Facebook Google+ Twitter

Najprawdopodobniej glikol zabił 3 psy na Cytadeli

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-02 22:13

Spacer po poznańskiej Cytadeli zakończył się tragicznie dla 3 psów. Golden Retriever, Syberian Husky i Foskterier, pomimo prób ratowania życia podjętych przez weterynarzy, nie przeżyły. Psy najprawdopodobniej zatruły się mieszaniną glikolu etylenowego, płynu do mycia naczyń i wody rozstawioną w parku na poznańskiej Cytadeli.

Szkodliwą substancją mogły się również otruć inne psy, ptaki oraz zwierzęta dziko zamieszkujące Cytadelę. Dlatego też wszystkie osoby, których pupile uległy w ostatnim czasie zatruciu w tym parku prosimy o kontakt na adres mailowy glikolnacytadeli@interia.pl.

Postępowanie wyjaśniające w tej sprawie wszczęła już Prokuratura Rejonowej Poznań Stare Miasto. Prokuratorzy mają wyjaśnić czy zaistniała sytuacja stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz zwierząt. Może to stanowić złamanie art. 165 & 1 kodeksu karnego, mówiącego że „Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia (…) podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”.

Po nagłośnieniu tematu przez media do osób poszkodowanych zgłosiła się jedna z poznańskich kancelarii radców prawnych, która zadeklarowała im darmową pomoc prawną podczas ewentualnego postępowania sądowego. Właściciele zatrutych zwierząt skorzystają z tej propozycji.

W środę 28 kwietnia 2010 roku grupa miłośników psów wraz z poszkodowanymi przekazała pismo, w tej bulwersującej sprawie, do przewodniczącej Komisji Ochrony Środowiska i Rewitalizacji Urzędu Miasta Poznania Pani Barbary Nowaczyk-Gajdzińskiej. W dokumencie złożona została prośba o wyjaśnienie sprawy i przypilnowanie by wszystkie deklaracje poczynione przez Uniwersytet Przyrodniczy oraz Zarząd Zieleni Miejskiej, dotyczące zabezpieczeń i oznakowań pojemników z substancją badawczą w parku, zostały wypełnione.

Od kilku tygodni badania na populacji dzikich pszczół zamieszkujących poznańską Cytadelę na zlecenie Zarządu Zieleni Miejskiej prowadził Uniwersytet Przyrodniczy. W wyniku silnych zatruć, jakim uległy tam spacerujące psy, Uniwersytet przerwał badania i zobowiązał się zabezpieczyć pojemniki z trująca substancją. Do piątku 16 kwietnia białe doniczki z niebezpieczną cieczą, bez oznakowania i informacji o jej składzie, pozostawały bez żadnego zabezpieczenia rozstawione w parku.

Tomasz Orłowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.