Facebook Google+ Twitter

Najmłodsi pacjenci przełamali swój lęk stomatologiczny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-03-26 10:59

22 marca w ramach kampanii „Lekcja Stomatologii” odbyła się pierwsza „Sobota z Dentusiem”. W warszawskich klinikach Prima-Dent dzieci razem ze swoimi rodzicami uczestniczyły w bezpłatnych wizytach adaptacyjnych.

„Sobota z Dentusiem” odbyła się w czterech warszawskich klinikach Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Prima-Dent. Na początku każdej wizyty adaptacyjnej dziecko mogło spokojnie obejrzeć sprzęt i gabinet stomatologiczny oraz zapoznać się z dentystą. Później odbywała się standardowa kontrola uzębienia, podczas której lekarze wykonywali najmłodszym pacjentom zdjęcia ich jamy ustnej, które można było następnie obejrzeć na tablecie, co sprawiało najmłodszym często ogromną radość. Na koniec spotkania, za zgodą rodziców, stomatolog wykonywał dziecku darmową fluoryzację oraz tłumaczył, w jaki sposób fluor uodparnia zęby na próchnicę. Na każdego odważnego młodego pacjenta czekała nagroda – pluszowy Dentuś oraz dzienniczek przeglądów stomatologicznych.

Podczas całego spotkania obecni byli rodzice pacjentów, którzy otrzymywali rady i wskazówki dotyczące tego, co mogą zrobić w celu zapewnienia prawidłowej higieny jamy ustnej i zwalczania lęku przed dentystą u swoich pociech. To właśnie oni mogą najbardziej zniechęcić dzieci do stomatologów opowiadając im ich przykre historie związane z leczeniem zębów. W takim przypadku dziecko łatwo może przejąć lęk stomatologiczny od swoich opiekunów. Dlatego ważne, żeby wykształcili oni u swoich dzieci odpowiednie nawyki związane z dbaniem o zdrowe zęby i regularną profilaktyką.

Celem wizyt adaptacyjnych jest właśnie przełamywanie lęku stomatologicznego. Wizyta kontrolna połączona z zabawą i nagrodą ma zapewnić dziecku poczucie komfortu i zniwelować strach przed kolejnymi wizytami.
„Lęk stomatologiczny można przełamać tak naprawdę tylko u najmłodszych pacjentów, w przypadku dorosłych często jest już za późno. Wizyty adaptacyjne to świetna metoda, aby przekonać dziecko, że w gabinecie stomatologicznym nie ma nic strasznego, a regularna kontrola zębów sprawi, że wszystkie przyszłe spotkania będą bezstresowe i bezbolesne. Pierwsza wizyta musi przebiegać w sposób jak najbardziej komfortowy, dlatego podczas niej lekarz nie wykonuje żadnego zabiegu. Ważne jest też to, że gdy dziecko zbyt mocno przeżywa spotkanie adaptacyjne, należy je koniecznie przerwać i powtórzyć za jakiś czas, żeby nie nabrało od początku negatywnych skojarzeń” – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, kierownik Prima-Dentu.

Kolejne „Soboty z Dentusiem” odbędą się 31 maja, w przeddzień Dnia Dziecka, 30 sierpnia oraz 6 grudnia.
(Aleksandra Adrian)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.