Facebook Google+ Twitter

Najnowszy wytrych do serc ludu

Ponieważ w trakcie kampanii wyborczej, oprócz przezwisk, opluwania, odsyłania do garów, reklamy cygar i gęb, rodem z horroru, robi zawrotną karierę słowo wytrych, mianowicie "oligarchia". sięgnęłam po definicję tego słowa.

Encyklopedia Interii podaje przeto: OLIGARCHIA to forma rządów, sprawowanych przez niewielką grupę ludzi, utrzymujących władzę w oparciu o kryterium formalne (urodzenie, bogactwo); oligrchię stanowiła więc głównie arystokracja rodowa lub majątkowa; w Polsce przedrozbiorowej oligarchią MAGNACKĄ zwano grupę najbogatszych rodów, skupiającą władzę w państwie; także wobec najbardziej wpływowej grupy wielkich finansistów używa się pojęcia oligarchia FINANSOWA, podkreślając w ten sposób jej dominującą rolę w gospodarce i polityce kraju.

Widać więc jak na dłoni, że dawna oligarchia - magnacka - łącząca w sobie walor zarówno urodzenia jak i bogactwa, wprawdzie rządziła Polską przez wieki, ale czerpiąc bogactwo herbom przydane żyła z krwawicy ludu bosego i siermiężnego. Słusznie więc lud ten, zrewolucjonizowany niezupełnie własnym pomyślunkiem oligarchię pogonił, rozparcelował, porcelanę wytłukł, parkiety błotem zadeptał, na salony wprowadził prosięta oraz sztuczne nawozy, a przede wszystkim rozdał ziemię po sprawiedliwości i skrawku do obrobienia motyką czyli "temi ręcami". W brzuchach burczało jak dawniej, ale na swoim!
Oligarchię miastową częściowo puszczono z dymem (nie herbowną), resztę upaństwowiono i tym sposobem wszystko było "nasze", a gospodarka na naszym jak wiemy kwitła i rozwijała się nadzwyczajnie. Nawet niedobitki oligarchii Cepelię zorganizowawszy, kapcie filcowe haftowane szyły.
Były to jednak niesłuszne czasy komuny i przyszła pora na wyrównanie krzywd, które to krzywdy komuna pod okrągłym stołem odszczekiwała.
W efekcie żądań przyszły czasy gospodarki wolnorynkowej i, co nie było zakazane, było dozwolone. W ten sposób ludzie mający tak zwane dojścia i łby do interesów wprowadzili oligarchiczną zmianę pokoleniową.

Ponieważ jednak znowu trzy czwarte narodu, jak udowadniają badania statystyczne, cierpi na niestrawność w cudzym żołądku, pod światłym przewodem jedynie słusznej partii należy zacząć wszystko od początku. Klasztorne i kułackie ziemie podzielić, fabryki przydzielić, giełdę papierów wartościowych (oligarchiczne diabelstwo) oddzielić, lud pracujący miast i wsi - nadzielić dobrem wszelakim i rozpuścić do domów na zasłużony odpoczynek. Radio jedno takie, prywatne całkiem, pogonić na długich falach za granicę i zagłuszać traktorem jak to drzewiej bywało.
Pałace natomiast - no cóż, nie jesteśmy komunistycznymi barbarzyńcami - przydzielić zasłużonym w walce z oligarchią. A również - konta bankowe, aby mieli na służbę froterującą posadzki. Przecież nie będą sami "temi ręcami"...

Reszta rozpocznie szlachetnie ubogie i cnotliwe życie w kolejnej RP, pielgrzymkach i kolejkach po zaświadczenia o niskich dochodach.

Dopóki znowu jakiś cwaniak nie nagromadzi majątku, monopolizując usługi staczy kolejkowych. Sposób na
zrobienie pierwszego miliona równie dobry, jak każdy inny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 20.09.2007 10:22

Pani Jadwigo, uwielbiam Pani dystans, ironię i poczucie humoru.
pozdrawiam,
:)))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.09.2007 23:42

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.