Facebook Google+ Twitter

Najniebezpieczniejszy kraj dla rowerzystów? Polska

Tak wynika z danych napływających z krajów Unii Europejskiej. Na 1 milion mieszkańców co roku na naszych drogach ginie aż 18 rowerzystów. W całej wspólnocie średnia to 4 zabitych na dwóch kółkach przypadających na milion osób.

http://www.flickr.com/photos/elmada/3835281863/ / Fot. http://farm4.static.flickr.com/3463/3835281863_db351ee0cc_b.jpgJesteśmy pod tym względem niechlubnym liderem w Unii Europejskiej. W ciągu roku życie traci 500 miłośników rowerów, a 5 tysięcy zostaje rannych. Co gorsza, do 86 proc. wszystkich wypadków z udziałem rowerzystów dochodzi w ciągu dnia i to przy słonecznej pogodzie. Są one głównie spowodowane przez kierowców - ponad połowa ofiar wypadków została uderzona przez samochód bokiem, co pokazuje, że prowadzący cztery kółka nie potrafią ustępować pierwszeństwa czy zachować odpowiedniego odstępu od wyprzedzanego roweru.

Cykliści również nie są bez winy ale jak pokazują dane Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, tylko jeden na 12 rowerzystów biorących udział w wypadku jest pijany. To wbrew opiniom kierowców, którzy winą za wypadki obarczają zawianych cyklistów - dodaje Bogumił Siewruk, lobbysta rowerowy.

Grupa parlamentarzystów złożyła już w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Proponuje się w nim m.in. wprowadzenie "pasa ruchu dla rowerów", czyli oznakowanej części jezdni przeznaczonej dla rowerzystów, zezwolenie na korzystanie z chodnika przez rowerzystów w czasie złych warunków pogodowych, zezwolenie rowerzystom, by wyprzedzali wolno jadące pojazdy z prawej strony.

Źródło:
Gazeta Wyborcza

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Pasy ruchu dla rowerzystów"? Świetny pomysł - ale nawet jeśli coś takiego wejdzie to i tak zostanie to tylko martwym przepisem, bo nie wiedze możliwości gdzie na niektórych istniejących drogach można by było takie pasy dorysować. Szkoda, że wiele inwestycji drogowych (lokalnych), które teraz są realizowane nie uwzględnia budowy ścieżek rowerowych czy właśnie wytaczania takich pasów.

Co do samego tematu artykułu, trochę zjeździłem się rowerem i przyznaje, że czasem zdarzało mi się trafiać na kierowców, którzy wybitnie utrudniali mi radość z jazdy dwoma kółkami. Wiele od komfortu jazdy zależy także to jakie drogi do jazdy sobie wybierzemy. Czasem warto przy ustalaniu trasy, nadłożyć kilometrów ale jechać drogami bocznymi.

I jeszcze jedno do głowy z tym tematem mi przychodzi. Chociaż, świadomość w tej sferze rośnie, to jednak wciąż za mało rowerzystów przykłada się do kwestii własnego bezpieczeństwa. Nie chodzi mi o kask tylko. Ale choćby takie drobnostki jak elementy odblaskowe. Nawet w słoneczny dzień takie odblaski wiele pomagają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przydałby się też artykuł pt. "Najniebezpieczniejsi rowerzyści? W Polsce".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.