Facebook Google+ Twitter

Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2013

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-19 10:41

W stołecznym Muzeum Karykatury trwa wystawa „Najlepsze z najlepszych. Rysunki roku 2013”. Ekspozycja jest podsumowaniem II edycji całorocznego konkursu na Rysunek Miesiąca Styczeń-Grudzień.

W ciągu 12 miesięcy 277 rysowników nadesłało ponad półtora tysiąca karykatur, które stały się satyrycznym kalendarium wydarzeń roku 2013, ilustrującym w sposób zaskakująco wnikliwy, obok bolączek dnia codziennego, ważkie wydarzenia polityczne, gospodarcze i społeczne. Niektóre żarty były uszczypliwe, inne złośliwe, ale nie zabrakło też uśmiechu przez łzy. Każdy znajdzie tu coś, co go poruszy i rozbawi. Na rysunkach znaleźć bowiem można odniesienia, m.in.: do kryzysu gospodarczego, OFE, ustawy śmieciowej czy… sytuacji na Ukrainie.

Kilka słów o konkursie na Rysunek Miesiąca

Obecnie nie ma w Polsce medium, za pośrednictwem którego tak wielu karykaturzystów mogłoby komentować rzeczywistość. Stąd pomysł na cykliczny konkurs, który jest jedynym w Polsce, a może i na świecie – mówi Zygmunt Zaradkiewicz, Dyrektor Muzeum Karykatury, pomysłodawca Konkursu.
Jego specyficzny charakter polega na tym, że prace nadesłane na Konkurs muszą być wykonane tradycyjnymi technikami artystycznymi bez użycia komputera.
Początki były jak zwykle skromne. W styczniu 2012 roku kiedy Konkurs debiutował, artyści przysłali 78 prac. Dla porównania - w grudniu 2013 roku 87 autorów nadesłało aż 208 rysunków.
Niezwykle trudnym zadaniem, z uwagi na wyjątkowo wysoki poziom nadesłanych prac, było wyłonienie laureatów nagród rocznych. Nominowani byli zdobywcy nagród i wyróżnień każdego miesiąca. Rogate Ołówki 2013 roku otrzymali:
I nagroda – Zbigniew Woźniak za pracę „Nowy las”;
II nagroda – Jacek Lanckoroński za pracę „Pieskie życie”;
III nagroda – Waldemar Rukść za pracę „Ustawa”.
Wystawa „Najlepsze z najlepszych. Rysunki Roku 2013” jest prezentowana od 11 lutego do 20 kwietnia w Muzeum Karykatury przy ul. Koziej 11.(Łukasz Borowicz)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.