Facebook Google+ Twitter

Najpopularniejsze kierunki studiów

Pomimo nieustannie wzrastającego niżu demograficznego, uczelnie publiczne nie narzekają na brak zainteresowania. Do najpopularniejszych kierunków należą: prawo, psychologia, zarządzanie, budownictwo, architektura oraz pedagogika.

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to nie lada wyzwanie, przed którym każdego roku stoją tysiące maturzystów. Podobnie jak w zeszłym roku politechniki okazały się popularniejsze niż uniwersytety. Wyniki rekrutacji potwierdzają, że rosnące z każdym rokiem zainteresowanie kierunkami technicznymi stało się już trendem.

Od lat na Politechnice Białostockiej największym zainteresowaniem cieszą się takie kierunki jak budownictwo, gospodarka przestrzenna, logistyka, zarządzanie i inżynieria produkcji oraz mechanika i budowa maszyn. W sumie na 24 kierunki studiów zarejestrowało się ponad 9,7 tys. chętnych.
Zakwalifikowano 2,6 tys. z nich. Najwięcej osób walczy o 210 miejsc na kierunku budownictwo.

Gospodarka przestrzenna, informatyka, architektura, budownictwo
i inżynieria biomedyczna to kierunki, które cieszyły się największą popularnością wśród kandydatów na Politechnice Krakowskiej. W ofercie siedmiu wydziałów uczelni były 22 kierunki studiów, w tym także jeden nowy – gospodarka przestrzenna. Bezwzględnie okazał się on największym hitem rekrutacji. O jedno miejsce ubiegało się ponad 7 osób. W czołówce znajdowała się również architektura – ponad 5 osób oraz informatyka – ponad 4 osoby.

Wśród uniwersytetów prym wiodą Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Jagielloński. Rekrutacja na UW nadal trwa. Do tej pory na wszystkie tryby i kierunki studiów zarejestrowało się ponad 36 tys. osób. Dane mogą się jeszcze zmienić, ale na razie wszystko wskazuje na to, że najbardziej obleganym kierunkiem będzie w tym roku dziennikarstwo i komunikacja społeczna. O jedno miejsce walczy tam aż 26 kandydatów. Następnie sinologia – 22 osoby,
japonistyka – 19 osób oraz filologia włoska – 15 osób.

Jak informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyna Pilitowska
w tym roku najbardziej popularny jest kierunek lekarsko - dentystyczny, gdzie o 57 indeksów walczyło aż 1069
kandydatów. Drugie miejsce w rankingu zajmuje neofilologia - na jedno miejsce przypada ponad 16 osób. Na kolejnym miejscu usytuowała się weterynaria - 15 osób.

Z kolei na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w tym roku króluje jazz i muzyka estradowa. O jeden indeks rywalizuje tam 9 osób. W tegorocznej rekrutacji widoczne jest duże zainteresowanie kierunkami, które w ofercie edukacyjnej UMCS znalazły się po raz pierwszy: gospodarką przestrzenną – 7,71 osób na jedno miejsce, chemią (specjalność: chemia kryminalistyczna) – 7,22, bezpieczeństwem wewnętrznym – 6,26 czy kognitywistyką. Ostateczny wynik tegorocznej rekrutacji dostępny będzie dopiero we wrześniu, kiedy zakończą się zapisy na studia drugiego stopnia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.