Facebook Google+ Twitter

Najnowszy sondaż GfK Polonia: PiS zmniejsza różnicę do PO

Z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory odbywały się w tym tygodniu, w Sejmie znalazłyby się tylko trzy partie: PO, PiS i SLD.

 / Fot. Network/CC-BY-SA3.0/wikimediaWyniki sondażu są następujące:

PO - 44 proc. (-3 proc.)
PiS - 32 proc. (+3 proc.)
SLD - 11 proc. (-2 proc.)
PSL - 4 proc. (bez zmian)
Ruch Poparcia Palikota - 3 proc. (+1 proc)
PJN - 1 proc.
Prawica RP - 1 proc.

Niezdecydowanych, na kogo głosować, jest 22 proc.

Sondaż GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" zrealizowano od 8 do 12 września na próbie 972 osób metodą bezpośrednich wywiadów ankietowych. Wyniki badania odnoszą się tylko do osób, które deklarują uczestnictwo w wyborach i wskazują jakąś partię. Nie uwzględniają wahających się, czy głosować, i niezdecydowanych, na kogo oddać głos.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

bb
 • bb
 • 28.09.2011 00:06

WYNIKI WYBORÓW PIS-44% ,PO-27% ,SLD-4,5%, PSL-4,5% ,PJN-0,1% ,POligłup-0,2%
J.KACZYŃSKI premierem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PIS - 15% to wszystko na co mogą liczyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elaszychlińska
 • elaszychlińska
 • 02.09.2011 20:32

Mocne SLD - całe 13% [kupa]

Komentarz został ukrytyrozwiń
sadertc
 • sadertc
 • 02.09.2011 20:21

Walter,stary komuch.
Tusk Vision Network.

Komentarz został ukrytyrozwiń
internauta
 • internauta
 • 02.09.2011 18:14

@ kursk , siedzisz ze stoperem ? A w TV TRWAM kto mówi i ile ? zmierzyłeś ? Ma większy zasięg niż TVN ,ruskie pomagają ! Rydzyk z Niemiec przerzucił nadajniki do Rosji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W porównaniu do amerykańskiej telewizji TVN to jest mały pikuś... :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
kursk
 • kursk
 • 02.09.2011 16:01

Hierarchia konfliktu. Istnieje reguła stosowana w TVN Fakty, że jeśli wybucha konflikt między partiami TVN staje zawsze po jednej stronie. Konfiguracja poparcia jest następująca. PO, PSL, SLD, PJN, PIS. Przykład. Jeśli konflikt odbywa się na linii PO – SLD, TVN fakty staje po stronie PO. Jeśli na linii SLD – PiS, TVN Fakty staje po stronie SLD. Inny zapis. PO > PSL > SLD > PJN > PIS. Od tej reguły nie było odstępstwa w ciągu ostatnich czterech lat. Wyjątkiem jest PJN, który przez pewien czas zajmował niższą pozycję w hierarchii niż Pis. Dopiero gdy PJN przestało dystansować się od konfliktu z Pis-em pozycja uległa przesunięciu. Nie ma więc znaczenia jaki będzie konflikt. I tak zostanie on rozpatrzony według podanej hierarchii. Od tej reguły nie było odstępstwa od czterech lat.
To tylko niektóre z przykładów stosowanych przez TVN Fakty. Proszę o zwrócenie uwagi, że w ciągu ostatnich lat TVN Fakty wyemitował ponad 1400 odcinków podczas których większość stosowanych tu metod była stosowana [wyjątkami są przeważnie te wydania faktów w których nie są omawiane wydarzenia polityczne (rzadko)]. Nie sprawdzałem innych programów podlegających dzienników należących do TVN jak choćby TVN 24. Nie mogę więc co do nich mieć wyrobionej opinii. Proszę też o zwrócenie uwagi, że są to metody skuteczne stosowane przeważnie w Europie Wschodniej. Z takim natężeniem TVN Fakty wyprzedzają jednak tylko rosyjskie telewizje stosujące te same metody na linii Jedna Rosja – opozycja. Podsumowując. W obiektywnym źródle informacji to widz podejmuje decyzje po której stronie konfliktu stanie, w telewizji nieobiektywnej, przysłuchuje się tylko wybranej już przez tą stację opinii, opinii potęgowanej przez wymienione powyżej metody.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kursk
 • kursk
 • 02.09.2011 15:57

Jak TVN kłamie
Witam. Chciałbym zaprezentować swoją wiedzę na temat tego w jaki sposób TVN kłamie. Mam nadzieję, ze uzyskane tu informacje przydadzą się niektórym z pośród was. Zaczynamy. Ulubionym narzędziem manipulacji stosowanym przez TVN "Fakty" jest komentarz odautorski (rozumiany jako opinia komentującego, co do wydarzenia opisywanego). Zasada jest następująca. Poruszany jest problem następnie przedstawiane są wypowiedzi stron konfliktu. Obrazy opatrzone są komentarzami autora, który mówi nam, która wersja jest bardziej przekonywująca i dlaczego tak uważa. Komentarze odautorskie w newsach politycznych TVN Fakty stanowią 90% treści. Dla porównania TVP Wiadomości nie stosują komentarzy odautorskich 0%. W Wiadomościach przedstawiany jest konflikt następnie pokazywane są wypowiedzi stron konfliktu. Wybór czyją stronę poprzeć należy do oglądającego. Komentujący nie przekazuje nam swojej racji. Można powiedzieć, że nie zwalnia nas od obowiązku myślenia. Na samym końcu dochodzi jedynie do podsumowania całości newsa, lecz bez wskazywania na strony konfliktu. W ciągu ostatnich czterech lat ani razu nie zdarzyło się by komentarz odautorski w TVN Faktach wskazywał rację stronie innej niż PO. Powyższą metodę bardzo łatwo można sprawdzić oglądając i porównując Fakty i Wiadomości.
Kolejną metodą manipulacji stosowaną przez TVN Fakty jest wybór cytatów. Podczas każdego dnia kamery redakcyjne krążą po budynku sejmu i zbierają wywiady. Pod koniec dnia jest już zebrane setki komentarzy na dane tematy. Jeśli dziennikarze piętnują kogoś wybierają najmniej ciekawe i najmniej znaczące wypowiedzi z jednej strony konflikt przeciwstawiają je najciekawszymi. Przykład. Podczas czytania raportu w sprawie śmierci Barbary Blidy użyty zostało zdanie Kalisza zawierające największy ładunek emocji: "Sposób strzału Blidy może sugerować udział osób trzecich”. Z pośród zdań drugiej strony konfliktu nie użyte zostało najmocniejsze zdanie "Barbara Blida była winna. Barbara Kmiecik pięciokrotnie podtrzymała zeznanie, że zapłaciła Barbarze Blidzie łapówkę”. Zdanie to nie zostało zacytowane ze względu na swój wydźwięk. Podważa, tezę o niewinności B.B., a zatem i tezę, że B. B. nie miała powodu targnąć się na własne życie. Dlatego podaje się mniej znaczące wypowiedzi, które nie są w stanie przeciwstawić się zdaniu Kalisza o dużo potężniejszym ładunku emocjonalnym. W ciągu ostatnich lat w TVN Faktach zdanie o wręczeniu łapówki przez Barbarę Kmiecik Barbarze Blidzie ani razu nie było podane.
Migawki. Podczas rzeczowego omówienia sprawy Na przykład konwentu partii dochodzi do migawek obrazu. Przykład. Kongres PJN w Warszawie w kinie „Kultura”. Na kongresie pojawił się były poseł samoobrony. Komentator newsa opowiada o konwencie opisując po kolei wydarzenia z niego. Nie dochodzi do żadnej manipulacji informacyjnej, wszystko przedstawiane jest w sposób rzeczowy. Kolejno: Ilu uczestników? O czym jest mowa? Kto przemawia? Manipulacja dochodzi jednak na poziomie obrazu. Pokazywana jest kolejno Kluzik-Rostkowska, przejście na byłego posła Samoobrony, Poncyliusz, poseł Samoobrony, Elżbieta Jakubiak, poseł Samoobrony, Michał Kamiński, poseł samoobrony, i znowu Kluzik-Rostkowska, poseł Samoobrony, ujęcie zgromadzonej publiczności, poseł Samoobrony. W omawianym 3 minutowym newsie zaprezentowanym przez TVN Fakty przed rokiem dwudziestopięciokrotnie pokazany został poseł Samoobrony (liczone kilkukrotnie). Patrząc na nielubianą postać następnie postać, o której nie mamy wyrobionego zdania przerzucamy negatywne emocje z jednej postaci na drugą. Inny przykład. Po aferze hazardowej na TVN Fakty nigdy nie został już pokazany kolejno Premier Tusk bezpośrednio po albo przed Drzewieckim czy Chlebowskim.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 02.09.2011 14:34

Rzepa zrobiła" sondaż " aby uśpić czujność wyborców Platformy .To wszystko wliczone w kampanię. ZDYSCYPLINOWANY elektorat po mszy pójdzie na wybory ,natomiast elektorat PO jak zobaczy takie różnice to nie pójdzie " bo PO i tak wygra. i na to liczą pisowcy .Na niską frekwencje .

Komentarz został ukrytyrozwiń
antysocjalista
 • antysocjalista
 • 02.09.2011 14:29

Chyba dobrze, że tyle tych sondaży. Im więcej - tym mniej osób wierzy w nie. Aż nadejdzie moment, że się wyborcy przestaną zastanawiać na kogo jest sens postawić x, kto ma największe szanse.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.