Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20507 miejsce

Najpiękniejszy zegar świata w Pradze

W Pradze zobaczymy jeden z najpiękniejszych zegarów świata. Materiał prasowy przekazany z Czechtourismu z Warszawy.

 / Fot. Czechtourism z WarszawyKto choć raz będąc w Pradze nie czekał z aparatem w dłoni przed Ratuszem Staromiejskim? Praski orloj jest według CNN jednym z najpiękniejszych zegarów na świecie.

Zegar astronomiczny zdobiący południową ścianę Ratusza ma już ponad 600 lat. Ten unikatowy na skalę światową zabytek techniki i sztuki został skonstruowany w 1410 roku przez Mikuláša z Kadania na zlecenie ówczesnych radnych. Po czterech stronach zegara umiejscowione są cztery drewniane figurki. Znajdująca się po lewej stronie Próżność kiwa głową, Skąpiec trzyma w ręku mieszek i wygraża laską.

Obie figurki zostały zniszczone podczas II wojny światowej i zastąpione kopiami z II połowy XX wieku. Kostucha przekręca klepsydrę, która odmierza czas ludzkiego życia. Postać Turka przedstawiona jest z lutnią i symbolizuje pożądanie i namiętność. Znajdująca się nad oknem figurka koguta symbolizuje życie.

Codziennie przed Ratuszem gromadzą się tłumy turystów, którzy w napięciu oczekują na rozpoczęcie niezwykłego spektaklu.

Praski orloj jest najbardziej znanym i najstarszym zegarem astronomicznym w Czechach, jednak skomplikowane czasomierze można podziwiać także w innych czeskich miastach. Północną fasadę ratusza w Ołomuńcu zdobi zegar astronomiczny z XV wieku. Również wieża ratuszowa w mieście Litomyšl została ozdobiona zegarem astronomicznym z XX wieku. Z tego samego czasu pochodzi zegar na ratuszu w Prostějovie na Morawach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To moje wspomnienie Pragi...link :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cudo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.