Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22286 miejsce

Najnowszy sondaż: PiS dogania PO. Zmiany w rządzie zmienią wyniki?

Czy Prawo i Sprawiedliwość przegoni Platformę Obywatelską? Stała tendencja. Zobacz najnowszy sondaż TNS Polska.

Sondaż TNS Polska przeprowadzony w dniach 8-11 lutego 2013 r. na grupie 950 osób / Fot. Kacper SacharczukWedług najnowszego sondażu poparcie dla poszczególnych partii rozłożyło się następująco:

Platforma Obywatelska - 33%
Prawo i Sprawiedliwość - 29%
Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6%
Ruch Palikota - 6%
Polskie Stronnictwo Ludowe - 6%
Poza Sejmem znalazłyby się:
Solidarna polska - 2%
Nowa Prawica - 2%
Polska Jest Najważniejsza - 1%

Pozostała grupa ankietowanych nie jest zdecydowana na kogo oddałaby swój głos. Sondaż uwzględnia osoby które „są zdecydowane” wziąć udział w wyborach oraz „raczej pójdą” do głosowania.

W porównaniu z poprzednim miesiącem, Platforma Obywatelska odnotowała wzrost o 4 punkty procentowe, a Prawo i Sprawiedliwość aż o 6 proc., obie partie zyskały zatem na niekorzyść pozostałych uczestników sceny politycznej.

To kolejny sondaż w którym różnica pomiędzy pierwszymi dwoma partiami jest coraz mniejsza, można potraktować go nawet jako błąd statystyczny. Wzrost poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości nie jest już tylko propagandowym sloganem. Dla PiS słupki procentowe konsekwentnie pną się w górę.

Wspomnieć można również sondaż z 7 lutego br. Przeprowadzonego przez CBOS w którym na Platformę głosowałoby 25 proc., zaś na Prawo i Sprawiedliwość 24 proc. Wydaje się, że cały czas kręcimy się wokół błędu statystycznego oraz niezdecydowanych wyborców którzy wybiorą w ostatniej chwili. Jasnym jest, że wyników takich sondaży nie można traktować jako absolutnego wyznacznika stanu realnego, ale jest to pewien punkt odniesienia.

W tym tygodniu premier Donald Tusk zapowiedział zmiany w ministerstwach. Zależnie czy będzie to burza w szklance wody czy poważne zmiany, wpłynie to na wyniki następnych sondaży.

Platforma Obywatelska współtworzy rząd już drugą kadencję, a bardzo prawdopodobne że będzie uczestniczyć również w rządzeniu w trzeciej kadencji nawet jeśli nie zdobędzie najwyższego wyniku wyborczego. I będzie to wpis do książek najnowszej historii Polski, jako to ugrupowanie które utrzymywało się przy sterach władzy tak długo. Platforma Obywatelska nie musi zakończyć swojego żywota śmiercią tragiczną, a zdaje się że z niecierpliwością czeka na to wielu. Ugrupowanie Donalda Tuska może się po prostu znudzić, a nie stracić władzę w wyniku jakiejś wielkiej afery czy skandalu. A wtedy co? Zmiana nazwy, przegrupowania do innych partii, kilkuletnia banicja poza parlamentem. Takie jest moje zdanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.02.2013 12:23

Sondaż został przeprowadzony na niewielkiej grupie respondentów, można powiedzieć, że nie jest miarodajny. Ale - wskazuje ciągle tę samą utrzymującą się tendencję. To przykre, że Polacy nie potrafią wyciągnąć wniosków z porażek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Donaldinio na czele , nie wiem czy to dobrze czy źle.
Ale dobrze że nie Pytony i Skorpiony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Uczenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego potrwa tyle ile trwała w Polsce komuna ..Liczę na młodych urodzonych po 1989 r nieskażonych komuną i styropianem .

Komentarz został ukrytyrozwiń

No dobrze, ale mamy przecież demokrację i ktoś te ugrupowania wybiera aby w naszym imieniu tworzyły prawo i realizowały politykę społeczną, zagraniczną, obronną, zdrowotną itd. Plany i programy ma każda partia, gorzej z ich realizacją z kilku powodów. Niemożność rządzenia samodzielnie ogranicza realizację swojego programu. Drugim problemem jest stała obserwacja tendencji wyborczych i strach przed podejmowaniem odważnych decyzji bo polityków wiąże wotum zaufania swoich wyborców, a ci zagłosują na tego kto obieca im więcej, a nie na tego który realnie przedstawi sytuację i szanse na poprawę. My ciężko uczymy się zasad demokracji, ciężko u nas również ze społeczeństwem obywatelskim chociaż tu także zasady ulegają zmianie, ludzie dojrzewają i zaczynają dostrzegać co leży w ich własnym interesie i interesie ogółu społeczeństwa. Nie nazwę za to społeczeństwem obywatelskim wielkich akcji strajkowych bo w nich ludzie nie przychodzą z pomysłami na zmiany lecz krzyczą aby im dano najwięcej. Każdy w swoją stronę – tak to nie działa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy któraś z tych partii ma plan poprawy sytuacji w kraju? Poprawą sytuacji w kraju będzie zmniejszenie ilości obywateli pozbawionych środków do życia w tym mieszkań, lekarstw i jedzenia. Po co głosować na partię, która nawet nie umie przedstawić planu zapełnienia brzuszków Polskich dzieci?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Boski Janek , czy do tych wymienionych pasuje Tusk ? Orłem nie jest ale znacznie się od nich różni .
Cenię jego spokój , kulturę i jak trzeba cięty inteligentny język . Dobre stosunki międzynarodowe .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2013 16:28

Pani Elu, a Tusk?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W ostatnich kilku dniach to trzeci sondaż . Po co ?
Od kilku lat żadna z partii nie uzyskała [i nie uzyska ]glejtu na samodzielne rządzenie .
Namnożyło się partyjek i wszyscy chcą rządzić .
Nie wyobrażam sobie na czele rządu Kaczyńskiego , Ziobrę ,Palikota , Millera[ za komune ] czy Jakubiak . To populiści żądni władzy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2013 16:22

Z PSLem i "prezesem" Ziobrą :)))

Wróć. Nie może być dwóch "prezesów", a na każdej konfie Solidarnej Polski poseł Jaki mówi do Ziobry "prezesie Ziobro". Więc z kim? :))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 19.02.2013 16:11

Ciekawe. Jeśli wybory odbyłyby się dzisiaj PO musiałoby utworzyc koalicję z PSL, SLD i nawet ze znienawidzonym RP. Albo - ponowić wybory.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.