Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4337 miejsce

Najmłodsi poznają Kraków i jego historię

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Krakowie „Krakusek” trwale zapisał się w szkolnym kalendarium naszego regionu. Rozmawiam z inicjatorką tego przedsięwzięcia Anną Burzyńską, nauczycielką ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Krakowie.

Dzieci odkrywają Kraków / Fot. Krystyna Nita Aniu, jesteś pomysłodawczynią i organizatorką konkursu wiedzy o Krakowie „Krakusek”. Jest to ogromna impreza, w której bierze udział 150 szkół z Małopolski. W tym roku do pierwszego etapu konkursu przystąpiło 3500 najmłodszych uczniów z naszego województwa. Od samego początku impreza ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem małych uczestników, ich rodziców oraz nauczycieli innych szkół. Jak się to zaczęło?
Kraków to fascynujące miasto, które zachwyca nie tylko swoimi zabytkami, związanymi z nimi tradycjami i legendami, ale również bogactwem różnorodnych działań związanych z kulturą i sztuką.

Postanowiłam zaszczepić pasję poznawania Krakowa i uczestniczenia w życiu kulturalnym miasta w moich uczniach i rodzicach. Pomyślałam, że dobrym sposobem motywowania uczniów będzie konkurs wiedzy o Krakowie, pomyślany jako podsumowanie lekcji muzealnych i wycieczek, w których dzieci biorą udział.

Kto wymyślił nazwę konkursu?
Została ona wyłoniona w ramach plebiscytu wśród uczniów nauczania zintegrowanego naszej szkoły.

Jesteś nauczycielką nauczania zintegrowanego. Pracujesz z dziećmi w wieku od 6 do 9 lat. Jak udało ci się zachęcić do konkursu tak młodych uczestników?
Dzieci poznają rodzinne miasto / Fot. Krystyna NitaNajłatwiej zachęca się innych do tego, do czego jest się przekonanym i co się samemu lubi. Są też wspaniałe książki dla dzieci, które w interesujący sposób przekazują wiedzę o naszym mieście. W ramach przygotowania się do tego konkursu, zaproponowałam lekturę książki J. Adamczewskiego „Legendy Starego Krakowa” oraz „Opowieści Starego Krakowa” tego samego autora. Zachęciłam rodziców, aby wędrowali po naszym mieście wg propozycji spacerów zawartych w bardzo interesującej książce dedykowanej zarówno dzieciom, jak i rodzicom pt. „Kraków i okolice” Ewy Stadmuller i Anny Chachulskiej, w której można znaleźć tematyczne spacery po Krakowie. Przygotowałam atrakcyjne ogłoszenie, rozmawiałam z uczniami każdej klasy, by zachęcić ich do wzięcia udziału w tym konkursie.

Zaangażowanie uczniów i rodziców przeszło moje oczekiwania. Rodzice wędrowali po Krakowie razem ze swoimi pociechami, pokazywali im miasto i jego zabytki, razem z dziećmi czytali lektury, aby pomóc im w przygotowaniu się do konkursu. W ramach szkolnych zajęć uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych np. na Wawelu oraz wycieczkach prowadzonych w bardzo interesujący sposób przez Akademię Żakowską.

Dzieci aktywnie poznawały Kraków, wykonując po drodze wiele zadań, ilustracji a także uczestnicząc w zabawach tematycznych, przez które utrwalały swoją wiedzę o poznawanych zabytkach i historii.

Czy podsumowałaś swoje przedsięwzięcie?
W konkursie wzięło udział ponad 50 proc. uczniów nauczania zintegrowanego! Laureaci zostali nagrodzeni dyplomami i książkowymi nagrodami, każdy uczestnik konkursu dostał dyplomik za udział w konkursie. Przygotowałam też ankietę ewaluacyjną dla uczniów i rodziców. Przeprowadziłam wywiad z ich rodzicami. Zarówno organizacja, jak i część merytoryczna, konkursu zostały wysoko ocenione. Analiza wyników testów eliminacyjnych i finałowych wykazała widoczny przyrost wiedzy u uczniów biorących udział w konkursie, a w wywiadzie z rodzicami dowiedziałam się, że z przyjemnością towarzyszyli dzieciom w przygotowaniach i sami przy okazji dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy o naszym mieście.

To ci jednak nie wystarczyło…
Przygotowanie uczniów do Konkursu "Krakusek" / Fot. Krystyna NitaNie. Ten sukces upewnił mnie, że idę dobrą drogą. Zapragnęłam, aby jak najwięcej dzieci z Krakowa i okolic również miało taką możliwość, jak nasi uczniowie. Postanowiłam zorganizować międzyszkolny konkurs wiedzy o Krakowie. W marcu roku 2005 nawiązałam kontakt z panią Anną Chachulską, kierowniczką Działu Oświatowego na Wawelu, autorką książki pt.”Kraków i okolice” oraz Aleksandrą Rzońcą organizującą wycieczki po Krakowie dla dzieci w ramach działalności Akademii Żakowskiej. Zaproponowałam im współpracę w organizacji konkursu wiedzy o Krakowie, który do tej pory przeprowadzałam wyłącznie dla dzieci naszej szkoły. Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Krakowie pomyślany był w kontekście zbliżającego się jubileuszu 750. rocznicy nadania praw lokacyjnych naszemu miastu. Propozycja ta spotkała się z dużym zainteresowaniem i już w maju wspólnie opracowałyśmy regulamin konkursu adresując go pierwotnie do uczniów klas III szkół krakowskich. Na skutek licznych próśb szkół z poza Krakowa o możliwość wzięcia udziału w konkursie, rozszerzyłyśmy jego zasięg na szkoły województwa małopolskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Panie Robercie, nasz zawód jest sfeminizowany:) Ale to miły komplement:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietny pomysł. Kobiety górą! 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie niesamowity jest rozmach przedsięwzięcia. Gdy wpisałam do wyszukiwarki słowa "konkurs Krakusek", Pokazało się mnóstwo wyników. To są szkoły, których uczniowie biorą udział w Krakusku:)
Pamiętam dobrze czasy, gdy Ania zaczynała swoje przedsięwzięcie. Zaczynała właściwie od swojej klasy...
Teraz pracuje przy tym ogromny sztab nauczycielek i nie tylko:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla Pani Ani ... takie lekcje historii są do pozazdroszczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, Ania jest niesamowita. Inne koleżanki, które z nią współpracują również:)
Daje to doskonałe rezultaty. Byłam wychowawczynią klasy, która wcześniej brała udział w konkursie "Krakusek". Dzieci były zainteresowane historią, dociekliwe, umiejące patrzeć na zabytki i zadawać mądre pytania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co za zbieg czasowy z głodówką w sprawie lekcji historii. Artyk. i rozmowa na czasie TOP!

świetny pomysł by jak naj wcześniej rozbudzić zainteresowania historyczne.
Obu Paniom stawiam 6 z plusem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.