Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8862 miejsce

"Najpiękniejsze zamki i pałace świata" - recenzja książki

Czasy rycerstwa i szlachty, pojedynków na kopie, a później na broń palną czy też szturmowania zamków, już dawno minęły. Jednak minione dzieje pozostawiły swój ogromny ślad nie tylko w historii, ale również w sztuce i architekturze. Zamki i pałace to łakomy kąsek dla turystów i najlepszy dowód na kunszt budowniczych sprzed wielu wieków.

 / Fot. DEBITWiele z niesamowitych zamków i pałaców przetrwało do dziś. Budzą podziw, zachęcają do refleksji, malowniczo wtapiają się w krajobraz. Za sprawą wydawnictwa Debit i tłumacza Michała Gustawa Akartela doczekaliśmy się polskiego wydania "Najpiękniejsze zamki i pałace świata", zbioru niesamowitych budowli, rezydencji królów i cesarzy - miejsc w których tworzona była historia.

Mimo, iż w książce dominują budowle europejskie, co zresztą miłośnika historii nie może dziwić, nie mogło zabraknąć Pałacu Cesarskiego w Pekinie. Marzenie Chińczyków o niebiańskiej harmonii i porządku, zostało podkreślone kompleksem pałacowym, złożonym z 75 budynków, 9999 komnat oraz ogromnej ilości placów zajmujących 72 hektary. Już same liczby robią wrażenie, pomijając interesujące opisy i jeszcze bardziej intrygujące fotografie. Kulturoznawcy docenili również Pałac Potala - dumę Tybetu, który do czasu budowy drapaczy chmur w XX wieku uchodził za najwyższą budowlę świata.

W dalszej części albumu prym wiodą rezydencje hiszpańskie, włoskie, francuskie, rosyjskie i niemieckie. Wrażenie robi największy arabski pałac w Hiszpanii - Alhambra, nazywany "twierdzą 1100 wież i przybytkiem rozkoszy". Nad Loaną góruje piękny zamek Blois z jednym z najefektowniejszych ogrodów świata. Refleksje wzbudza symbolika ogrodu: "Poszczególne części parteru symbolizują cztery miłosne namiętności - szaloną miłość - skomplikowany labirynt z przecięciem krzewów, wolną miłość - krzewy poprzycinane w kształt serc, łuku Amora i płomieni, tragiczną miłość - motywy sztyletów i w końcu, ulotną miłość - motyle." - tak opisywał go W.Turczin. Wśród rosyjskich osiągnięć podobać się może Wielki Pałac w Carskim Siole. Fasada budowli ma długość 310 metrów i jest utrzymana we włoskim stylu. Rezydencja wręcz przytłacza swoim przepychem. Niemcy również mają się czym poszczycić - za przykład może służyć wykwinty i skomplikowany architektonicznie zamek Linderhof. Samo przygotowanie projektu trwało dwa lata a budowla połączyła w sobie różne style architektoniczne.

To tylko kilka przykładów budowli, które mimo upływu lat wciąż cieszą się nieprzemijającą sławą i są inspiracją dla artystów. Przepych i kunszt wykonania miał zapewnić władcom raj na ziemi. Niestety w wykazie zabrakło polskich budowli - szkoda, bo mamy również czym się pochwalić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Dziękuję. Świetna recenzja. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla najpiekniejsze zamki sa nad Loarą

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ilez zamkow i pałacow pooadło u nas w ruine. Niektore sa pieczolowicie odbudowane jak np. zamek w Bobolicach na Szlaku Orlich Gniazd. Moze doczeka tego i zamek rudzki Ballestremów, z premedytacja zburzony w czasch PRL-U. Byl niewielki i niespecjalnie urodziwy. Ale nam go szkoda...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawie napisane. Myślę, że książka jest również interesująca i warta uwagi. Takie budowle maja swój niepowtarzalny klimat i urok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.