Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4413 miejsce

Najstarsza cerkiew w Polsce pod wezwaniem św. Paraskewy [Zdjęcia]

W czasie XVII-wiecznych wojen, świątynia pełniła rolę „chłopskiej warowni”. Jest związana historią losów żony wójta z Radruża, Marii Dubniewiczowej, którą Tatarzy wzięli w jasyr i sprzedali na targu niewolników w Konstantynopolu.

1 z 13 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Cerkiew p.w. św. Paraskewy wzniesiono  w końcu XVI wieku. Przetrwała do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie. Znajduje się w Radrużu nieopodal granicy z Ukrainą. fot. Barbara Figurniak
Cerkiew p.w. św. Paraskewy wzniesiono w końcu XVI wieku. Przetrwała do dnia dzisiejszego w niemal niezmienionej formie. Znajduje się w Radrużu nieopodal granicy z Ukrainą. fot. Barbara Figurniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

Adrianno, cerkwi byśmy pewnie nigdy nie zobaczyli, gdyby nie uprzejmość okolicznych mieszkańców. Są dumni z tego, że posiadają takie skarby. Przy okazji wysłuchaliśmy różnych opowieści o dawnych i obecnych czasach - wzajemnych stosunkach Polaków i Ukraińców (cerkiew znajduje się 400 m od granicy Polska-Ukraina). Mieszkańcy są bardzo przyjaźnie nastawieni do turystów (a my byliśmy w Lubaczowie dodatkowo niejako "służbowo") - można ich o wszystko pytać i wzbogacać swoją wiedzę u źródła. Bardzo cieszy to, że w miejscach o których się mówiło kiedyś "Polska B" tak bardzo dba się o kulturę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znów to "sowich", ale termin pasuje jak ulał do nocnych zdjęć Adama Bujaka!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Adrianno, to są tzw. rezultaty uboczne :) moich występów w Lubaczowie. Jeśli tylko czas pozwala zatrzymuję się chwilę dłużej i poznaję ludzi, historię okolicy. Tym razem był Lubaczów, który okazał się dla mnie miejscem niezwykłym. Dziękuję za komentarz i serdecznie pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Basiu, jak miło znów spojrzeć na Twoje rezultaty Twoich wędrówek, które zawsze przynoszą interesujące treści. Przyznaję, że warto podążać Twoim śladem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenię takie bardzo lokalne miejsca o znaczeniu jednak ogólnym dla kultury. Daje tez 5.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wyjątkowo urokliwa galeria z arcyciekawymi komentarzami uzupełniającymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dziękuję. Jak się Państwo domyślają, nie wolno tam używać lampy błyskowej, a wewnątrz panuje dość duży mrok. Cerkiew jest warta uwiecznienia i pokazania innym. Zachęcam wybrać się w te strony nie tylko z uwagi na ten skarb. Jest to "bogaty" obszar pod względem turystycznym. Muzeum Kresów posiada niezwykłe zbiory - przepiękną lekcję historii Polski. Poza tym, można poczuć jaką była niegdyś potęgą. Powietrze w tych okolicach pachnie jak dawniej, z czasów mojego dzieciństwa. Z całej Polski zjeżdżają się tam ludzie do pobliskiego źródełka, które podobno ma właściwości lecznicze. Pięknie urządzone miejsce, pokażę je w następnej galerii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądam kolejny raz w zachwycie, dziękuję za fachowe podpisy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, miało być ''u siebie'' a nie ''diebie''. . (Już kilka razy była mowa o nocnych zdjęciach w parku jurajskim pana Adamika, ale jak widać to dostawienie zdjęć nastąpiło w jego wyobraźni.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fotografie rewelacyjne wysokim stylu! Wyjątkowa galeria!

PS Panu Adamikowi polecam warsztaty u Pani Barbary. Wzywanie Autorki na ''warsztaty'' u diebie świadczy o braku rozeznania. Proszę zapoznać się z rewelacyjnym dorobkiem, który osiągnął na W24 rekordową oglądalność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.