Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

34630 miejsce

Najnowsze doniesienia znad zanieczyszczonej Wisły

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-12-17 16:14

Nastąpił kolejny wyciek oleju z rurociągu, przebiegającego pod dnem Wisły. Do skażenia wody znów doszło pomiędzy miejscowościami Gąbin a Bógpomóż.

Zapory przy obu brzegach rzeki w Bydgoszczy-Fordonie. Do przegrodzenia rzeki wykorzystano dwie barki. / Fot. Radosław SałacińskiWedług wstępnej oceny Sztabu Operacyjnego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Toruniu, wśród przyczyn nowego zanieczyszczenia Wisły (do którego doszło wczoraj), pod uwagę bierze się nielegalny odwiert lub samoistne rozszczelnienie się rurociągu.

Jak informuje właściciel rurociągu - PERN, do Wisły przedostało się około 20 m sześc. oleju opałowego. Dziś rano (17 grudnia) plama oleju dotarła do Bydgoszczy. Z dotychczasowych ustaleń Państwowej Inspekcji Sanitarnej wynika, iż w strefie zagrożenia nie ma ujęć głębinowych wody, służących zaopatrzeniu ludności. Skażenie wód Wisły nie stwarza również zagrożenia dla powierzchniowych ujęć wody na rzekach Drwęcy i Brdy.
Państwowi powiatowi inspektorzy sanitarni z Włocławka i Aleksandrowa Kujawskiego oraz Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy pozostają w ścisłym kontakcie z Wydziałami Zarządzania Kryzysowego. O ewentualną ocenę ryzyka zdrowotnego poproszony został prof dr hab. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Na wysokości Nieszawy ustawiona jest potrójna zapora, która zbiera znaczne ilości substancji ropopochodnych. Dodatkowo Straż Pożarna w Solcu Kujawskim i na wysokości mostu w Bydgoszczy-Fordonie będzie posypywać pozostałości plamy specjalnym granulatem sorpcyjnym, który następnie zostanie wypompowany z powierzchni rzeki.

W okolicach Nieszawy na Wiśle strażacy wciąż pracują usuwając płynący rzeką olej opałowy W niedzielę 16 bm zasygnalizowano pojawienie się kolejnej plamy substancji ropopochodnych pomiędzy Włocławkiem a Ciechocinkiem woj kujawsko pomorskie które mogły się dostać do rzeki z rezerwowego odcinka rurociągu PERN Płock Nowa Wieś Wielka. / Fot. PAP/Wojtek SzabelskiDo działań włączyła się także Fundacja „Ja Wisła”, która w swojej odezwie zwraca uwagę na potrzebę aktywnego współdziałania mieszkańców nadwiślańskich miejscowości ze Strażą Pożarną, przy lokalizacji plam oleju zatrzymanego przy brzegach. Zaangażowanie miejscowej ludności i lokalnych organizacji pozarządowych jest jedyną szansą na pełny i skuteczny monitoring przyrodniczy – czytamy w odezwie. Fundacja prosi też wszystkich mieszkańców miejscowości nadwiślańskich, pomiędzy Włocławkiem a Gdańskiem, o to, by codziennie sprawdzali sytuację na rzece koło swoich miejscowości i w przypadku wykrycia plam oleju gromadzących się przy brzegach, natychmiast informowali o tym straż pożarną - tel. 998; w przypadku znalezienia chorych lub martwych ptaków czy innych zwierząt blisko rzeki, natychmiast informowali o tym Fundację "Ja Wisła" (tel. 502 276 612) oraz służby weterynaryjne i sanitarne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

(+) plus za doniesienia z Bydgoszczy.
Byłem tam razem z fundacją w sobotę i nie wyglądało to najlepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.