Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9882 miejsce

Najpierw data, potem zapłata. Nie kupuj kosmetyków po terminie!

O tym, że termin ważności na produktach spożywczych należy sprawdzać, wie chyba każdy z nas, ale nie wszyscy zwracamy uwagę na datę ważności kosmetyków, czy innych artykułów chemicznych. To błąd!

Wyprzedaż - taniej o 10%, 20% a nawet 30%! Prawda – taniej, ale czy jakościowo lepiej? Obniżki działają na Polaków jak magnes. Kupować, bo jest taniej - oczywiście! Takie przysłowiowe klapki na oczach ma większość z nas, kiedy tylko zobaczy napis "wyprzedaż". Kupujemy, bo jest promocja, nie mając na uwadze tego, że to tylko przykrywka i zabieg konieczny ze strony firm, które chcą się wyzbyć nieschodzącego towaru. Zrozumiałabym jeszcze, gdyby był to produkt z długą datą ważności, ale sprzedaż PRZETERMINOWANYCH kosmetyków czy innych, tego typu produktów, a dodatkowo oferowanie ich w promocyjnej cenie, to zdecydowanie przesada ze strony niektórych sprzedawców.

(Nie)zwykły fluid

Kupiłam fluid. Zwykły, ten co zawsze, nawet w tym samym odcieniu. Przed zakupem zapytałam tylko o cenę, z racji tego, że wcześniej bywały różne. Tym razem była, taka jak zawsze. Zapłaciłam i wyszłam ze sklepu. W międzyczasie weszłam jeszcze do innej drogerii, w której nigdy wcześniej nie sprzedawano fluidów mojej marki. Tym razem okazało się jednak inaczej - fluid stał na półce, dodatkowo w podobnej cenie do tego, który przed chwilą kupiłam. Zatrzymałam się, by sprawdzić jego skład, podejrzewając nowość. Pod względem składu wszystko było takie samo, z małym wyjątkiem - Przeterminowany fluid. / Fot. Klaudia Twardaopakowania. Wróciłam do domu. Dwa dni później otworzyłam nowiuśkie opakowanie podkładu. Zapach ten sam, konsystencja prawie taka sama, nałożyłam na twarz. Fakt, faktem trochę gorzej się rozprowadzał, jakby był zastany, jednak nie zwracałam na to uwagi. Ale... w tej samej chwili coś mnie tknęło, żeby sprawdzić termin ważności. Obejrzałam buteleczkę bardzo starannie ze wszystkich stron. Wreszcie na denku odnalazłam termin ważności: 04.2013! Fluid był przeterminowany o prawie pół roku! O zgrozo ! Wtedy stało się dla mnie już jasne, dlaczego w drogerii, do której weszłam ostatnio, opakowanie fluidu znacznie różniło się od mojego. Podbiegłam do znajomej, by upewnić się, że odczytuje datę w odpowiedni sposób. Utwierdziła mnie tylko w przekonaniu o nieważności produktu. Nie byłabym może aż tak tym wszystkim wstrząśnięta, gdyby nie fakt, że mam cerę bardzo wrażliwą, a każda „chemia”, zwłaszcza po terminie, może jeszcze tylko bardziej jej zaszkodzić. Następnego dnia odwiedziłam znajomą drogerię. Grzecznie zapytałam sprzedawczynię o wyjaśnienie całej sytuacji. Pech chciał, że wyrzuciłam paragon i nie mogłam jej w sumie nic udowodnić, a cała rozmowa okazała się przysłowiową walką z wiatrakami i stanęła na niczym.

Nic dwa razy się nie zdarza... a jednak w sklepie może!

Być może mam ostatnio najzwyczajniej w świecie pecha do zakupów, ale w całkiem niedługim czasie po zakupie fluidu, trafiłam na podobną sytuacje, tym razem jednak z płynem do prania w roli głównej. Akurat potrzebowałam kupić jakiś dobry, a niedrogi. Podeszłam do działu z płynami i wtedy to przed moimi oczyma zabłysnął napis PROMOCJA! Tuż nad napisem stała cała gama płynów do prania, dość znanej i cenionej firmy. Data ważności płynu do prania: 24.04.2013 / Fot. Klaudia TwardaZachęcona, wzięłam do ręki ten, który najładniej pachniał. W momencie wkładania go do kosza, przypomniałam sobie sytuację sprzed tygodnia. Nie wierzyłam, że historia z datą ważności może się powtórzyć, jednak natychmiast zaczęłam jej szukać. Była na odwrocie butelki. Niemożliwe? A jednak! - 24.04.2013. Znowu przeterminowany! A później człowiek się dziwi, że go cała skóra swędzi i piecze, jak nałoży czysto i świeżo „wyprane” ubranie. Nie mogłam w to uwierzyć. Jeszcze kilka razy sprawdziłam butelkę, żeby upewnić się czy faktycznie mam rację. Tutaj zareagowałam podobnie, jak ostatnio. Podeszłam do sprzedawczyni i poinformowałam o zaistniałej sytuacji. Kobieta była albo udawała zaskoczoną. Obiecała przekazać sprawę kierowniczce sklepu. Czy coś z tym zrobią? Okaże się w najbliższym czasie, kiedy odwiedzę sklep i zobaczę, czy stare płyny nadal nie stoją na półce.

Data ważności prawdę Ci powie? Tak, o ile jest widoczna na produkcie

No właśnie ! Kiedy chcemy dowiedzieć się jak długi termin ważności ma dany produkt, szukamy jej na opakowaniu. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy daty nie ma, jest po prostu zamazana albo po prostu bardzo szybko się zmywa. Przykład tuszu do rzęs, który kupiła moja znajoma. Data ważności początkowo widniała na jego opakowaniu, o czym była przekonana, bo miała to sprawdzić zaraz po zakupie, ale najzwyczajniej w świecie zapomniała. W międzyczasie wyjechała na wakacje, a tusz zostawiła w domu. Podczas jej Zamazana data ważności tuszu do rzęs. / Fot. Klaudia Twardanieobecności używała go jej mama. Kilka dni temu, zaraz po powrocie z urlopu, wyciągnęła z szafki kosmetyczkę, wzięła tusz i pomalowała rzęsy. Tusz był bardzo lepki i zaschnięty, dodatkowo nie chciał nałożyć się na szczoteczkę. Od razu chciała sprawdzić datę ważności. I co zauważyła ? Jej brak, ponieważ ta starła się przez codziennie używanie. Takie ścierające się daty ważności to dobry patent– nikt nikomu nie odwodni, że produkt był po terminie, bo nie ma na to widocznego dowodu. Jak jeszcze można zmyć datę? Można ją np. zetrzeć albo nakleić nalepkę, która zakryje serię i termin ważności. Jeszcze inni sprzedawcy zdrapują je z opakowania, tłumacząc później, że produkt musiał się uszkodzić.
Fakt, faktem może nikomu jeszcze nic się nie stało przez przeterminowany płyn czy fluid, nikt po ich użyciu nie umarł, nie trafił do szpitala. Ale.. dlaczego sprzedawać produkty po terminie? Chęć zysku ze strony sprzedawców? - tak, zdecydowanie! A trafić aż na trzy przeterminowane produkty w jednym miesiącu, to z pewnością nie na moje nerwy.
Paradoks? Jednak wszystko jest możliwe. Nie uwierzyłabym w te zabawy z datami ważności, gdybym ich sama i na własnej skórze nie doświadczyła. Jedna rada – miejcie oczy szeroko otwarte, zwłaszcza w sklepie !

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.