Facebook Google+ Twitter

Najmniejsza planeta wyśledzona

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-02 19:02

Międzynarodowi astronomowie zaobserwowali najmniejszą znaną planetę poza układem słonecznym. Kluczową rolę w odkryciu odegrali polscy naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Oddalona od nas zaledwie o trzy tysiące lat świetlnych planeta ma rekordowo małe rozmiary - jej masa jest zaledwie trzy razy większa od Ziemi. Okrąża ona równie niewielką gwiazdę - ponad dziesięć razy mniejszą i milion razy chłodniejszą od naszego słońca.
Planeta MOA-2007-BLG-192Lb prawdopodobnie ma atmosferę, jej zewnętrzna temperatura wynosi ok. -200 stopni Celsjusza, ale nie wykluczone, że przy powierzchni jest znacznie cieplej.
Naukowcy z polskiego projektu obserwacyjnego OGLE, któremu przewodniczy profesor Andrzej Udalski z Uniwersytetu Warszawskiego, i ich koledzy z USA, Nowej Zelandii i Japonii podkreślają, że przełomowego odkrycia dokonano dzięki metodzie tzw. mikrosoczewkowania grawitacyjnego. Dowodzi ona, że w pewnych okolicznościach przestrzeń może się zakrzywiać, co jest bezpośrednim potwierdzeniem teorii względności Einsteina.
Publikację pracy na ten temat zamieści prestiżowe pismo astronomiczne "The Astrophysical Journal".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.