Facebook Google+ Twitter

Najnowszy raport na temat marihuany

Marihuana jest mniej szkodliwa niż papierosy i alkohol - stwierdzają autorzy The Global Cannabis Commission Report. Jak piszą, więcej szkód przynosi restrykcyjna polityka narkotykowa państwa niż samo używanie tego narkotyku.

http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Plantacja.jpg / Fot. A7nubisChoć marihuana na świecie jest najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem
- liczbę użytkowników szacuje się na ponad 160 milionów - to wiedza o niej, a także publiczna debata poświęcona tej używce jest stosunkowo marginalna. Z tego powodu The Beckley Foundation – akredytowana przy ONZ – w Izbie Lordów w Londynie zebrała grupę najwybitniejszych specjalistów zajmujących się polityką narkotykową by zweryfikować dotychczasowe przekonania z wiedzą naukową. Na podstawie ich pracy powstał raport - The Global Cannabis Commission Report - Cannabis Policy Moving Beyond Stalemate; raport, tak jak wiele innych działań na rzecz społeczeństwa, został sfinansowany przez The Beckley Foundation.

Podstawowe wnioski płynące z raportu:

Jakkolwiek mogą być negatywne oddziaływania marihuany, powoduje ona znacznie mniej szkód niż alkohol czy tytoń. Do tej pory odnotowano jedynie 2 przypadki śmierci związane z używaniem marihuany, podczas gdy alkohol i tytoń odpowiadają za 150 tys. zgonów rocznie w samej tylko Wielkiej Brytanii.

Większość problemów związanych z marihuaną wynika z karania i skazywania na więzienie za jej posiadanie i używanie. Jak się ten problem odnosi do polityki narkotykowej w Polsce? Kasia Malinowska - Sempruch ze światowej organizacji zajmującej się regulacjami związanymi z polityką narkotykową Global Drug Policy OSI, potwierdza wnioski wypływające z raportu: - W Polsce - porównując do innych krajów Unii Europejskiej - mamy jedną z najbardziej restrykcyjnych ustaw antynarkotykowych, karzącą za posiadanie każdej ilości marihuany. Wg. raportu prof. Krajewskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego 76 procent osób, którym wytoczono sprawy o posiadanie marihuany dotyczyły minimalnych jej ilości, do 3 g. W większości krajów Unii, policja nie zajmuje się tego typu ilością. Tego typu działania nie przekładają się na wykrywanie prawdziwych przestępców którymi są dilerzy.

Raport podkreśla także, iż bez względu na to jaką w danym kraju stosuje się politykę narkotykową - bardzo rygorystyczną czy liberalną - wpływ na poziom konsumpcji marihuany jest niewielki. - Debata publiczna dotycząca używania narkotyków w Polsce prawie nie istnieje - dodaje Kasia Malinowska - Sempruch. - W mediach najczęściej pojawiają się doniesienia związane z działaniami policyjnymi . Nie ma dyskusji, tym samym nie ma wiedzy, Nie mówi się np. o tym, że spośród wszystkich osób, które miały styczność z narkotykami, tylko ok 10 - 20 proc. popada w uzależnienie – a o pozostałych 80 - 90 proc., u których używanie narkotyków nie skończyło się problematycznie, nie wiemy nic. Potoczna „wiedza” na temat narkotyków opiera się więc często na obserwacji zjawisk zachodzących w grupie 10 - 20 proc. użytkowników...

W alternatywnym systemie regulacji funkcjonowania narkotyku na rynku dostępność można kontrolować poprzez takie metody jak: podatki, określenie wieku osób którym można sprzedać produkt oraz informacje o sile jego działania. To mogłoby zminimalizować szkody związane z używaniem marihuany - jak choćby ograniczenie kontaktu z tzw. twardymi narkotykami wśród młodych ludzi. Zastanawiające bowiem jest, że w Holandii, gdzie marihuanę można kupić bez przeszkód w tzw. coffie shop'ach liczba osób uzależnionych procentowo jest najmniejsza w Europie.

Raport w części poświęconej wnioskom i rekomendacjom przyjął formę planu dla państw poszukujących rozwiązań tego problemu – biorąc pod uwagę zarówno specyfikę danego państwa oraz stosowanych przez niego praktyk. Raport został przygotowany dla United Nation's Strategic Drug Policy Review 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

Lapin
 • Lapin
 • 22.10.2011 18:07

Wskażcie mi jeden przypadek rozboju, pobicia, włamu, gwałtu, morderstwa dokonanego przez osobę będącą pod wpływem marihuany. Tylko takie udokumentowane a nie typu kolega mi opowiadał, słyszałem w radiu lub autobusie.
Wystarczy jeden !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
palacz
 • palacz
 • 22.10.2011 17:56

do ;prawda, - porąbany jesteś. Mam wielu znajomych. Wielu z nich pali. Wszyscy mają rodziny, pracę. Godzą wszystko ze sobą. Są jednymi z lepszych pracowników, są spokojni, niekonfliktowi i ZDROWI. L4 to dla nich coś nieznanego. Nikt nie ma problemu z prawem, uzależnieniem czy innymi bzdurami.
Pomyśl trochę a nie powtarzaj po kimś paranoiku.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antyk
 • antyk
 • 22.10.2011 17:41

Prawda, masz wyprany mózg, jesteś typowym ignorantem. Co wiesz o marihuanie? Nic. Jesteś zbyt leniwy, by się czegokolwiek dowiedzieć i zbyt głupi, by zrozumieć ten artykuł.

PS. Alkohol to gorszy narkotyk. Pijąc piwo/wino/wódkę też jesteś ćpunem, ty ćpunie (na pewno chlejesz, dlatego cię tak nazwałem)!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
prawda
 • prawda
 • 22.10.2011 17:33

Ośmieszacie się ćpuny buahah! to wasze wiarygodne wiarygodne źródło? no niech was:) t żal mi was! serio! już macie tak berety zryte od marihuany, że nawet takie rzeczy wam przychodzą to tych pustych czaszek! Przecież to jest sztuczna strona niby jakiegoś dziennikarstwa publicznego, gdzie każdy ćpun może coś napisać i podać się za dziennikarza! Maja Ruszpel? a to kto? nie palcie już tego g.. bo to serio wam szkodzi! i nie różnicie się niczym od żuli pijących alkohol!

Komentarz został ukrytyrozwiń
alan andrzejewski
 • alan andrzejewski
 • 11.04.2011 16:42

z tą legalizacją to jest tak ze najpierw żeby to zalegalizować to trzeba zmienić status marihuany na używkę a nie narkotyk co bardzo źle się kojarzy tym bardziej ze do narkotyków można zaliczyć alkohol i papierosy które uzależniają fizyczni...e a młodzież która próbuje jak ze to szkodliwej i strasznej marihuany bo takimi informacjami... ich nauczono a jak zapalą to stwierdzają ze nic strasznego to zaczynają nabierać podejrzeń ze chyba z heroiną amfetaminą kokainą będzie podobnie a legalizacja i legalna sprzedaż tylko marihuany zlikwiduje uliczny handel przez co młodzież będzie miała do niej trudniejszy dostęp a co za tym idzie do narkotyków bo często jest tak ze dilerzy dysponują szerokim asortymentem na każda okazje i to właśnie powoduje ze młodzież sięga po narkotyki legalizacja to zmieni prawo jest po to by można było je zastosować a nie po to by trzeba było tylko nasza pseudo policja poszła parę kroków na przód i łapią za co się tylko da by jak najbardziej zwiększyć swą niby skuteczność tylko ich działania są bardziej szkodliwe społecznie niż wyrządzają ścigane przez nich osoby palące tylko trawę legalizacja jak najbardziej za!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pietras
 • Pietras
 • 11.11.2010 13:27

Tytoń i alkohol zabija a nie moja SENSI naturalna żadnej chemi !!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lolek
 • Lolek
 • 12.10.2010 22:39

Judyna nie bądź śmieszna. Podaj definicję narkotyku, co to jest narkotyk i jak działa? Nie podasz bo takiej nie ma, bo nie ma czegoś takiego jak narkotyk, jak substancja o działaniu narkotyku. To umowna nazwa tych używek, które są nielegalne. Narkotykiem jest każda używka a alkohol to twardy i niebezpieczny narkotyk, tylko ludzie tego tak nie traktują bo jest w sklepach. Każdy narkotyk to inna substancja, inne działanie, inne uzależnienie (albo brak), inne skutki uboczne. I w tych wszystkich narkotykach są bardziej bezpieczne i mniej. I właśnie badania wykazują, że zabronione konopie są mniej niebezpieczna niż legalny alkohol czy tytoń. Tak ciężko to zrozumieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od dawno wiedzialam o tym wszystkim, najgorsze jest to ze ludzie sa za karaniem za posiadanie a nie maja pojecia co to naprade jest marihuana!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • X Y
 • 15.10.2008 22:37

No proszę, może jednak ktoś w tym kraju jest w stanie być ponad społeczną ignorancją i bezsensownym prawem. Pytanie tylko co z tego, bo to co napisał autor, czy też wygłosili bardzo mądrzy naukowcy jest tylko kolejnym powtórzeniem wałkowanej od dawna prawdy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"mniej szkodliwa czy bardziej i tak jest narkotykiem"

Alkohol i papierosy są narkotykami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.