Facebook Google+ Twitter

Najstarsza w Europie butelka po piwie?

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-10-07 08:47

Kilka tygodni temu pisaliśmy o odnalezionej w Skarszewach najstarszej w Polsce paczce tytoniu z 1854 r. Teraz odkryto kolejną rzecz.

Maciej Mostowy prezentuje rekordową butelkę. Fot. Sebastian Dadaczyński/Dziennik Bałtycki- Zostanie ona wpisana do siódmej edycji Księgi Polskie Rekordy i Osobliwości (polskiego odpowiednika Księgi Guinnessa) - zapewnił red. nacz. tego wydawnictwa Dionizy Zejer.
"Tytoń lubi piwo" - powiada dawne niemieckie przysłowie. Coś w tym chyba jest, bo do kompletu odnaleziono teraz w Skarszewach najstarszą w Polsce (a może i w Europie) butelkę po piwie z oryginalną etykietą sprzed 1870 r. Znajdowała się pod podłogą strychu w kamienicy pruskiego burmistrza Skarszew przy obecnym pl. Hallera 4. Obok leżały liczne dokumenty i przedmioty z ok.1860 r.
- W zamykanej na korek archaicznej butelce było kiedyś piwo wyprodukowane w istniejącym do dziś słynnym monachijskim browarze Loewenbrau - mówi posiadacz butelki Maciej Mostowy. - Kontaktowaliśmy się już z tym browarem. Tak starego eksponatu nie mają w swoich zbiorach i bardzo są nią zainteresowani. Trafi ona jednak, wraz z najstarszym tytoniem, do Muzeum Skarszew.
Najwyższą skalę rzadkości tego znaleziska potwierdza Wojciech Sadowski z Warszawy, wybitny ekspert i kolekcjoner dawnych etykiet piwnych.
- Etykiety z tego czasu trafiają się niezwykle rzadko - potwierdza. - Jednak nigdy nie słyszałem o tak starej etykiecie na butelce. Jest to wyjątkowy rarytas. Przecież nikt takich butelek nie przechowuje z pokolenia na pokolenie.
- Te Skarszewy to jakiś fenomen - cieszy się Dionizy Zejer. - Najpierw wpisaliśmy do Księgi Rekordów i Osobliwości skarszewski zbór zbudowany w 24 godz. Niedługo potem najstarszą paczkę tytoniu, a teraz dopiszemy szybko najstarszą butelkę po piwie z etykietą. Zdążymy ją jeszcze umieścić w tegorocznej edycji księgi.
Zadowolenia nie kryje również burmistrz Skarszew Dariusz Skalski, z którego inicjatywy powstaje Muzeum Skarszew.
- Te eksponaty przyczynią się do podniesienia atrakcyjności naszego muzeum - mówi burmistrz. - Zapraszamy do Skarszew. Oficjalne otwarcie ekspozycji muzealnej nastąpi 9 października.

Paczka na miarę Guinessa

Czy wiesz, że Skarszewy zaistnieją w księdze rekordów i osobliwości. A wszystko dzięki ciekawemu odkryciu, do jakiego doszło w miasteczku. Studenci historii z Uniwersytetu Gdańskiego podczas prac remontowych znaleźli oyginalną paczkę tytoniu z 1854 roku. Tytoń został wyprodukowany w fabryce Brahtz & Ehenberg w Gorzowie Wielkopolskim nad Wartą. Jest to najstarsza pełna paczka z tytoniem, którą dotychczas znaleziono w Polsce.
Została ona znaleziona w jednym z najstarszych domów przy ul. Chojnickiej w Skarszewach. Tytoń został wyprodukowany za czasów panowania Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus, który w 1844 roku fabrykę tytoniu nagrodził medalem. 10 lat później otrzymała ona też medal monachijski od Maksymiliana II, króla Bayernu. Teraz informacje o tym znalezisku trafią do siódmej edycji książki, w której zawarte są polskie rekordy oraz osobliwości. Publikacja jest polskim odpowiednikiem księgi rekordów Guinessa.

SMS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

adam jozwiak
  • adam jozwiak
  • 25.02.2012 22:53

a jakie to ma znaczenie jakiej formy uzyli sa "THE BEST"
lajk z Londynu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozmaita pisownia - Skarszewy, SkarYszewy oraz
Guinness, Guiness
po polsku jednak Bawaria (niem. Bayern)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.