Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9418 miejsce

Najnowszej generacji wojskowy dron X-47B US Navy wylądował

Sekretarz Marynarki USA powiedział, że osoby, które były na pokładzie USS George H.W. Bush, stały się świadkami pierwszego lądowania X-47B na lotniskowcu. Na wskroś nowoczesny dron wojskowy przeszedł pomyślnie ośmiomiesięczną serię testową.

 / Fot. Wikimedia CommonsMarynarka wojenna USA (ang. US States Navy; skrótowo US Navy), jako jedno z ogniw amerykańskich rodzajów sił zbrojnych, odpowiedzialne za organizację, szkolenie i wyposażenie morskich sił zbrojnych, w tym Korpusu Piechoty Morskiej, przygotowuje się wielostronnie do prowadzenia nowoczesnych działań bojowych na morzach i oceanach. Według najnowszych założeń strategii bojowej, przyszłe działania sił US States Navy, będą oparte w dużym stopniu na zastosowaniu w walce wojskowych samolotów bezzałogowych.

Od jakiegoś czasu trwają głęboko zaawansowane prace naukowe nad doskonaleniem takich obiektów latających. Obecnie US Navy rozpoczęły ostatnią fazę testów morskich samolotu bezzzałogowego (drona). Dwa miesiące temu źródła amerykańskie informowały o pierwszym w historii starcie takiego pojazdu z lotniskowca. A zaledwie przed dwoma dniami nastąpiło kolejne historyczne wydarzenie - dron o nazwie testowej X-47B, szczęśliwie przyleciał w wyznaczone miejsce i wylądował na pokładzie lotniskowca, USS George H.W. Bush.

Zobacz zdjęcie - lądowanie bezzałogowca (drona) X-47B (US Navy) - lądowanie drona na lotniskowcu.

Zobacz więcej zdjęć i przeczytaj na temat dronów – źródło - navy.mil lądowanie drona. Na zdjęciu w czołówce artykułu, dron X-47B w procesie testów morskich, w tym dwie wersje drona: podchodzącego do lądowania i w momencie wylądowania na lotniskowcu.

Zobacz WIDEO - X-47B Completes First Carrier-based Arrested La... (źródło: America's Navy) - navy.mil.

Bezzałogowe samoloty – to przyszłość sił morskich Marynarki USA, które niosą ze sobą obiecujące olbrzymie korzyści teoretyczne i praktyczne. Mają – zdaniem ekspertów - większy zasięg lotów i mogą wziąć na pokład więcej ładunku bojowego, a to z kolei oznacza, że obsługujące lotniskowce, z których operują drony, mogą stacjonować w większej i bezpieczniejszej odległości od wrogich brzegów, czy obiektów.

Samolot bezzałogowy, który nie ma na pokładzie człowieka, może wykonywać znacznie bardziej skomplikowane i gwałtowne manewry, nie musi mieć kosztownych ubezpieczeń i systemów zabezpieczenia pilota, a zestrzelenie takiego samolotu nie wiąże się z ewentualną śmiercią pilota, czy jego wzięcie w przypadku zestrzelenia, w ręce wroga.

Amerykański dron X-47B, wystartował z bazy Patuxent River i – jak podaje America's Navy - po 35 minutach lotu, wylądował na pokładzie lotniskowca USS George H.W. Bush. Na pokładzie został wyhamowany za pomocą specjalnych lin. Po lądowaniu dron wkrótce ponownie wzbił się w powietrze i po przelocie określonej odległości, kolejny raz wylądował. Po następnym starcie, kiedy dron X-47B rozpoczął lądowanie i zbliżał się do wojskowego okrętu - jego urządzenia komputerowe wykryły błąd w "systemie nawigacyjnym i skierowały drona na Wallops Island Air Field". Tam lądowanie X-47B przebiegło bez zakłóceń.

Najnowsze latające dziecko marynarki US Navy, dron X-47B – według America's Navy - był testowany wielokrotnie na morzu, przez ostatnich osiem miesięcy 2012 i 2013 roku.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tomasz Hens 14.07.2013 17:27
To na dziś opinia ekspertów wojskowych. A za jakiś czas opinie innych ekspertów znajdą przekonanie dla decydentów, aby drony obciążać coraz bardziej - do granic możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat projektowane drony będą miały mniejszy udźwig niż samoloty załogowe (ok. 2 t) a zasięg ponad 2100 mil morskich, czyli porównywalny z zasięgiem obecnych samolotów.
Poza tym nie ma czegoś takiego jak "US States Navy". Jest USN czyli United States Navy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.