Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17723 miejsce

Najpopularniejsza Ania pochodzi z Zielonego Wzgórza

Najsłynniejsza Ania pochodzi z Zielonego Wzgórza. Anny obchodzą imieniny cztery razy w roku, jednak najpopularniejsze wypadają 26 lipca. Co czternasta nowo narodzona dziewczynka, nazwana jest Anną.

 / Fot. Rudolf Eickemeyer, Jr. (1862–1932)/Domena PublicznaImię wywodzi się od hebrajskiego imienia Hannah - Łaska. Niezależnie, czy czyta się je normalnie, czy od końca brzmi tak samo. Anna - jest to jedno z najpopularniejszych imion na świecie, w tym również w Polsce, gdzie nosi je ponad milion kobiet, czyli prawie 5,5 procent żeńskiej populacji naszego kraju. Anny zawsze starają się mieć własne zdanie. Bardzo podobają się mężczyznom, przyciągają ludzi, są towarzyskie, ale przede wszystkim wyznaczają kierunki innym. Są ciekawe świata i wrażliwe na wszelkie formy piękna, a przy tym praktyczne, zapobiegliwe, rozsądne. Przywiązują dużą wagę do wygody i posiadania. Anna jest tylko jedna, choć oblicze ma niejedno: Anna Maria, Anna Karenina, Anna Jagiellonka itd., ale najsłynniejsza jest Ania z Zielonego Wzgórza.

Kto z nas nie zna rudej piegowatej Ani Shirley, bohaterki książki Ania z Zielonego Wzgórza? Dziewczynka przez pomyłkę trafia do Maryli i Mateusza Cuthbertów, zamieszkujących Zielone Wzgórze, i przeżywała tam najstraszniejsze i najzabawniejsze zarazem przygody swojego życia. Ania z Zielonego Wzgórza to ciepła i pełna radości powieść nie tylko dla dziewczynek, ale także pozycja obowiązkowa dla młodych kobiet, które jeszcze nie znają pełnej werwy, gadatliwej  / Fot. Materiały prasowetytułowej bohaterki książki.

Niezwykle piękny poetycki świat Ani Shirley stworzyła kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery (1874 – 1942), znana autorka książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza i dalszych jej części. Główną bohaterką książek jest osierocona dziewczynka o niesamowitej wyobraźni.

Ania z Zielonego Wzgórza pojawiła się na rynku w czerwcu 1908 roku i ku wielkiemu zaskoczeniu autorki stała się bestsellerem. Pisarka nie czuła się szczęśliwa. mimo ogromnego sukcesu nie miała najmniejszej ochoty na pisanie następnych części książek. Drażniło ją zamieszanie wokół jej osoby.

Entuzjaści Ani domagali się nowych, dalszych przygód rudowłosej dziewczynki, wkrótce powstała Ania z Avonlea, w której opisane są kolejne lata życia Ani Shirley, już jako nauczycielki.

Ten tom powieści również odniósł sukces. Później powstały: "Ania na uniwersytecie", "Ania z Szumiących Topoli", "Wymarzony dom Ani", "Dolina Tęczy" i inne. Pierwsze polskie wydanie "Ani z Zielonego wzgórza" ukazało się w 1912 roku. Od tamtego czasu książka wznawiana była niezliczoną ilość razy.

Gdyby Lucy Maud Montgomery dożyła naszych czasów, byłaby zapewne zdziwiona, że rudowłosa Ania Shirley, którą stworzyła w 1908 roku, nadal rozczula i rozśmiesza kolejne pokolenia czytelników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Książka jest cudowna, bo jest pisana "sercem" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałam za tekst 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anię czytałam kilkakrotnie, też buczałam a teraz od dawna wzrusza mnie "Komu bije dzwon". Ale Ania to Ania, cudowna i książka również :))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Anię czytałem bodaj w trzeciej lub czwartej klasie podstawówki. Płakałem czytając ostatni rozdział, później już tylko "Ojciec Chrzestny" mnie tak wzruszył :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.