Facebook Google+ Twitter

Najpierw był Honor i Ojczyzna

Święto Flagi prowokuje często do włączania motta "Bóg, Honor, Ojczyzna" do kanonu narodowych świętości. To nieporozumienie. Z kilku powodów.

Święto Flagi prowokuje często do włączania motta "Bóg, Honor, Ojczyzna" do kanonu narodowych świętości. To nieporozumienie. Z kilku powodów.

Przede wszystkim jest to dewiza wprowadzona na sztandary oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 15 października 1943 r. Wcześniej, od czasów napoleońskich na sztandarach polskich dywizji zbrojnych obowiązywała maksyma "Honor, Ojczyzna".

Powinno to zwracać uwagę na dwa aspekty. Po pierwsze, stawianie hasła na równi z symbolami narodowymi jest nieporozumieniem. Oznacza bowiem ono motto ważne dla wojska, a nie społeczeństwa, narodu czy jakiejkolwiek grupy społecznej. Narzucanie tego hasła całemu narodowi, jako substytutu hymnu, godła, czy barw narodowych jest nieporozumieniem.

Próba "legalizowania" tego hasła jako pełnoprawnego symbolu narodowego wychodzi przede wszystkim ze strony środowisk prawicowych i wspieranych przez Kościół katolicki, bez wspominania jakiegokolwiek kontekstu historycznego tego motta. Warto jednak o tym kontekście pamiętać choćby z szacunku do ludzi niewierzących, pacyfistów czy innych wyznań i religii, którzy jednak też ten naród tworzą.

Po wtóre - lokowanie hasła w dzisiejszej - trójczłonowej postaci, w dwudziestoleciu międzywojennym i przypisywanie go II RP jest, delikatnie mówiąc, nadużyciem, żeby nie powiedzieć kłamstwem. "Bóg" dołożony został rozkazem Wodza Sił Zbrojnych na zachodzie w kulminacyjnym momencie II wojny światowej, po śmierci Sikorskiego i w obliczu potencjalnej zagłady narodu polskiego. Wcześniej, choćby ze względu na wielokulturowość I i II Rzeczpospolitej, włączanie Boga w symbolikę narodową budziło wiele wątpliwości. One między innymi były decydujące przy wyborze Mazurka Dąbrowskiego jako hymnu narodowego, który wygrał z hymnem Felińskiego/Kraszewskiego "Boże coś Polskę" czy z Rotą Dąbrowskiej/Nowowiejskiego.

W III RP dewiza w trójczłonowym zakresie została wprowadzona oficjalnie 19 lutego 1993 r. przez rząd Hanny Suchockiej, który wynegocjował (choć "przyjął" byłoby tu lepszym określeniem) konkordat między Rzeczpospolitą a Stolicą Apostolską. Hanna Suchocka do dziś jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bohdan Dzisiaj 22:34
====================
ja poza Wiki znalazłem troche inne nazwisko, ale nie ma sie co kłócić, jezeli Wikipedia jest zrodlem wszelkich madrosci. Ja promuje nazwisko Kraszewski. Jest OK.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Bohdan
  • Bohdan
  • 03.05.2012 22:34

To z WIKIPEDII wziąłem - autor pan Paweł Janus jak najbardziej prawidłowo napisał .Świetny tekst .

Wyrosła z hymnu Alojzego Felińskiego (słowa; muzyka – Jan Nepomucen Piotr Kraszewski) na cześć cara i króla Królestwa Polskiego (Kongresowego) "Boże, zachowaj Króla" z 1816 (od 1818 roku pod nazwą Pieśń narodowa za pomyślność króla) powstałej na zamówienie wielkiego księcia Konstantego i adresowane do cara Aleksandra I i angielskiego hymnu God save the King. Pierwotnie w refrenie pieśni Felińskiego padały słowa: Naszego króla zachowaj nam Panie!, jako hołd dla cara i króla Aleksandra I, na rocznicę ogłoszenia Królestwa Polskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Natalia Trojanowicz
  • Natalia Trojanowicz
  • 03.05.2012 22:11

i tak się zgadzacie na kapelana w szpitalu i pod sztandarem oraz katechetę w świeckiej szkole , myślę, że potrzeba tutaj bardziej otwartych i nie zawładniętych praniem mózgu osób

Komentarz został ukrytyrozwiń

w tekscie powinno byc J.N. Kaszewski a nie Kraszewski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak. Dlatego słowa nie były potrzebne. Szczerze mówiąc, gdy przygotowywałem ten artykuł zdziwiło mnie jak propaganda religijnej II RP odbiega od rzeczywistości. "Bóg, Honor, Ojczyzna" przytacza się często w kontekście Katynia, gdy w tym czasie obowiązywało dwuczłonowe hasło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.