Facebook Google+ Twitter

Najpopularniejsze imiona w 2009 roku

Imię towarzyszy nam przez całe życie. Ważne, żebyśmy dobrze z nim się czuli. Niestety rodzice nie zawsze mają to na uwadze. Zazwyczaj o nadaniu imienia decyduje moda lub ich aspiracje.

 / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Baby.jpg&filetimestamp=20060702071533 Urodzone w tym roku dziewczynki to najczęściej Julie, Maje, Zuzanny, Wiktorie, Oliwie i Amelie.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców to: Jakub, Kacper, Szymon, Mateusz i Filip.
Pełną listę stu najpopularniejszych imion można znaleźć na stronie.

Opiniowaniem zgodności imion z przyjętymi normami zajmuje się Rada Języka Polskiego. Nierzadko temperuje ona zapędy rodziców, którzy chcą nazwać swoją pociechę np: Wiosna, Dąb, Unia czy Europa. Jak różne są pomysły rodziców i jakie jest zdanie na ten temat RJP można znaleźć tutaj.

Rada Języka Polskiego, rozstrzygając kwestię nadania imienia powołuje się na art. 50 Ustawy z dnia 29 września 1986 r. Prawo o aktach stanu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (20):

Sortuj komentarze:

> A hm jakie imię dla chłopca i dziewczynki byłoby najbardziej polskie?

Zapewne tradycyjne imiona słowiańskie... w większości kończące się na ~sław lub ~sława...

Komentarz został ukrytyrozwiń

tez musialam dlugo pania przekonywac w urzedzie do imienia ISMENA ?Dzis juz je spotykam bez problemu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Pana Adama: sądzę, że Piast i Rzepicha. Co do imion żeńskich. Wydawało mi się, że są wyjątki, jeśli chodzi o końcówkę a. To imiona Karin , Karmen, Nell.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, rodzice często nie zwracają uwagi na współbrzmienie imienia i nazwiska. Nie biorą pod uwagę, że połączenia w rodzaju Patrycjusz Kapusta będą budzić śmiech...
A co sądzicie o takich dziwactwach jak Koko Claire i Kaszmir Amber?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Bardzo ciekawy temat.

A hm jakie imię dla chłopca i dziewczynki byłoby najbardziej polskie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

oraz:
"NSA stwierdził, że nie sposób uznać imienia "Dąb" za ośmieszające, gdyż słowo to nie tylko w polskiej kulturze jest synonimem siły, honoru i szlachetności, zaś w rozpatrywanym konkretnym przypadku jest ono również wyrazem przywiązania rodziców do tradycji oraz wyznawania pewnych podstawowych zasad, którymi powinien kierować się każdy człowiek.

"Chęć przekazywania takich prawd swojemu dziecku także poprzez nadanie mu drugiego imienia może być rozpatrywane tylko w pozytywnym świetle i nie powinno być blokowane przez arbitralne decyzje urzędników aparatu państwowego. Nie jest rzeczą urzędnika stanu cywilnego bycie cenzorem gustów obywateli w zakresie nadawania imienia ich nowo narodzonego dziecka" - czytamy w uzasadnieniu wyroku NSA. "

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jeszcze za jednym z linkow wczesnej podanych prze zemnie:
"W Polsce nie funkcjonuje żaden urzędowy wykaz imion. Kwestie imion regulują w bardzo ogólny sposób dwie ustawy: o aktach stanu cywilnego oraz o zmianie imion i nazwisk. Według nich imię powinno jednoznacznie wskazywać płeć noszącej je osoby, nie może być ośmieszające, nielicujące z godnością człowieka, mieć niepolskie brzmienie oraz występować w zdrobniałej formie.

Rejestrując imiona urzędnicy korzystają również z wydanych w 1996 r. przez Radę Języka Polskiego Zaleceń dla urzędów stanu cywilnego dotyczące nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej. Dokument ten nie ma jednak mocy prawnej."

Komentarz został ukrytyrozwiń

> W Polsce obowiązują wymagania na nadanie imienia dziecku. Imię nie może być obraźliwe, ośmieszające, i nie może posiadać formy zdrobniałej(nie Marysia, a Maria), powinny wskazywać na płeć dziecka, kończąc się na a w przypadku dziewczynek, a na spółgłoskę w przypadku chłopców.

Miedzy innymi dla tego wlasnie Dąb jako imie ostatecnzie zostalo zaakceptowane. Z tego wzgledu tez zapewne (w ostatecznosci ta sama drogą) udaloby sie zapewne nadac imie Europa, ktore jest imieniem pochdzacym z mitologii gerkiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mama opowiedziała mi dlaczego dała mi na imię Dorota.
Córka też poznała historię nadania jej imię, i ona swojej córce też kiedyś opowie dlaczego Agata a nie inaczej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Owszem RJP jest tylko organem opiniującym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.