Facebook Google+ Twitter

Najpiękniejsza ruchoma szopka wróciła do Gdańska

Święta Rodzina w towarzystwie Heweliusza i Fahrenheita na tle Westerplatte, gdańskiego Żurawia i stadionu piłkarskiego to elementy bożonarodzeniowej szopki w kościele Świętej Trójcy, która po dwóch latach przerwy wraca w nowej odsłonie.

Ruchoma szopka po dwóch latach powróciła do kościoła św. Trójcy w Gdańsku. / Fot. Małgorzata Osowiecka / Fot. W24W kościele Świętej Trójcy w Gdańsku po dwóch latach przerwy można ponownie podziwiać piękną, ruchomą szopkę bożonarodzeniową. Występują tu postaci polskich świętych: Świętego Franciszka, Wojciecha męczennika, jak i współczesnych - Jana Pawła II, usytuowanego w samym centrum. Po gruntownej renowacji szopka wzbogaciła się o elementy typowo gdańskie: pomnik Neptuna, Żurawia, Ratusz Głównomiejski, dźwigi stoczniowe, Kościół Mariacki, gdańskie kamieniczki, pomnik na Westerplatte, Pomnik Poległych Stoczniowców i nowy stadion piłkarski. Są też postaci znanych gdańszczan: Jana Heweliusza, Artura Schopenhauera i Daniela Fahrenheita, a także figury: stoczniowca i marynarza. Odrestaurowaniem figurek zajęła się pracownia teatru Miniatura.

Możemy podziwiać aż 80 różnych postaci / Fot. Małgorzata OsowieckaObok tradycyjnego i nieodzownego elementu każdej bożonarodzeniowej szopki - żłóbka, znalazło się w niej 80 różnych postaci. Franciszkanie zapowiadają, że na tym nie koniec. Będą chcieli wzbogacać szopkę o coraz to nowe elementy i figury, uznając to za konieczne. W miarę upływu lat pojawia się wielu nowych błogosławionych i świętych, którzy zasługują na swoje miejsce w tej ponad 60-letniej już szopce. Do 1981 roku szopka każdego roku budowana była od nowa, a prace rozpoczynano już w listopadzie.

Święta rodzina i postać papieża Jana Pawła II w centrum szopki. / Fot. Małgorzata OsowieckaPo 1981 zdecydowano o zbudowaniu w kościele stałej szopki. Nikogo nie dziwi więc potrzeba odnowienia mechanizmu. Odrestaurowaną szopkę uruchomili 16 grudnia święty Mikołaj wraz z prezydentem Gdańska - Pawłem Adamowiczem. Szopka działa oczywiście mechanicznie. Jednak trybiki zostały tak ustawione, by każdy po wrzuceniu monety mógł samodzielnie uruchomić tą niezwykłą konstrukcję. Naciskając jeden z trzech guzików wybieramy kolędę, język i podziwiamy te niesamowite dzieło sztuki, które gra specjalnie dla nas - Kilka pokoleń gdańszczan się przy niej wychowało - komentuje Adamowicz.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dobry biznes i radosc dla dzieci . Za pie,kne dziela trzeba placic . Dlatego Jezus musial sie, urodzic w zlobie Pan Panow i Krol Krolow , syn Bozy . ! Komu te kolendowanie dla dzieci . pastuszkowie przyszli oddac poklon Zbawicielowi swiata ? Oddajcie co Boze Bogu a nie mamonie.1!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No proszę, oglądając szopkę można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy:)
Wesołych Świąt i spełnienia marzeń:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radosnych świąt i oraz szczęśliwego nowego roku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.