Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2434 miejsce

Najsłyniejszy likier ziołowy - "Echte Stonsdorfer"

Gdy mówimy o ucztach na Śląsku, czy to z okazji świąt lub uroczystości rodzinnych, warto wiedzieć co pili Ślązacy w czasie biesiad. Jest ogólną prawdą, że kto ciężko pracował, ten tłusto i dobrze jadł i nie pił mleka, tylko sznaps.

Likier ziołowy "Echt Stonsdorfer" produkowany jest tradycyjnie w Niemczech jako Sląski likier ziołowy gorzki. / Fot. K-B. WyppichKiedy w latach 20 ubiegłego wieku w Ameryce zniesiono prohibicję, śląskie gorzelnie otrzymały zza oceanu olbrzymie zamówienia na wódkę i tak powstało wiele nowych gorzelni, oprócz już istniejących w Jeleniej Górze oraz w Zielonej Górze.

Nie wszyscy wiedzą, że właśnie na Śląsku istniała jedna z największych w Europie fabryk wyrobów spirytusowych produkujących koniak, a mianowicie w Zielonej Górze. Układ wersalski zabronił gorzelni używać dla swego produktu nazwy Coniac, natomiast zezwolił na nazwę Winiak (Weinbrand). Smak zielonogórskiego winiaku nie odbiegał wcale, a nawet niejednokrotnie przewyższał zapachem, kolorem sławne francuskie koniaki.

Nie powinniśmy również zapominać o sławnym śląskim likierze Stonsdorfer-Gorzki wytwarzanym z 21 ziół rosnących dziko tylko w lasach gór karkonoskich. Ten trunek destylowano w sławnej na cały świat staniszewskiej gorzelni.

Staniszów (dt.Stonsdorf) to malutka wioska zamieszkiwana przez 640 mieszkańców. Dzisiaj miejscowość ta włączona została administracyjnie do gminy Podgorzyn w powiecie jeleniogórskim, leży w województwie dolnośląskim, u podnóża Karkonoszy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nie znam tego trunku :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.