Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7262 miejsce

Najmarniejszy kot jest arcydziełem

"Najmarniejszy kot jest arcydziełem" - twierdził Leonardo da Vinci. Trudno odmówić racji temu wielkiemu artyście, zważywszy na fakt, że koty to zwierzęta wyjątkowe, choć nie mają lekkiego życia.

Zdj_cie000.jpg<br /></a></a>Kandydat na pogromcę szczurów / Fot. Ewa ŁazowskaUtarło się w mentalności społecznej, że koty to dranie i do tego są wspólnikami czarownic, magów i wróżbitów oraz innych fachowców od czarnej i białej magii. W wiekach średnich koty przecież wędrowały na stos razem z ich właścicielkami, szczególnie zaś te czarne. Co prawda czarownic już się nie pali na stosach, więc i kotom w tym względzie się upiekło, ale to wcale nie znaczy, że tajemnicza natura kotów nie wywołuje kontrowersji, a nawet uczucia wrogości wśród części naszego społeczeństwa. Obiegowe powiedzenia, że koty są wredne, fałszywe, że przynoszą pecha, że są brudne, śmierdzą oraz mają pchły, a poza tym polują na ptaki - nie przysparzają im pozytywnej popularności, że nie wspomnę już o zwykłym tolerowaniu tych zwierząt.

A przecież gdyby nie koty, szczególnie te mieszkające w piwnicach wielkich blokowisk, prawdopodobnie mieszkańcy owych blokowisk nie poradziliby sobie z plagami szczurów i myszy, które to gryzonie także w blokowych piwnicach znajdują sobie przytuliska. Tymczasem administracje bloków, naciskane przez lokatorów, którzy kotów nie lubią, z uporem godnym lepszej sprawy traktują te zwierzaki jak wrogów publicznych numer jeden.

Kilka lat temu na jednym z łódzkich osiedli plaga szczurów po zlikwidowaniu kotów była tak duża, że niektórzy z lokatorów znajdowali je na klatkach schodowych wyższych pięter wieżowców. Osobiście wolałabym spotkać się na klatce schodowej mojego bloku oko w oko z jakimś wyliniałym burasem, niż przedstawicielem tych inteligentnych gryzoni. Podobno każdy człowiek ma "swojego" szczura, a może nawet dwa szczury. Populacja bezdomnych kotów i tak im nigdy nie dorówna, nawet gdyby jakimś cudem
bezdomne koty stały się nagle ulubieńcami wszystkich mieszkańców wielkich miast.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Kociak ze zdjęcia już, niestety, nie żyje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieto! Poruszyłaś mnie bardzo powyższym komentarzem, bo to są już nie przelewki i bardzo mieszkańcom starych, krakowskich kamienic współczuję. Wątek o dzieciakach straszny! Już mogę sobie wyobrazić, jak z czasem będą małym kociakom wydłubywać oczy i urywać ogony i pastwić się nad bezdomnymi psami. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąca.
Szef Sanepidu, widać - zna się dobrze na obyczajach tych gryzoni, bo tak w istocie właśnie jest. Szczury mają zwyczaj wysyłać jednego ze swych braci w celu sprawdzenia, czy żarcie nie jest przypadkiem zatrute. Składają go w "ofierze" dla dobra przetrwania szczurzej społeczności. Wiele lat temu w łódzkiej WFO powstał znakomity film dokumentalny pt "Szczurołap". Tam właściwie cała prawda o zwyczajach tych zwierząt została pokazana. Mówi się, że cywilizacja ludzka upadnie, a szczury przetrwają. Są świetnie jako społeczeństwo zorganizowane. No! I takim oto sposobem rozmawiamy nie o kotach, ale o szczurach. Co do tematu zasadniczego, czyli kotów - dzięki, Elżbieto, za ciepłe słowo. Faktycznie temat jest trefny i omijany wielkim łukiem przez media. Coś na ten temat wiem. Pozdrawiam serdecznie!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.09.2009 11:18

"krakowska szczuropopulacja" jak tu je policzyć gdy aktów urodzenia brak.
Tak na prawde pewnie nikt nie wie ile ich jest, ale z pewnością jest ich mnóstwo!
Na poważnie, dla mieszkańców starych krakowskich kamienic szczury są problemem i nie jest to wcale zabawne. Te zwierzątka są bardzo inteligentne, trutki są nieskuteczne, po prostu one i ich nie chcą jeść. Gdy kiedyś jako mieszkanka zabytkowej kamienicy pod Wawelem zwróciłam się z zapytaniem do Krakowskiego Sanepidu powiedział mi wtedy dyrektor-lekarz,człowiek myślący: " Szczura należy nie zabić nie zabić, trzeba zrobić mu krzywdę i wypuścić wtedy on powie innym, że tutaj krzywdzą i one przestaną przychodzi". Dziś rozmawiając z mieszkańcami krakowskiej starówki można usłyszeć wiele historii, i są to bolesne rozmowy bo co poradzić, gdy w drewnianym stropie XIX wiecznej kamienicy wydrążą szczury korytarze i je zasiedlą. Tydzień, kolejny miesiąc,a one tam piszcza,skrobia, koszmar! Kiedyś widziałam jak małe dzieci, mieszkańcy zruderowanych oficyn, znalazły gniazdo z małymi szczurami i tak dla zabawy, z racji braku wystarczającej opieki rodzicielskiej pocięły te gołe szczurki na plasterki.
Ewo swoim tekstem poruszyłaś temat ważny, o którym media na co dzień milczą, bo ze wszech miar niewygodny jest.

A Flecista, szkoda że tylko w bajce obecny jest, bo dla Krakowa byłby dziś bezcenny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Ewo, z pewnością krzywdy nie zrobi... bo przez monitor nie może.))
Kilka miesiecy temu /gdzies/ napisałam slów kilka na temat kota, i dlaczego właśnie kota sie boje.
Otóż to pewien nazwijmy 'uraz' z dzieciństwa, który do dnia dzisiejszego pozostał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krakowska Elżbieto! Tego się jednak nie spodziewałam, że w grodzie Kraka populacja szczurów jest aż tak wielka. Będzie Wam potrzebny grajek z zaczarowanym fletem, który gryzonie z miasta wyprowadzi. Inaczej Was zjedzą z kretesem. Prawdopodobnie przyczyna leży, w tym, że koty odpuściły sobie trud uganiania się za szczurami z jakichś, tylko im wiadomych powodów. Porozmawiaj na ten temat ze swoim kotem. Może coś wie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę, bo się uduszę zabrać ponownie głos. Otóż Droga Lidio B: Specjalista od reinkarnacji pewnie powiedziałby, że w którymś z poprzednich wcieleń byłaś, za przeproszeniem, szczurzycą i stąd prawdopodobnie bierze się Twój lęk przed kotami. A to kociątko na zdjęciu jest bezdomnym futrzakiem z łódzkich działek i z pewnością krzywdy Ci nie zrobi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kot jak kot... i patrzy się teraz na mnie.
Juz zamykam, bo nawet zdjęcia nie moge oglądać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może i piękne, a zwinne na pewno.
Ale już nic na to nie poradze... panicznie kota się boje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2009 21:12

Tak, koty są piękne i takie zwinne, mają tyle gracji... małe i wielkie arcydzieła. Świetnie to ujął da Vinci. Gwiazdki dla autorki.

Elżbieto, świetny komentarz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 06.09.2009 20:17

"Najmarniejszy kot jest arcydziełem" - a co ze szczurem?
Kot i szczur rodem z Krakowa. Mimo że miasto to piękną historią starego grodu się szczyci,to od lat może się pochwalić nie tylko plaga turystów co i szczurów. Ktoś kiedy podobno policzył tak analitycznie, ile to szczurów na jednego mieszkańca miasta przypada. Ale o zgrozo o ile liczba z uśrednień wahała się w granicy 7,5 no może 8 sztuk, to pracownik sanepidu co jeszcze z przedszkola się znamy, też obywatelem rozliczanym na szczura, zatroskany szepnął mi, że oni,to znaczy "Gondolierzy kanałów krakowskich",prywatnie sadzą że każdy mieszkanie Krakowa może poszczycić się raczej cyfrą 2 członową populacji szczura na głowę. Cóż, to znaczy że i ja muszę wyżywić 11, może 14 szczurów co dnia. Obiecuję! Postaram się wyprodukować więcej odpadów! Odpowiedzialność obywatelska! Nikt głodować w Krakowie nie będzie!
To ad. szczurki, a teraz ad krakowskie kotki.
W kwestii kotów to my mieszkańcy grodu Krak w odróżnieniu do Łodzian chyba koty naprawdę szczerze lubimy, może kiedyś czarownic tutaj więcej mieszkało i genetycznie potrzebą kota jestesmy obciążeni. Tyle że te nasze czarne czy bure jakoś tych szczurów łapać nie chcą. Nie wiem czy to wina zasobnego portfela krakowian, którzy im nadmiernie dogadzają, a może one już z natury wybredne są i szczur dla nich to nazbyt prostacką potrawa jest.
Patrzę tak na mojego czarnego kota. Bo i sama kota też mam, bezdomny był, to go zima adoptowała. Gacek teraz leży na kanapie i wiadomości na jedynce ogląda. I jak mu się dziwić że szczurów łapać nie chce! Biedaczek, z pewnością za dużo się naoglądał i chroniczną obstrukcję p ma.

Ewo ciekawy temat poruszyłaś :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.