Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6579 miejsce

Najpóźniej Nowy Rok zawita na bezludnej wyspie Baker

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-12-30 21:26

Mieszkańcy Wysp Kiribati witają Nowy Rok jako pierwsi. Australijczycy szczycą się swoimi pokazami fajerwerków. W Japonii uderza się 108 razy w świątynne dzwony. W Chinach odgania się Nien - bestię, która zjada ludzi.

Oficjalnie Nowy Rok jako pierwsi witają mieszkańcy Wysp Kiribati położonych w centralnej części Oceanu Spokojnego. Gdyby nie polityka, sylwestrowa noc rozpoczynałaby się najpierw w Nowej Zelandii. Trwający od dawna spór o to, gdzie najwcześniej budzi się dzień jak zawsze wzmaga się pod koniec grudnia. Trudno się dziwić - chodzi o setki tysięcy dolarów, które wydają turyści, by mieć poczucie, że Nowy Rok witają jako pierwsi na świecie.

Pod koniec XIX w. geografowie ustalili, że wzdłuż 180 południka przebiegać będzie Infografika: Bogusław Tomża Gazeta Wrocławska Międzynarodowa Linia Zmiany Daty. Gdy słońce ją minie, na terenach położonych na zachód rozpoczyna się nowy dzień. Trwa dopóki Ziemia nie obróci się wokół swojej osi i wspomniana linia znów nie zostanie przecięta. Jedynym krajem na świecie podzielonym na dwie zamieszkane części przez 180 południk jest Kiribati. Rozwiązano ten problem przesuwając Linię Zmiany Daty. Oficjalna argumentacja była prosta: 23 godziny różnicy czasu stwarzają olbrzymie problemy w zarządzaniu krajem.

1 stycznia 1995 r. prezydent Kiribati wydał dekret przesuwający tę linię o 3 tys. km na wschód tak, by objęła całe terytorium "od zewnątrz". Od tego czasu kraj jest podzielony na trzy strefy czasowe, przez co w ostatniej północ wypada aż o 14 godzin wcześniej niż w Londynie.

Sydney, Australia

Co roku Australijczycy szczycą się swoimi pokazami fajerwerków w noc sylwestrową. "Sydney pokazuje światu jak świętować" - podkreślają z dumą wszyscy, którzy widzieli atrakcje na Sydney Harbour. A noworoczna zabawa trwa tu wyjątkowo długo. Ciepłe noce zachęcają do imprezowania do białego rana.

Tokio, Japonia

W Japonii nie obchodzi się hucznie nadejścia nowego roku, może z wyjątkiem dźwięku świątynnych dzwonów, które uderzane 108 razy mają symbolizować oczyszczanie człowieka z jego stu ośmiu niedoskonałości. Większość Japończyków spędza noc sylwestrową w gronie rodziny i przyjaciół, najczęściej w domach lub małych knajpkach.

Pekin, Chiny

Tradycja wypędzania złych duchów nakazuje Chińczykom rozpoczęcie przygotowań do powitania Nowego Roku co najmniej na miesiąc przed jego nadejściem. Okres ten charakteryzuje gorączka zakupów oraz sprzątanie mieszkań z nadzieją wymiecenia tego, co złe, stare i niepożądane. W noc sylwestrową należy otworzyć wszystkie okna i drzwi domów, aby szczęście mogło dostać się bez problemu do wnętrza. Na drugi dzień ludzie składają sobie życzenia mówiąc: "gratulacje" gdyż udało się odgonić Nien, bestię, która zjada ludzi. Do noworocznych rytuałów należy również taniec smoka skonstruowanego z bambusa, drewna i papieru.

Moskwa, Rosja

Moskiewski Plac Czerwony, Plac Teatralny i Plac Twerski zapełnią się tłumami ludzi, choć ponad milion Rosjan przywita Nowy Rok za granicą. Ci, którzy zostaną, jeszcze przez kilka dni będą wspominać widok nieba, które rozjaśni się od setek fajerwerków. Nowy Rok jest w Rosji znacznie uroczyściej świętowany niż Boże Narodzenie. Wynika to z tego, że w prawosławnej tradycji Boże Narodzenie nigdy nie odgrywało takiej roli jak w kościele katolickim.

Rio de Janeiro, Brazylia

Tłumy spędzają sylwestrową noc na słynnej plaży Copacabana, podziwiając o północy tradycyjne fajerwerki i składając ofiary bogini morza.

Nowy Jork, USA

W Nowym Jorku obchodzony jest tradycyjnie największy i najbardziej spektakularny sylwester w USA. Organizatorzy spodziewają się miliona ludzi na Manhattanie oraz miliarda (!) widzów oglądających to wydarzenie na ekranach telewizorów. Jak co roku, nowojorczycy będą mogli zobaczyć sylwestrową kulę, która od blisko stu lat jest jednym z symboli tego miasta. Tegoroczna kula składa się z 504 kryształowych trójkątów, 696 żarówek i blisko stu świateł laserowych. Urządzenie waży ponad pół tony. Jej opuszczanie zacznie się 60 sekund przed nadejściem Nowego Roku. Efekty świetlne będzie regulował komputer.

Wyspa Baker - zamorskie terytorium USA

Tam na końcu zawita Nowy Rok. Jego nadejście świętować będą jednak tylko dzikie zwierzęta, ptaki morskie i ryby, bowiem wyspa ta leżąca w połowie drogi z Hawajów do Australii nie jest zamieszkana przez człowieka.

Marcin Zasada
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Witam! Dzisiaj pisałem maturę próbną z Geografii na poziomie rozszerzonym którą organizował OPERON. Fragment tego artykułu był na maturze ;) z podpisem "link Wniosek z tego prosty: Chcesz lepiej zdać maturę, zaglądaj na w24 ;) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Mieszkańcy Wysp Kiribati * - wyspy od małej, jak wyspa Uznam.
* Gdy słońce ją minie* - Słońce, skoro Ziemia
*Moskiewski Plac Czerwony, Plac Teatralny i Plac Twerski* - popieram Plac, ale słowniki wolą plac
* jak w kościele katolickim* - w Kościele katolickim

Na wyspie Baker nie ma żadnego człowieka? A kto flagę wciąga na maszt? Może na fotohomórkę albo jest kamera z pilotem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.