Facebook Google+ Twitter

Najpopularniejsze potrawy z jaj

W tym artykule przedstawiam kilka znanych potraw z jajek. Artykuł zaczerpnąłem z rozmowy, która odbyła się w jednym z łomżyńskich gimnazjów (o tym napiszę pod koniec).

Jaja sadzone - Jajo po ostrożnym rozbiciu skorupki – tak by nie uszkodzić błonki otaczającej żółtko – smaży się na rozgrzanym tłuszczu, ścinając tylko białko.

Jaja na miękko - Jajko wraz ze skorupką gotowane w wodzie przez ok. 3 min, charakteryzuje się ściętym białkiem i płynnym żółtkiem, spożywane po usunięciu skorupki tylko z jednego z wierzchołków, często potrawa ta jest urozmaicana – do płynnego żółtka dodaje się odrobinę masła.

Jaja na niebiesko, jajo po chińsku, stuletnie jajo (chiń. pídàn) - Jaja (zwykle kacze) poddawane przez kilka tygodni fermentacji w mieszaninie wapna, słomy ryżowej i naparu herbaty – chiński przysmak towarzyszący chińskiej kulturze od wieków.

Jaja kiszone - Jaja na twardo po dokładnym pokruszeniu skorupki (bez jej odrywania), gotowane następnie w osolonej wodzie z dużą ilością kminku, następnie przełożone do naczynia szklanego lub kamionkowego i odstawione do ukiszenia na kilka tygodni, popularna w kuchni berlińskiej zakąska do piwa.

Jaja herbaciane (marmurkowe) - Jaja gotowane na twardo, w trakcie gotowania kruszona jest (bez odrywania) skorupka i dodawane do wody przyprawy – głównie herbata, anyż gwiaździsty, kminek, sól. Proces gotowania trwa około godzinę, jaja pozostawia się w wywarze do wystygnięcia, po czym obiera ze skorupek.

- kartkóweczka dzisiaj!
- no chyba Pan sobie jaja robi !?!
- Magda na jutro referat o jajach ;)

Moja przyjaciółka, Magda mnie poprosiła, abym jej pomógł z tym referatem. I niniejszy artykuł jest fragmentem tegoż referatu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.