Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10278 miejsce

Najstarsza Biblia świata w internecie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-08 10:17

Naukowcy zamieścili 800-stronicowy rękopis Biblii w internecie. Eksperci są przekonani, że to najstarsza Biblia na świecie.

 / Fot. http://www.codexsinaiticus.org/enNa stronie Codex Sinaiticus możemy podziwiac 1600-letni manuskrypt, "Codex Sinaiticus" (Księga Synaju - przyp. red.) Dokument, który zapisano po grecku i którego pochodzenie datuje się na IV wiek n.e. badany był w instytutach w Rosji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Egipcie.

Jak twierdzą naukowcy "jest to największe osiągnięcie w badaniach nad początkami chrześcijaństwa". Wiadomo, że był pisany ręcznie przez grupę skrybów. Wstępnie teorie zakładają, iż było ich trzech lub czterech. Tekst zapisano na skórze zwierzęcej i papirusie.

Rękopis znajdował się przez 1500 lat w klasztorze św. Katarzyny, na górze Synaj. Przetrwał tak długo dzięki pustynnemu piaskowi i suchemu klimatowi. Fakt, że przetrwał także wojny religijne budzi entuzjazm naukowców. W 1844 roku został odnaleziony i przewieziony odpowiednio do Egiptu, Rosji, Niemiec i w końcu do Wielkiej Brytanii. Przez wiele lat dokument rodził różne domysły. Dopiero powstanie komputerów i specjalistycznego sprzętu pozwoliło ekspertom potwierdzić swe teorie. W tej chwili manuskrypt badany jest milimetr po milimetrze przez brytyjskich naukowców.

Wiele razy okazywało się, że dokumenty znalezione przez naukowców zostają po wstępnych badaniach niedopuszczone do kościelnego kanonu ksiąg natchnionych. W pewnym stopniu tak się dzieje z apokryfami. Zdarza się jednak, iż manuskrypty z przeszłości zostają potępione przez Watykan a nawet zakazane. Tak się stało w przypadku tak zwanych Ewangelii wg Marii Magdaleny i Ewangelii Judasza.

Niestety, Księga Synaju nie jest w idealnym stanie. Co prawda przetrwała do naszych czasów, jednakże wiele stronic jest uszkodzonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.