Facebook Google+ Twitter

Najnowocześniejsze teleskopy i nowe miejsca pracy dla polskich naukowców. Polska dołączyła do Europejskiego Obserwatorium Południowego

Polscy naukowcy dzięki podpisanej właśnie umowie będą mieli dostęp do największych i najnowocześniejszych teleskopów świata.

 / Fot. By ESO (http://www.eso.org/public/images/lso-sest2/) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsEuropejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest jedną z największych na świecie organizacji zajmujących się badaniami Wszechświata za pomocą olbrzymich teleskopów. Powołane zostało w 1962 roku. Zrzesza 14 europejskich krajów i Brazylię. Jego główną misją jest prowadzenie obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi, a także budowa olbrzymich teleskopów, których kraje członkowskie nie mogą wybudować samodzielnie. Organizacja ma trzy obserwatoria zlokalizowane w Chile: w górach La Silla, Paranal oraz na płaskowyżu Chajnantor. Obecnie ESO buduje przełomowy instrument - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski - który, jak zapewniają naukowcy, otworzy zupełnie nowe możliwości obserwacyjne.

Jak podkreśliła minister nauk i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska podczas dzisiejszej uroczystości, podpisanie umowy to wyjątkowo ważny moment dla Polski: "przystąpienie będzie dopełnieniem członkostwa Polski w CERN i w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dostaniemy możliwość pełnego uczestnictwa w badaniach z wykorzystaniem najlepszych na świecie instrumentów obserwacyjnych" - donosi rmf24.pl za PAP.

Polscy naukowcy będą uczestniczyli w przygotowywaniu prac całej organizacji, a w radzie ESO zasiądzie dwóch Polaków, którzy będą zajmować się m.in. ustalaniem strategii organizacji na kolejne lata. Prof. Kolarska-Bobińska zwraca również uwagę na korzyści ekonomiczne. Jej zdaniem, polscy przedsiębiorcy będą mieli szansę na podpisanie kontraktów o wartości 10-20 mln euro. Przystąpienie do ESO to także nowe miejsca pracy dla specjalistów sektora publicznego i informatyków.

Umowę podpisali minister nauk i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska i dyrektor generalny ESO prof. Tim de Zeeuw. Teraz musi ją ratyfikować parlament, a prezydent Bronisław Komorowski.

Roczna składka, którą będzie płaciła Polska jako członek ESO sięgnie 4 mln euro.

Zobacz także: Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstanie w Gdańsku


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.