Facebook Google+ Twitter

Najnowszy raport powodziowy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-28 12:59

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na 40 stacjach wodowskazowych w dorzeczach Odry i Wisły przekroczony jest stan alarmowy. Na Podkarpaciu stabilizuje się sytuacja powodziowa, mnóstwo pracy mają służby walczące z żywiołem w Małopolsce, a strażacy na Dolnym Śląsku są w stanie podwyższonej gotowości. Na Lubelszczyźnie opada stan wody w Wiśle, a podnosi się w Bugu.

 / Fot. Grzegorz Sikora/POLSKAHydrolog Mirosław Samulski z Instytutu powiedział IAR, że w obecnej sytuacji obfite deszcze mogą spowodować wezbranie szczególnie małych rzek - dopływów Wisły i Odry. Hydrolog dodał, że na razie sytuacja hydrologiczna w Polsce nie zmienia się.

Podkarpacie
Stabilizuje się sytuacja powodziowa na Podkarpaciu. W nocy co prawda nad powiatami jasielskim i krośnieńskim przeszły burze, ale nie były tak gwałtowne, jak przez dwie poprzednie noce.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaznacza, że o skali zniszczeń nie można jeszcze konkretnie powiedzieć, bo ludzie dopiero zaczynają zgłaszać szkody. Jednak Janusz Lipka z krośnieńskiej straży pożarnej ocenia, że burza nad tym terenem nie wyrządziła dużych szkód.

Stabilizuje się sytuacja w powiatach dębickim i mieleckim, z których wczoraj zostało ewakuowanych w sumie 120 osób. Alarmy powodziowe na Podkarpaciu nadal obowiązują dla części powiatów mieleckiego i dębickiego. Jednocześnie w czterech gminach w powiecie krośnieńskim wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe. To gminy: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Wojaszówka i Jedlicze.

Małopolska
Trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się w Małopolsce. Nad ranem potężna ulewa przeszła nad Starym Sączem. Wylał potok Moszczeniczanka - zalane zostały domy w zachodniej części miasta, ewakuowano mieszkańców .

W powiecie nowosądeckim trwa akcja ratunkowa w miejscowościach Grybów, Ptaszkowa i Kamionka Wielka. Strażacy od wczoraj walczą też z podtopieniami w okolicach Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej. W ciągu ostatniej doby ewakuowali 651 osób.

Z losem swoich diecezjan, których tysiąc domów i gospodarstw rolnych znalazło się pod wodą, solidaryzuje się biskup tarnowski Wiktor Skworc. Od rana odwiedza parafie dotknięte powodzią. "Trzeba współczuć i trzeba towarzyszyć modlitwą. Przede wszystkim modlimy się teraz o ustanie niepogody" - mówi biskup Skworc. Ordynariusz tarnowski prosi o pomoc osobom dotkniętych powodzią.
Dolny Śląsk
Strażacy z Dolnego Śląska są w stanie podwyższonej gotowości przed zapowiadaną falą opadów w Kotlinie Kłodzkiej. Kapitan Krzysztof Giełsza z dolnośląskiej straży pożarnej powiedział IAR, że służby są na to przygotowane. Zmobilizowano dodatkowe jednostki oraz ochotniczą straż pożarną. Strażacy pracują 24 godziny na dobę. Dolnośląskie służby mogą zostać wzmocnione przez jednostki z innych części Polski. Do powiatu kłodzkiego przybyło 46 podchorążych z Warszawy.

Przez noc sytuacja na Dolnym Śląsku poprawiła się. W Kotlinie Kłodzkiej trwa usuwanie zniszczeń, spowodowanych przez wczorajsze ulewy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.