Facebook Google+ Twitter

Najnowsze trendy w mobilności

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-02-13 15:27

Jak wynika z raportu Continental Mobility Study 2015 kierowcy kochają samochody! Przy podejmowaniu decyzji o wyborze auta kierują się przede wszystkim dostępnym budżetem i emocjami, które wiążą się z prowadzeniem pojazdu.

W ramach „Continental Mobility Study 2015” zbadano zachowania kierowców w Niemczech i Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie 2014 r. Przeprowadzono także badanie jakościowe we Francji, Japonii i Chinach. Analizę mobilności zrealizował instytut badań rynkowych i społecznych Infas na zlecenie Continental. Na potrzeby raportu przeprowadzono również rozmowy z ekspertami w dziedzinie nauki i przemysłu motoryzacyjnego.

Własny samochód przepustką do wolności

Brak własnego samochodu dla większości kierowców w Niemczech jest nie do pomyślenia. Nawet pomimo zwiększonego natężenia ruchu, kierowcy wolą na co dzień korzystać z własnych samochodów. 97 proc. respondentów uważa jazdę własnym samochodem za wygodne rozwiązanie, a 93 proc. lubi to. Bardzo niewiele osób ma z tego powodu wyrzuty sumienia, a tylko 7 proc. uważa to za nierozsądne.

To, czy ktoś woli posiadać samochód na własność lub czerpie przyjemność z prowadzenia samochodu nie zależy od wieku czy miejsca zamieszkania, a jedynie od możliwości finansowych. Dla 85 proc. osób w przedziale od 18 do 30 lat posiadanie samochodu na własność jest nadal pierwszą opcją. Ponadto prawie połowa mieszkańców miast (46 proc.) przywiązuje wagę
do posiadania pojazdu, a większość (69 proc.) lubi prowadzić, podobnie jak osoby mieszkające na wsi (66 proc).

– „Przy podejmowaniu decyzji dotyczących jazdy samochodem, to emocje wciąż grają główną rolę. Zdecydowana większość badanych lubi prowadzić samochód i nie chce rezygnować z jego codziennego użytkowania. Dlatego też w średniej perspektywie nie spodziewamy się znacznego spadku liczby samochodów wykorzystywanych indywidualnie” – komentuje dr Elmar Degenhart, prezes zarządu Continental.

Jakie samochody są najbardziej popularne?

Małe i średniej wielkości samochody są na samym szczycie listy zakupów młodych ludzi w Niemczech – wskazało je 51 proc. osób z grupy od 18 do 30 lat, które wzięły udział w badaniu. Jednakże, jeśli byłoby ich na to stać, sprzedaż dużych samochodów wzrosłaby. Jak wynika z badań, dużą popularnością wśród młodych kierowców cieszą się sedany (w przedziale od 18 do 25 lat: 21 proc./ w przedziale od 25 do 30 lat: 26 proc.), SUV-y (w przedziale od 18 do 25 lat: 13 proc./w przedziale od 25 do 30 lat: 19 proc.), i samochody sportowe (w przedziale od 18 do 25 lat: 21 proc./w przedziale od 25 do 30 lat: 16 proc.). Co ciekawe, wpływ aspektów środowiskowych również nieznacznie spada. Tylko 35 proc. osób z przedziału od 18 do 25 lat i 36 proc. z przedziału od 25 do 30 lat twierdzi, że wybrałoby mniejszy model pojazdu ze względu na niższą emisję spalin. Nie jest więc zaskakujące, że dla większości respondentów wizerunek samochodu ma duże znaczenie: 59 proc. w obu grupach wiekowych uważa, że ważne jest posiadanie pojazdu, który podoba się również innym.

– „Młodzi ludzie nie chcą mieć samochodu posiadającego tylko podstawowe wyposażenie, ponieważ przywiązują wagę do dynamiki pojazdu, jego wizerunku i komfortu” – podsumowuje Degenhart.

Głód nowinek

Kierowcy w Niemczech – w tym także starsi – są otwarci na nowe technologie, a wielu z nich korzysta z automatycznych funkcji codziennie podczas jazdy. Ponad dwie trzecie wszystkich kierowców (68 proc.) chce korzystać z systemów automatycznego prowadzenia, w szczególności w stresujących lub monotonnych sytuacjach drogowych. Wielu kierowców wykazuje również duże zainteresowanie inteligentnymi pojazdami oraz możliwością wysyłania, odbierania i przetwarzania informacji związanych z sytuacją na drodze i stylem jazdy kierowcy.

Jak wynika z badania, większość kierowców oczekuje przede wszystkim lepszej kontroli ruchu dzięki wymianie danych (72 proc.), rejestracji danych zdarzeń (69 proc.) oraz harmonogramu czynności związanych z obsługą pojazdu bazującego na danych uzyskiwanych w czasie rzeczywistym (63 proc.). Usługi monitorowania nie są jednak mile widziane przez kierowców. Jedynie 37 proc. respondentów chciałoby, by ich własny styl jazdy był zapisywany lub monitorowany przez systemy wbudowane w samochód.

– „Ochrona danych zawsze była i pozostanie decydującym kryterium, jeśli chodzi o wprowadzanie usług sieciowych przez Continental. Strategia Automatycznego Prowadzenia 2025 Continental uwzględnia ten wymóg” – komentuje Degenhart. – „Cyfryzacja i automatyzacja stanowią obecnie podstawę kompleksowego zarządzania informacjami dotyczącymi pojazdu oraz odciążenia kierowców w kontekście rosnącego natężenia ruchu drogowego. W tym tkwi główny potencjał właściwego przedefiniowania indywidualnej mobilności” – dodaje.
* * *

Continental AG
Z osiągniętymi w 2014 roku obrotami w wysokości 34,5 miliarda euro (według wstępnych wyników finansowych), Continental jest jednym z wiodących dostawców motoryzacyjnych na świecie, rozwijając inteligentne technologie dla transportu osób i ich dóbr. Jako wiarygodny partner i międzynarodowy producent opon, oferuje trwałe, bezpieczne i komfortowe rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Koncern działa w ramach pięciu działów: Podwozi
i Bezpieczeństwa, Układów Napędowych, Wnętrz Pojazdów, Opon oraz ContiTech. Continental zatrudnia obecnie ponad 190 000 pracowników w 49 krajach.
www.continental-corporation.com

Dział Opon
Jako jeden z wiodących producentów opon na świecie, zatrudniający ponad 42 000 pracowników. Obecnie Dział Opon posiada na całym świecie 22 zakłady zajmujące się produkcją i rozwojem. Szeroka oferta produktów Działu oraz stałe inwestycje w badania i rozwój w znaczący sposób przyczyniają się do osiągnięcia efektywnej pod względem kosztowym i wydajnej ekologicznie mobilności.

Opony do pojazdów ciężarowych
Dział Opony do Pojazdów Ciężarowych jest jednym z największych producentów opon
do samochodów ciężarowych, autobusów i pojazdów przemysłowych na świecie.
www.continental-truck-tires.pl

Sponsoring
Dział Opon jest oficjalnym sponsorem Pucharu Niemiec w Piłce Nożnej, Major League Soccer
w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Pucharu Azji w Piłce Nożnej 2015 w Australii oraz Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2016TM we Francji.
www.ContiSoccerWorld.com.
(Monika Bladowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.