Facebook Google+ Twitter

"Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" - recenzja książki

Co łączy miasto Sumer, znajdujące się na terenie dzisiejszego Iraku, egipski Karnak, Abu Simbel w Nubii, Panteony w Rzymie i Atenach , Cuicuilco i Teotihuacan? Każda z tych miejsc to kolebka religii - kultu, który do dziś wzbudza niesłabnące zainteresowanie i podziw. Kunszt architektoniczny budowli dobitnie świadczył o bogatym życiu kulturalnym i religijnym wyznawców.

 / Fot. DEBITW książce "Najpiękniejsze klasztory i świątynie świata" (praca zbiorowa) zaprezentowano najważniejsze miejsca kultu różnych ludów na przestrzeni tysięcy lat. Tam, gdzie była świątynia, tam człowiek był bliższy Bogu. Wokół takiego miejsca kwitło życie, rozwijała się kultura, nie mogło zabraknąć więc przepychu, którego ślady przetrwały epoki. Oprócz wymienionych powyżej świętych miejsc, przychylnie potraktowano świątynie Zeusa w Olimpii. Wyznawcy najpotężniejszego z bogów greckich mieli czym się szczycić - budowla wykonana z wapienia muszlowego i jasnego marmuru była w owych czasach majstersztykiem łączącym sztukę z funkcjonalnością. Niestety, świątynia Zeusa została zniszczona w VI wieku za sprawą trzęsienia ziemi, pozostały ruiny.

Duże wrażenie robią budowle religii wczesnochrześcijańskiej - bazyliki rzymskie. Nie bez powodu bazylika San Giovanni in Laterano nazywana jest "matką chrześcijańskich kościołów całego świata". Ta przepiękna, bogato zdobiona świątynia posłużyła za miejsce pochówku wielu papieży. Z kolei bazylika św. Piotra w Rzymie to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń katolickich. Co roku to miejsce odwiedzane jest przez miliony pielgrzymów.

Hagia Sophia w Konstantynopolu, uznawana za ósmy cud świata, stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów, nie tylko tych wyznających chrześcijanizm. W dawnych czasach świątynia urzekła bizantyjskiego historyka - Prokopa z Cezarei: "Za każdym razem, gdy ktoś wchodzi do tej świątyni, żeby się pomodlić, od razu pojmuje, że nie ludzką siłą czy sztuką, lecz za Bożym przyzwoleniem dokonano takiego dzieła".

Z kolei meczet Umajjadów w Damaszku jest jednym z najpiękniejszych dzieł architektonicznych Muzułmanów. Wybudowana w VIII wieku budowla miała być meczetem "od którego nie ma i nie będzie piękniejszego". Przy wielu cudach budowlanych świata arabskiego takie stwierdzenie może nie jest obiektywne, co jednak nie umniejsza pięknu meczetu Umajjadów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.