasy będzie można zobaczyć Najlepsze Polskie Filmy Krótkometrażowe.

W programie:

"Gość" ("Guest" - 3 min), reż. Aleksander Józefczyk

 / Fot. materiały prasoweKrótka etiuda o malarzu, którego nieoczekiwanie odwiedza mieszkaniec malowanego przez niego obrazu. Tytułowy gość przekracza granice rzeczywistości i zmienia perspektywę widza.


"Horyzont zdarzeń" ("The Event Horizon" - 12 min), reż. Michał Orzechowski

Horyzont zdarzeń to w fizyce miejsce we Wszechświecie stanowiące nieprzeniknioną barierę dla obserwatora. Animacja pokazuje wszystko, co zniknęło w czasoprzestrzeni – najbardziej absurdalne wizje i wydarzenia wykraczające poza granicę "normalności".


"Ucieczka" ("Escape" - 15 min), reż. Jarosław Konopka

Kobieta i dziecko są narażeni na ciągłe niebezpieczeństwo. Otaczający ich świat nie daje szans na przetrwanie.


"O Matko!" ("Oh Mother!" - 12 min), reż. Paulina Ziółkowska

Historia chłopca, który chce dorosnąć. Obserwujemy wędrówkę Matki i Syna przez miasto. Napotykają oni na swojej drodze różne sytuacje, z którymi radzą sobie, jak tylko potrafią. Syn broni Matkę, wspiera ją. Ta dba o niego, rozpieszcza i chroni. Widzimy to jako bezustanne zamiany: Syn staje się na chwilę dorosły, Matka na sekundę zamienia się w małą dziewczynkę lub zmęczoną staruszkę. Żyją w symbiozie...


"Dziwny przypadek" "Strange Case" - 14 min), reż. Zbigniew Czapla

 / Fot. materiały prasoweMetafora życia, ostatnia surrealistyczna podróż do świadomości.


"Proch" ("Dust" - 25 min), reż. Jakub Radej

Chłodna rejestracja losów materialnych pozostałości po człowieku stanowi otwartą formę, w którą wpisać można zarówno pytanie o sens egzystencji, jak i refleksję o samotności osób, których nikt nie żegna.


"Opera o Polsce" ("Opera about Poland" - 41 min), reż. Piotr Stasik

 / Fot. materiały prasowePolaku, kim jesteś? Próbą odpowiedzi na to pytanie jest filmowy kolaż, który łączy materiały archiwalne i współczesne, zdjęcia dokumentalne i inscenizowane, a wśród nich doniesienia prasowe, ogłoszenia towarzyskie, oferty sprzedaży i fragmenty przemówień. Nawiązując do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiego, film pokazuje różne przejawy polskości: rytuały patriotyczne i religijne, codzienne obyczaje, ale także charakterystyczne pejzaże czy intymne wspomnienia z dzieciństwa.


"Amerykański sen" ("American Dream" - 26 min), reż. Marek Skrzecz

Głuchołazy, niewielkie miasto, które w latach dziewięćdziesiątych tętniło życiem, obecnie wymiera. W miasteczku panuje duże bezrobocie, a część mieszkańców wyjechała. W tym miejscu bez perspektyw nastoletni Szymon postanawia spełnić swoje wielkie marzenie. Chce zostać zapaśnikiem amerykańskiego wrestlingu.


"Wolta" ("Volte" - 14 min), reż. Monika Kotecka i Karolina Poryzała

Zuzia ma 12 lat i od kilku trenuje woltyżerkę. Ze względu na wiek i budowę, podnoszona jest przez starsze, silniejsze koleżanki. Jest "górną", zwieńczeniem akrobatycznej piramidy. Rozpoczyna się kolejny sezon. W trakcie treningów okazuje się, że figury z udziałem Zuzi nie mają już gracji i lekkości. Starsze zawodniczki w końcu przyznają, że Zuzia urosła i nie mają siły podnieść jej do góry. Staje się jasne, że jeśli Zuzia chce zostać w drużynie, będzie musiała znaleźć nową rolę w grupie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.