Facebook Google+ Twitter

Najnowszy sondaż opinii publicznej. Wielka przewaga PiS nad PO

Po ostatnim sondażu nie ma dobrych wiadomości dla premiera i Platformy. PiS odskoczyło od PO wysoko i daleko. W dodatku z aprobatą o pracy szefa rządu wypowiada się aktualnie tylko 26 proc. wyborców a źle 71 proc.

 / Fot. Wikimedia CommonsW tym samym czasie, gdy ukazała się w mediach informacja premiera Donalda Tuska w sprawie zmian w OFE, poinformowano Polaków, że Jarosław Kaczyński sięgnął do biurka po szampana - urosła mu bowiem kolejny raz lokata w sondażach opinii publicznej i obecnie PiS ma 13 punktów przewagi nad Platformą.

Zobacz zdjęcie (galeria) - Jarosław Kaczyński uradowany (fot. WP.PL) - WP.pl.

Premier ogłosił dziś propozycję rządu, że część obligacyjna naszych oszczędności na przyszłość emerytalną z OFE, trafi do ZUS, a część akcyjna - pozostanie w OFE. Jednak składka do OFE będzie dobrowolna - zapowiedział na konferencji prasowej, premier Tusk.

Według pracowni badawczej Homo Homini, gdyby wybory do parlamentu odbywały się teraz na początku września, to na Prawo i Sprawiedliwość oddałoby głos 34 proc. wyborców. Platformę Obywatelską poparłoby 21 proc. głosujących. W okresie ostatnich dwóch tygodni obie partie – PiS i PO straciły po 1 procencie poparcia. To wynik badań najnowszego sondażu dla Wirtualnej Polski.

Na trzecim miejscu, w rankingu poparcia znajduje się Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować we wrześniu 15 proc. Polaków. Poparcie wyborcze dla SLD także się pogorszyło od ostatniego badania o 1 procent. Czwarte miejsce w sondażu zajmuje Polskie Stronnictwo Ludowe, które jako jedyne spośród partii będących w Sejmie, poprawiło swój wynik o 1 proc., i z 6-procentowym poparciem również weszłoby do Sejmu.

Poza parlamentem znalazłyby się: Solidarna Polska, Zbigniewa Ziobry i Ruch Palikota, Janusza Palikota. Na partię Solidarna Polska chce obecnie głosować 4 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu z poprzednim notowaniem). Z kolei Ruch Palikota chciałoby poprzeć jedynie 3 proc. wyborców, i jest to wynik gorszy o 2 proc. od ostatniego badania. Ale aż 17 proc. - blisko piąta część ankietowanych - nie wskazało żadnej partii, którą popiera.

Nie ma dobrych informacji dla premiera Donalda Tuska. Jak wynika z sondażu - z aprobatą o pracy szefa rządu wypowiada się aktualnie tylko 26 proc. wyborców (poprawa o 1 proc. od ostatnich badań). Natomiast źle premiera ocenia 71 proc. badanych (pogorszenie o 1 proc.). Media komentują: Coraz gorsze notowania ma premier i rząd. "Tak źle dawno nie było! PO traci przez niego zbyt wiele."

Koalicyjny rząd Donalda Tuska otrzymuje dobrą ocenę od niewiele ponad piątej części Polaków (22 proc.); pogorszenie o 2 proc. Spośród badanych w sondażu, złą opinię wyraża o rządzie, trzy czwarte respondentów (75 proc. - to pogorszenie o 3 proc.).

A jak obecnie, na tle rządzących PO-PSL, kształtują się notowania prezydenta RP, Bronisława Komorowskiego? Dobrze wypowiada się o prezydencie 62 proc. Polaków (to bez zmian). Źle zaś ocenia pracę prezydenta 32 proc. z nas (pogorszenie aż o 5 proc.).

Pozytywnie, choć najgorzej i najniżej, blisko co piąty Polak (16 proc.) ocenia pracę Sejmu (poprawa o 1 proc.). A ponad trzy czwarte badanych (80 proc.) negatywnie ocenia efekty pracy parlamentarzystów (pogorszenie o 2 proc.).

Najnowszy sondaż dla Wirtualnej Polski przeprowadzono 3 września. Sporządził go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzono przed ewentualnymi wyborami do parlamentu metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview). Wykorzystano w tym celu próbę losowo-kwotową, stanowiącą liczebną reprezentację cech demograficznych 1067 pełnoletnich mieszkańców Polski, zachowując rozkład terytorialny (dane wg GUS).

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ci co liczyli, że manna spadnie im z nieba srodze się zawiedli. Bo ten rząd im NIC nie dał, a czasy gdy władza cokolwiek komukolwiek dokładała dawno się na szczęście skończyły, bo od dokładania wszystko bolało.
Populistyczne hasła i żądania zawsze mają wzięcie.Ludowi trybuni głośno wykrzykują, a starzy opozycyjni polityczni wyjadacze zacierają ręce. Każda zadyma i ofiara to punkt dla nich i szansa na ponowne zaistnienie, za wszelką cenę.
"Prawdziwi patrioci" rychło przekonają się, że nawet gdy obecny rząd upadnie, to żaden cud powszechnego dobrobytu się nie zdarzy, a jedynie poprawi się los wygranych polityków i ich rodzin oraz znajomych.
Bo w ekonomii cudów nie ma. Tak trudno w to niektórym uwierzyć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.