Facebook Google+ Twitter

Najlepszy polski zespół XX wieku - Czerwone Gitary - wystąpi w Łodzi

30 września br. o godz. 18 w łódzkim klubie Wytwórnia wystąpi zespół "Czerwone Gitary", który w 2000 roku głosami czytelników został laureatem plebiscytu Tygodnika "Polityka" w kategorii najlepszy polski zespół XX wieku.

Henryk Zomerski, zmarły w 2011 r. basista Czerwonych Gitar. / Fot. Tomasz Balikowski, CC 3.0Czerwone Gitary powstały w styczniu 1965 roku w Gdańsku. Nazwę, zespół zawdzięcza kolorowi gitar, na których grał. W pierwszym składzie występowali: Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Henryk Zomerski, Bernard Dornowski, Krzysztof Klenczon i Jerzy Skrzypczyk.

Po czterech latach występów zdobyli w Cannes we Francji trofeum "Midem", przyznawane za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Warto tutaj podkreślić, że taką samą nagrodę otrzymała na tym festiwalu grupa "The Beatles".

W tym samym roku otrzymali nagrodę amerykańskiego magazynu Billboard dla najlepszego polskiego zespołu.

Sześć lat temu na koncercie Sali Kongresowej w Warszawie podczas jubileuszu 40 lecia zespołu, Czerwone Gitary otrzymały nagrodę Marmurowego Krążka przyznawaną za największą liczbę sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii.

Od początku istnienia sprzedano ok. 12 milionów płyt z muzyką Czerwonych Gitar, a 14 krążków w fonografii Czerwonych Gitar pokryło się platyną.

Aktualny skład zespołu to: Jerzy Skrzypczyk, Juras Kosela, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądolowski, Marek Kisieliński, Dariusz Olszewski.

Koncert w łódzkim klubie Wytwórnia będzie świętem dla licznej rzeszy wielbicieli piosenek Czerwonych Gitar, zespołu który stał się klasyką polskiej kultury popularnej.

Podczas występu w Łodzi nie zabraknie niezapomnianych przebojów zespołu takich jak: "Matura, Anna Maria, Dozwolone do lat 18-tu czy "Tak bardzo się starałem".

Bilety dostępne w biurze Wytwórni, na www.ticketpro.pl oraz na www.biletin.pl
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Paweł Ch.
  • Paweł Ch.
  • 04.09.2012 14:42

Super po weselu wskoczysz do wytworni na poprawiny :) czerwone gitary sa the best !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ech dlaczego ten termin? Mam wesele 29-go września. Ech :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.